תוצאות חיפוש

שומרות על חיות הבר

ישראל הקטנה יושבת באחת הצמתים המרכזיים בעולם: בין 3 יבשות, 4 סביבות צמחייה ו-5 אזורי אקלים. בזכות המיקום המיוחד שלנו, זכינו לשפע נדיר של חיות בר.
אבל האם אנחנו מסוגלים לשמור על האוצר הזה ולהנות ממנו?

פרא צועד בנגב הדרומי. צילום: יובל דקס

ישראל היא מעצמה של חיות בר. אם נצא למסע בין הגליל לנגב, יחלפו לידנו חיות מסביבה טרופית, מהסהרה, מהרי אסיה וכמובן מאזור הים התיכון. חלקן נדירות - כאלה שלא נמצאות בשום מקום בעולם.

כן, כן, קראתם נכון. ישנם עשרות מינים של יונקים, דגים ודו-חיים שיש רק אצלנו. למשל, יש צבי שחי רק בארץ, נחש צפע שזוחל רק בחרמון וצפרדע עם השם הבלתי נשכח, עגולשון שחור גחון, שמקפצת רק בעמק החולה.

שקנאים מעל עמק החולה. צילום: יובל דקס

למה חייבים להגן על חיות הבר?

בשמי ישראל חולפות מדי שנה מאות מיליוני ציפורים. אנחנו זוכים לארח את המטס המרהיב הזה בזכות המיקום המיוחד שלנו, בצומת בין אסיה, אירופה ואפריקה.

זו רק דוגמה אחת לשפע הלא ייאמן של הטבע הישראלי. בעלי החיים והצמחים סביבנו יוצרים עושר של פרטים שבלעדיו ישראל תהיה משהו אחר לגמרי, הרבה פחות טוב.

למי בעצם אכפת אם איזה דג, זבוב, ואפילו הדוב והנמר שחיו כאן פעם, נעלמים מהנוף? האמת היא שכל אחד ואחד מבעלי החיים האלה חיוני. אנחנו חלק מהפסיפס המרהיב של הטבע הישראלי, ואף אחד לא יכול לשרוד בלי כל המרכיבים שלו.

הקיום שלנו תלוי ברצף השלם בין כל בעלי החיים: מהאצות והחיידקים הזעירים, דרך הציפורים, הצפרדעים או השועלים - ועד לאדם.

שועלה מניקה גורים. צילום: יובל דקס

איך מצילים את חיות הבר?

בני האדם גורמים לסיכונים קיומיים עבור חיות הבר, לעיתים פשוט מחוסר מודעות. למשל, אנחנו צריכים לשמור על ציפורים ועטלפים שלא יתחשמלו או יתרסקו על טורבינות רוח.

ויש איומים שנגרמים במזיד, כמו ציד פרוע והרעלות קטלניות - ואותם חייבים לעצור.

תצפיות על צבאים בישראל

חיות הבר לא יכולות לשרוד בלי מרחבים פתוחים ואיכותיים. בעמק החולה, בגבעות סביב מודיעין ובמקומות רבים נוספים, מנענו פיתוח דורסני שהיה משאיר אותן בלי קרקע לדרוך עליה ואוויר לנשום. בזכות מאבק משותף, הצלנו את היעל, הצבי ועוד הרבה בעלי חיים.

אבל לא רק אנחנו שומרים על הטבע, גם הוא שומר עלינו. למשל, בלי העטלפים והציפורים שמצילים את הפירות והירקות ממזיקים - לא יהיה לנו מספיק מזון לאכול.

יעל בשמורת עין גדי. צילום: יובל דקס

מה עלול לקרות אם ניכשל?

אם לא נמהר להציל את חיות הבר מפני האיומים הקטלניים עליהן - נוכל לראות אותן בגן החיות או בתמונות בלבד.

הטבע נובל גם בכל העולם. 70% מחיות הבר בעולם ספגו ירידה באוכלוסייה ב-50 השנים האחרונות, בעיקר בגלל האדם. רבבות מינים נמצאים ברגע זה בסכנת הכחדה. עוצמת איומים כזו על הטבע לא הייתה אף פעם במיליוני השנים האחרונות.

 • 60%

  מהיונקים בישראל נמצאים בסכנת הכחדה

 • 83%

  מהדו-חיים עלולים להיעלם

 • 15

  סוגי ציפורים לק״מ בישראל - שיא עולמי

 • ב-70%

  ממיני חיות בר בעולם האוכלוסייה קטנה מאז 1970

אנחנו לא נראה שוב את הדוב, הברדלס והנמר. חיות בר מופלאות שפסעו בשבילים ובהרים סביבנו נעלמו בשל ציד אכזרי או הרס של השטחים שבהם חיו. החגיגה הנהדרת של בעלי חיים שקיימים רק בישראל עלולה להיעצר, כי מאות מהם נמצאים בסכנת הכחדה.

את טעויות העבר כבר לא נוכל לתקן. עכשיו זה הזמן שלנו לעשות הכל כדי לשמור על חיות הבר שעדיין איתנו - ולהבטיח את קיומו של טבע בריא ועשיר שחיוני גם עבורנו בני האדם.

תן זהוב ורחמים. צילום: יובל דקס

רוצים לדאוג לטבע בים, באוויר וביבשה?

הנה כמה דרכים לעשות את זה

חזרה לעמוד הבית