תוצאות חיפוש

טבע נדיר בסכנה למרגלות החרמון

הסיפור ב-100 מילים

בנקודה אחת, בקצה הצפוני של ישראל, אפשר להבין את הסיפור הגדול כולו: אם לא שמים לב לפרטים הקטנים, בני האדם עלולים לדרוס את הטבע.

על השולחנות של ועדות התכנון, מונחת תוכנית לבניית שכונה חדשה ליישוב הדרוזי מג׳דל שמס, המכונה ניו מג׳דל. סביב מג׳דל שמס משתרעת שמורת טבע חרמון, שנועדה להגן על הצומח, על חיות הבר ועל המרחבים הפתוחים למרגלות ההר הגבוה במדינה.

לכאורה, השטח המתוכנן לניו מג׳דל מכרסם רק בחלק קטן משמורת חרמון. אבל מה שאינו נראה מייד לעין הוא שדווקא במקום הקטן הזה - שנקרא הר קטע - טמונים אוצרות טבע שהם בין הייחודיים בארץ.

החברה להגנת הטבע קוראת לשמור על הצמחים הנדירים ועל הנוף המיוחד של הר קטע. יש תוכנית חלופית לשכונה החדשה, שמאפשרת גם לבנות בתים וגם לא להרוס את הטבע - וחייבים לבחור בה.

המאבק על הר קטע במספרים

650

מינים של צמחים

מספר עצום של צמחים גדלים בשטח של 10 קמ״ר בלבד בהר קטע - המקום שבו מתוכננת לקום ניו מג׳דל

50

מינים של צמחים

רבים מהצמחים שגדלים בהר קטע נמצאים תחת איום או בסכנת הכחדה

4

מינים אנדמיים

בהר קטע גדלים 4 מיני צמחים שלא נמצאים בשום מקום אחר בעולם

 • צילום אווירי של הר קטע - שעליו מתוכננת לקום ניו מג'דל
  צילום אווירי של הר קטע - שעליו מתוכננת לקום ניו מג'דל. צילום: יובל דקס
 • צילום אווירי של הר קטע
  הר קטע. צילום: יובל דקס
 • צילום של שיח אחירותם החורש הצומח בהר קטע
  שיח אחירותם החורש בהר קטע. צילום: לירון שפירא
 • תמונות של בן סחלב, חוחן בלאנש ודבורנית גדולה בהר קטע
  בן סחלב, חוחן בלאנש, דבורנית גדולה. צילום: לירון שפירא

הסיפור המלא על הר קטע

בישוב מג׳דל שמס למרגלות החרמון מתוכננת שכונה חדשה, המכונה ניו מג׳דל. לפי תוכנית הבנייה הנוכחית, ניו מג׳דל תוקם בהר קטע, אזור קטן של 10 קמ״ר בשולי שמורת חרמון הגדולה.

אפשר להתבלבל ולחשוב שזה די בסדר. הרי מה כבר יקרה אם נבנה על ההר הקטן הזה ונצמצם קצת את השמורה?

אבל האמת היא שזה גרוע מאוד: הר קטע אולי נראה קטן – אבל הוא בית לטבע עשיר באופן יוצא דופן. זהו מקום ייחודי לא רק בקנה מידה ישראלי, אלא בעל מאפיינים בעלי חשיבות בקנה מידה עולמי.

מדענים שחקרו את הר קטע קבעו כי זו ״נקודת עניין בוטנית שלא תסולא בפז. אין אף אתר אחר הדומה לו בשטח ישראל, המכיל ריכוז מיוחד וחד-פעמי שכזה של מינים נדירים מקבוצות שונות. מה שייהרס שם – לא יחזור לעולם".

אפשר לבנות בלי להרוס

החברה להגנת הטבע מתנגדת בתוקף לבניית שכונת מגורים בהר קטע, שצפויה להרוס לחלוטין את עושר הטבע במקום. זו תוכנית שלא תשאיר לצמחים הנדירים והמאוימים אף פתח מילוט.

כדי להקים בתים על הר קטע, שיש לו מבנה טופוגרפי ייחודי, נדרש פיתוח מאסיבי – ואחריו כבר לא יישאר כלום מהטבע המגוון כל כך.

במקום התוכנית לבנות בהר קטע, אנחנו מציעים לבחור בתוכנית חלופית, שוועדות התכנון דחו. לפי התוכנית שעליה אנחנו ממליצים, השכונה החדשה תקום קרוב יותר לשטח הבנוי של מג׳דל שמס. זו תוכנית שלא תגרום לשום פגיעה בשטחי טבע ייחודיים וחשובים כמו שיש בהר קטע.

המתכננים שבחרו בתוכנית לבנייה בהר קטע העדיפו אותה, בין השאר, מכיוון שהיא כוללת יותר יחידות דיור לעומת התוכנית שעליה אנחנו ממליצים. ואולם כלל לא ברור שיש צורך בכמות כה גדולה של בתים.

אם ניו מג׳דל תוקם בהר קטע, יהיה זה למעשה אזור מנותק מהשטחים הקיימים של מג׳דל שמס. כלומר, בפועל, השכונה הזו תהיה מעין ישוב חדש. זו דוגמה לתכנון חלקי ובעייתי, כי תוכנית הבנייה הזו אינה מתמודדת, ובוודאי שאינה מציעה פתרון, לבעיות בנייה עתידיות שעשויות להיווצר ביישוב או באזור כולו.

כלומר, כלל לא ברור מהם היתרונות בהקמה של מעין ישוב חדש. לעומת זאת, המחיר הסביבתי של בנייה בהר קטע הוא עצום, ולעולם לא נוכל לתקן אותו.

עושר טבע חסר תחליף

בואו נכיר קצת יותר לעומק את השטח המופלא ויוצא הדופן של הר קטע, ונבין מדוע הוא חשוב מאין כמוהו.

הר קטע הקטן מוגדר כ-Hotspot, כלומר אתר טבע בעל חשיבות רחבה, שבו יש מגוון גדול וייחודי של צמחים ובעלי חיים. וזה עוד לא הכל, מדענים מעריכים כי ככל שנלמד טוב יותר על הטבע בהר קטע – נגלה בו אף עושר גדול עוד יותר.

בהר קטע יש ריכוזי פריחה מרשימים בעונות שונות של השנה. יש בו ריכוז סחלבים מהגדולים והיפים בארץ, עם יותר מ-20 מינים שונים. זהו מספר אדיר, כי מדובר בשלושה רבעים מסך כל המינים של הסחלבים הגדלים בארץ. חשוב לציין כי חלקם בסכנת הכחדה, כמו סחלב הביצות וסחלב ריחני, ויש בו גם סחלבים שלא צומחים בשום מקום אחר בארץ, כמו סחלב סורי ואצבענית רומאית.

בשטח הקטן טמונים עוד אוצרות טבע שחשוב לשמור עליהם. עד כה זוהו בהר קטע יותר מ-50 מינים ברמות שונות של איום, ועוד 10 מינים נדירים מאוד. יש בו גם צמחים אנדמיים – כלומר מינים של צמחים שאינם קיימים בשום מקום בעולם פרט לישראל.

אדמה מדברית באוויר פסגות

איך זכינו לעושר הטבע המדהים הזה בהר קטע?

בזכות שילוב בין אדמה שנמצאת בארץ רק במדבר לבין האקלים של צפון הגולן. זהו האתר היחיד שאינו מדברי שבו ישנם מחשופים של אבן חול נובית. כך מתקיימת מערכת גיאולוגית ואקולוגית של צמחים ובעלי חיים שאין דומה לה.

בשטח הקטן אפשר למצוא בתת סירה קוצנית עם שיחי לוטם שעיר, קידה שעירה ועצים שונים. צומחים שם שזיף הדוב, עוזרר חד-גלעיני ומיני אלון. ב-2021 אף נמצא עץ יחיד מהמין ערער ארזי, שעד כה התגלה בארץ רק בשמורת הר מירון.

בהר קטע אפשר למצוא צמחי חמרה לצד צמחי פסגות האופייניים לחרמון ולפסגות הגולן. יש בו צמחים של בתי גידול לחים, הגדלים בשולי המעיינות הנובעים על המדרונות, וגם מגוון מרהיב של צמחי חוואר הגדלים סביב מחשופי החוואר היפים אשר בצלע ההר.

 

צילום וידאו: יובל דקס

לקריאה נוספת

כתבה על המאבק באתר Ynet נייר עמדה של החברה להגנת הטבע על ניו מג׳דל (2020) נייר עמדה של החברה להגנת הטבע על ניו מג׳דל (2020)
ניו מג'דל מבט מלמעלה
ניו מג'דל מצילום רחפן. צילום: יובל דקס

מצב המאבק

המאבק להצלת הר קטע נמשך במלוא עוצמתו.

החברה להגנת הטבע נחושה לשמור על הטבע הייחודי למרגלות החרמון - כי אם לא נגן על הצומח הנדיר של הר קטע, נאבד אותו לתמיד.

ועדות התכנון הקפיאו בינתיים את המצב הקיים, ואנחנו נמשיך להיאבק גם בעתיד כדי למנוע את הבנייה במקום.

שומרות יחד על המרחבים הפתוחים - לטובת כולנו

בואו להיות חברות להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו