תוצאות חיפוש

בלוג ״על טבעי״: מחזקים את הקהילות ושומרים על הנחלים

מערכת החברה להגנת הטבע

דן אלון, מנכ"ל החברה להגנת הטבע, בטור בבלוג ״על טבעי״ לקראת אירועי "קהילה בנחל" שיתקיימו בסוף השבוע בכל רחבי הארץ, עם שפע רעיונות יצירתיים, סביבתיים וחברתיים שנועדו לשקם את הנחלים המופלאים של ישראל >>

שביל בצמוד לנחל הקיבוצים
נחל הקיבוצים. צילום: יובל דקס

הכוח של הקהילה

אחרי כחצי שנה של מלחמה, כשהמציאות סביבנו לא נותנת מנוח, כולנו מצפים לשיבת החטופים, מתקשים לעכל את האובדן של רבים ואת הפציעות של הלוחמים. אל מול כל הקושי הזה, הרוח הטובה שבקרבנו ועוצמות העשייה והתרומה ההדדית מחזקות אותנו. בין כל אלו ניכר גם כוחן וחוסנן של הקהילות השונות בכל רחבי הארץ, אם בקהילות שנפגעו ופונו מביתן, בדרום ובצפון, ואם בקהילות הרבות שמתגייסות לחזק ולסייע.

ברוח העשייה המשותפת ומתוך ההבנה שהקהילות הן כוח מניע, תורם וחיובי – אנחנו בחברה להגנת הטבע פועלים במהלך השנים עם קהילות ברחבי הארץ, כדי לשמור יחד על הטבע קרוב לבית ולהתחבר אליו ואל האיכויות המיטיבות והמבריאות שהוא מביא עימו. בשנים האחרונות, אנחנו שמים דגש על קהילות הנחלים – תוך חיזוק קהילות קיימות, ועידוד וטיפוח של קהילות צעירות במטרה להצמיח קהילות חדשות.

בסוף השבוע הקרוב יתקיים אירוע הנחלים הארצי "קהילה בנחל" שיזמה היחידה לשיקום נחלים בחברה להגנת הטבע. האירוע המתקיים מדי שנה מהווה מוקד עניין לכל מי שאוהב את נחלי ארצנו וקורא לפעול לשימורם ושיקומם.

הצטרפו לאירועי "קהילה בנחל", 4-7.4.2024 ברחבי הארץ

הצטרפו לקהילה בנחל בפייסבוק

נחל לכיש
נחל לכיש. צילום: החברה להגנת הטבע

זיהום, הצפות ופסולת

ישראל התברכה במערכות נחלים מרהיבות, החל מהנחלים בצפון בארץ פלגי מים, דרך הנחלים עמקים, במישור החוף ובשפלה ועד לנחלי המדבר.

עד לפני כמה עשורים אפשר היה למצוא בישראל נחל טבעי ונקי כמעט ליד כל בית. ממש במרחק נגיעה או הליכה, עבר ערוץ נחל, פנינת טבע שוקקת חיים שאפשר היה לטייל בה ולנפוש לאורכה. 

אבל תנופת הפיתוח לאורך השנים הובילה לצמצום מרחבי הטבע הפתוחים, ובפרט לפגיעה מתמשכת בנחלים.

נחלים רבים יובשו. הם נפגעו כאשר מי המעיינות נתפסו או בגלל שאיבות יתר. כמו כן, תוואי הנחלים צומצם או הוטה והשטחים החיוניים סביבם נתפסו. במקרים אחרים, נחלים הוטמנו בקרקע או הוסדרו בתעלות צרות ומבוטנות. אם לא די בכך, הנחלים הפכו ל'חצר האחורית״ – אתר שבו משליכים פסולות, מזהמים ומזרימים קולחים.

כתוצאה מהפיתוח בסמוך לנחלים נוצרו צווארי בקבוק שפוגעים ביכולת של הנחלים להעביר את השטפונות הטבעיים. כתוצאה מכך התרבו אירועי ההצפות בשטחים בנויים ובערי החוף שגורמים לנזק ברכוש ולפגיעה בחיי אדם.

נחל קדש ומסביבו סלעים, עצים והרים
נחל קדש. צילום: יובל דקס

טבע בריא, הנאה לאדם

במהלך השנים אנו עדים לפגיעה קשה ומתמשכת במערכות הטבעיות של הנחלים. כתוצאה מכך נפגעת גם התועלות שלהם לאדם.

אנחנו בחברה להגנת הטבע מזהים שינוי תודעתי גובר והולך בקרב הציבור ומקבלי ההחלטות, אבל הדרך עדיין ארוכה – עד שנוכל לממש את הפוטנציאל האדיר הטמון בנחלים, על ידי שימור ושיקום שלהם והפיכתם למרחבים שיש בהם גם טבע בריא וגם הזדמנות לפנאי והנאה.

אירוע "קהילה בנחל" מבוסס בעיקרו על אירועים ביוזמת קהילות נחל מכל רחבי הארץ. מטרתו להעלות את מודעות הציבור ליכולתו להשפיע על התהליכים בסביבת הנחל לטובת שימור ושיקום הנחלים, מתוך התפיסה שנחל צריך קהילה וקהילה צריכה נחל.

בעקבות קול קורא, נבחרו 21 קהילות מכל רחבי הארץ – ביישובים קטנים, קיבוצים, שכונות, מועצות מקומיות וערים. המגוון רחב: קהילות חילוניות ודתיות, מהמגזר הערבי והיהודי, מהצפון ומהדרום. המשותף לכולם הוא ההבנה שטובת הנחל היא טובת הקהילה. המיזמים בנחלים כוללים רעיונות יצירתיים בדגשים קהילתיים, אקולוגיים, תרבותיים, סביבתיים וחברתיים.

אנחנו מזמינים אתכם.ן להצטרף למגוון הפעילויות במהלך סוף שבוע זה ולהצטרף לקהילת שומרי הנחלים (לעדכונים כנסו לקבוצת הפייסבוק קהילה בנחל).

שלכם, דן אלון, מנכ״ל החברה להגנת הטבע

רוצים לשמור על הנחלים וליהנות מטיולים בחינם?

בואו להיות חברים של הטבע

הצטרפו עכשיו