חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ים המלח - בריכה מס' 5 של מפעלי ים המלח

האגן הדרומי של ים המלח מתפקד כבריכות אידוי מלאכותיות המשמשות את מפעלי ים המלח מאז שנת 1952, על פי חוק זיכיון ים המלח, התשכ"א-1961. כתוצאה מתהליכי הייצור וההפקה ועקב שקיעת מלחים, עולה מפלס המים במאגר המים, הידוע כבריכה מספר 5, אשר שטחה כ-80 קמ"ר בכ-20 ס"מ בשנה.

המפלס העולה מאיים להציף את תשתיות החוף ואת מתחם התיירות בחמי זוהר-עין בוקק, המהווה את מוקד התיירות המרכזי באזור, בהיקף של כ-4,000 חדרי מלון.

באוקטובר 2007 הוכרז פרוייקט "הגנות ים המלח" כתשתית לאומית, והממשלה הסמיכה את החברה להגנות ים המלח להוביל את פרוייקט ההגנות. במקביל נערך תכנון כולל לים המלח במסגרת תוכנית מתאר ארצית - תמ"א 13 לחופי הים המלח.

במסגרות אלו נבחנות הדרכים לאזן בין הפעילות התעשייתית לפעילות התיירותית וכל זאת על רקע ייחודו הסביבתי של האזור.

במסגרת זו שתי חלופות מרכזיות נבחנות כפתרון ארוך טווח: האחת, הגבהת הסוללות המקיפות את בריכה 5 שמשמעותה העיקרית כרייה וחציבה בהיקפים של עשרות מליוני קוב חומר גלם במרחבי המדבר לטובת בניית הסוללות. החלופה השניה היא ביצוע פעולה הנקראת "קציר מלח" שמשמעותה שמירה על מפלס בריכה קבוע ע"י איסוף המלח השוקע בתחתית הבריכה והעברתו צפונה. פעולה דומה נעשית ע"י מפעלי ים המלח הירדנים. קציר המלח אינו דורש הגבהת הסוללות ומכאן שאינו כרוך בפעולות כרייה וחציבה הפוגעת במדבר.

במהלך שנת 2009 הצטרף נציג החברה להגנת הטבע כמשקיף בועדת העורכים של תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 13) לחופי ים המלח. עד כה, נערך השלב הראשון של תהליך התכנון - שלב הכנת מסמך המדיניות.

עמדת החברה להגנת הטבע:
» החברה להגנת הטבע מתנגדת לחלופה של הגבהת הסוללות שמשמעותה פגיעה קשה במרחב הסובב את ים המלח כתוצאה מכרייה של עשרות מליוני קוב חומר גלם לבניית הסוללות.
» החברה להגנת הטבע סבורה שיצירת איזון בר קיימא בין המשך תיפקוד מפעלי ים המלח למניעת פגיעה בפעילות המלונאית ובתשתיות הארציות, יכול להיות מושג רק באמצעות חלופת קציר המלח. חלופה זו עדיפה משמעותית מבחינה סביבתית ויש לקדם אותה, גם אם תימצא יקרה יותר.

 

איכפת לכם מהטבע ומהסביבה? רוצים להיות מעורבים ולקחת חלק בפעילות שלנו?
כל הדרכים שלכם לתרום לעשייה ולקדם את שמירת הטבע והסביבה בישראל 

בואו להיות חברים שלנו גם ברשת!