תוצאות חיפוש

שומרים על הטבע בעיר

כמעט כולנו בישראל חיים בערים צפופות, ונאלצים לנסוע זמן רב בכבישים פקוקים כדי ליהנות מהיופי והרוגע שיש בטבע.
אבל חוויה עוצמתית של טבע אינה מתרחשת רק במכתשים עמוקים או ביער סבוך. גם בעיר הוא שופע, אם נדע איך למצוא אותו.

יופיו של הטבע בעיר יכול להתגלות בקן ציפורים זעיר, בבריכת חורף גדולה או בעץ נדיר. הוא מתקיים בפארקים ירוקים, וגם באתרים לא צפויים כמו מגרש נטוש או גג.

הטבע בעיר משמר חלק מהעושר של הצמחים וחיות הבר שאפשר למצוא במרחבים הפתוחים. זו סביבה רגישה מאוד בשל הקרבה לאזורים צפופים ומזוהמים ולבנייה בלתי פוסקת - ולכן אנחנו חייבים להגן עליה במאמץ משותף.

אירוסים בשדה בעיר
אירוסים בשדה עירוני. צילום: איריס ארבל

למה חייבים להגן על הטבע בעיר?

הטבע העירוני מעניק אופי מיוחד לסביבה האורבנית. תחשבו על היופי החד-פעמי של הוואדיות הירוקים בחיפה, העמקים בירושלים או שטחי החולות בתל אביב.
הגידול המהיר של הערים משתלט על כל פיסת אדמה פנויה ודורס כמעט כל זכר לנופים המקוריים שהיו שם פעם. בלי הניצוץ של חיות הבר והצמחים, הערים שלנו יהיו דלות ומשעממות.

אנחנו משתמשים בהמון משאבי טבע כמעט בלי לשים לב. כמו למשל, הקרקע שעליה בנויות הערים ומי השתייה. בנוסף, אנחנו מייצרים המון אשפה ומזהמים את האוויר בלי סוף. זה נכון בכל העולם, ובמיוחד במדינה עמוסה בבתים, כבישים ותשתיות כמו ישראל.

אם נמצא את נקודת האיזון בין הצרכים שלנו לבין אלה של התנים, הדורבנים או הפרחים - נוכל לחיות בערים ירוקות, משגשגות ובריאות.

צמחייה בדיונה באשדוד
הדיונה באשדוד. צילום: יצחק כהן

איך מצילים את הטבע בעיר?

בירושלים, נתניה, חולון וערים רבות נוספות קיימים שטחי טבע עירוני משגשגים. צריך רק לחצות את הרחוב, ומייד אפשר לשקוע בסביבה מוצלת וצבעונית.
כדי שיהיו לנו עוד יותר אתרים של טבע בעיר, אנחנו צריכים לצאת אל השטח, לסמן את המקומות שבהם יש חיות בר וצמחים ולמנוע בנייה של בתים וכבישים שיהרסו אותם.

בעבר נהוג היה לחשוב שהטבע קיים רק במרחבי הפרא של ההרים או המדבר. בשנים האחרונות מתחזקת ההבנה כי גם בערים יש חיות בר וצמחים ייחודיים ולכן הן חלק  מהמאמץ לשמירה על הטבע.

השכנים מסביב לעמק הצבאים בירושלים בלמו בנייה של כבישים ובתים בשטח המחיה הקטן של בעלי החיים ליד ביתם. כך נוצר אתר טבע מופלא בין צמתים ומחלפים שמושך אליו את כל תושבי העיר.

שלושה צבאים בעמק הצבאים בירושלים יושבים על הדשא
צבאים בעמק הצבאים בירושלים. צילום: דב גרינבלט

מה עלול לקרות אם ניכשל?

הערים בישראל, שבהן כמעט כולנו גרים, גדלות במהירות וזקוקות ליותר ויותר קרקע, אנרגיה, מזון ומים. אבל אלה משאבים מוגבלים. אם לא נתנהל בחוכמה, הצמחים וחיות הבר יתקשו לשרוד - וגם אנחנו בני האדם.
טיפוח שטחים של טבע בתוך הערים תורם לאיזון בין הצרכים שלנו לאלה של הצבי, הציפורים והעצים.

 • כ-90%

  מהישראלים גרים בערים

 • 80%

  מפליטות גזי החממה המזהמים מגיעות מהערים בעולם

 • יותר מ-2,000

  מיני צמחים נצפו בערים בישראל

 • יותר מ-450

  מיני ציפורים נצפו בערים בישראל

כשאנחנו פותחים את החלון או יוצאים למרפסת, האם אנחנו רואים רק בתים וכבישים או גם עצים, ציפורים ואפילו חיות בר?

הטבע בעיר הוא ממלכה ירוקה ושקטה שעוזרת לטהר את האוויר מזיהום, לברוא נופים מרהיבים בתוך הסביבה האורבנית ולתמוך בהישרדות של חיות וצמחים. יחד עם התושבים והעיריות, אנחנו נאבקים כדי לטפח אותו. אחרת נהיה כלואים בקוביות של בטון, אספלט ועשן.

פריחת חורף בזכרון יעקב
פריחת חורף בזכרון יעקב. צילום: אבנר רינות

רוצים לדאוג לטבע בים, באוויר וביבשה?

הנה כמה דרכים לעשות את זה

חזרה לעמוד הבית