תוצאות חיפוש

הגליל בשיאו

בשביל החורש שתולה

הגליל העליון והמערבי

שביל החורש שתולה הוא אתר טיולים נפלא בליבו של החורש ים-תיכוני, עם כמה אפשרויות למסלולים לכל המשפחה. הדרך עוברת באתרים ייחודיים ומלהיבים, ביניהם הלוע באדמה העמוק בארץ ותצפית על הגליל העליון מזווית לא מוכרת.

חשוב לדעת

  • יש להקפיד לסגור שערי בקר.


תיאור המסלול

מסלול 1 (מעגלי, מסומן באדום ולאחר מכן בשחור, כ-1 ק״מ): מתחילים ומסיימים בכביש 8993, מזרחית למושב שתולה, בצד הכביש ליד גדר בקר. מסלול 2 (מעגלי, מסומן בשחור, כ-1.5 ק״מ): מתחילים ומסיימים בשער בגדר ההיקפית של מושב שתולה. מסלול 3 (קווי, מסומן בשחור ולאחר מכן בכחול): מתחילים במושב שתולה, וממשיכים דרך נחל בצת עילי עד לחניון הסרנים. הליכה של כ-2 ק"מ, או 1 ק"מ עד העיקול בכביש. דורש שני רכבים.

קראו עוד

תיאור מסלול 1 לתצפית:

 

מתחילים את ההליכה בכביש 8993, מזרחית למושב שתולה, בצד הכביש ליד גדר בקר (בווייז: בכביש 8993). חוצים את שער הבקר והולכים בדרך עפר רחבה מסומנת אדום. עוברים דרך שער בקר נוסף עד למכלאת בקר.

 

ממשיכים עם דרך העפר ימינה (צפונה) עד שמשמאל נראה שביל מטיילים הנכנס אל תוך החורש. עוזבים את דרך העפר והולכים בשביל המטיילים אל תוך החורש, יחד עם הסימון האדום. 

 

אחרי כ-300 מטר נראים עצים מוקפים גדר תיל. מבעד לגדר התיל נוכל לראות פתח באדמה, זוהי "הוטת רהב" – לוע האדמה העמוק ביותר בישראל.

 

מהוטת רהב ממשיכים אל התצפית: הולכים כמה מטרים עם השביל האדום עד מפגש של השביל האדום עם שביל שחור. פונים ימינה בשביל השחור לכיוון לשתולה, וממשיכים ללכת עם השביל השחור. 

 

לאחר כ-250 מטר מגיעים לתצפית מרשימה על נוף הגליל העליון המערבי, מזווית לא מוכרת. הנוף הרחב מתחיל בים התיכון וברכס ראש הנקרה, וממשיך דרך נקודות ציון רבות: חניתה, ערב אל עראמשה, מושב שתולה, גוש הרי מירון, הר הארי, בית ג'אן, חורפיש, רכס תפן, רכס ינוח, כפר ורדים, מעלות, פסוטה, אבן מנחם, שומרה וזרעית.

 

מהתצפית אפשר לחזור למכונית בשביל האדום באותה הדרך שבה הגענו, או להמשיך מהצטלבות השביל האדום והשחור, עם השביל השחור עד למושב שתולה.
 
תיאור מסלול 2 לתצפית:

 

מתחילים את ההליכה בשער הגדר ההיקפית של מושב שתולה (בווייז: שער בגדר ההיקפית) ויורדים לאפיק של אחד מיובליו העליונים של נחל בצת עם שביל מסומן בשחור. הירידה ממושב שתולה עוברת דרך חורש מפותח עד לאחד מיובליו העליונים של נחל בצת. 

 

משם השביל מטפס ועולה לרכס הר רהב, דרך החורש המפותח, כשפה ושם נגלות תצפיות נאות על האזור. השביל עובר בהמשכו גם בשרידי בוסתן עתיק של עצי זית ושקד.

 

אפשרות שנייה, קלה יותר, אך מחייבת הקפצת רכב, היא להתחיל כמו במסלול 1 בשביל האדום ולהמשיך עם השביל השחור לתצפית. לאחר מכן, בדרך חזרה מהתצפית, לפנות שמאלה במפגש השבילים אל המשך השביל השחור, שיורד לערוץ נחל בצת ועולה בצידו השני לגדר ההיקפית של מושב שתולה.
 
תיאור מסלול 3 לנחל בצת עליון ולחניון הסרנים:


מתחילים את ההליכה בשער הגדר ההיקפית של מושב שתולה (בווייז: שער בגדר ההיקפית) ויורדים לאפיק של אחד מיובליו העליונים של נחל בצת עם שביל מסומן בשחור. הירידה ממושב שתולה עוברת דרך חורש מפותח עד לאחד מיובליו העליונים של נחל בצת. 

 

באפיק של יובל הנחל, יוצא מהשביל בסימון השחור שביל בסימון כחול המוביל במורד הנחל. הנחל עטור בעצי חורש גדולים ומפותחים, והוא מוצל ברוב שעות היום. כך התפתחו בו צמחים מיוחדים חובבי לחות וצל, כמו פטריות, טחבים, שרכים ועוד.

השביל מגיע לעיקול בכביש הגישה למושב. ניתן לסיים את הטיול כאן או להמשיך עוד כ-1 ק'מ אל חניון הסרנים. 

 

המשך השביל בצידו השני של הכביש, מעט צפונה. פונים ימינה והולכים כמה מטרים בזהירות  בשולי הכביש. לאחר מכן פונים שמאלה לדרך עפר. 

 

מכאן השביל הכחול ממשיך לאורך גדרות בקר בתוך חורש ובשולי מטעי פרות. בקטע האחרון של השביל, נכנסים לתוך היער להליכה קצרה ב"ג'ונגל". השביל מוביל אותנו לחניון הסרנים – לסיום המסלול.

 

שביל החורש בשתולה נפרץ לראשונה ב-2014 ביוזמת תושבי מושב שתולה בשיתוף פעולה עם קק"ל. בחודש יוני 2017 סומן השביל על ידי הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, כדי לאפשר מגוון אפשרויות טיול.

 

לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה אכזיב

צילום: יובל דקס

 

  • נקודת התחלה כביש 8993, מזרחית למושב שתולה
  • נקודת סיום משתנה
  • קהל יעד משפחות
  • אורך מסלול 1-2 ק״מ, מעגלי או קווי
  • משך הליכה כשעתיים
  • רמת קושי קלה
  • עונה מומלצת אביב, סתיו, חורף
  • מפת סימון שבילים גליל (2) - לחצו לרכישה!

רוצים לשמור יחד על הטבע בגליל?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו