שומרים על
הים
והחופים

ממש לידנו ישנם מרחבי טבע יפהפיים שאותם אנחנו לא באמת מכירים לעומק. נשמע מעניין? אז בואו נצלול לים התיכון.

האם ידעתם ששטח הים של ישראל גדול מכל השטח היבשתי שלה? זו הסיבה שאנחנו מכנים אותו החצי הכחול של המדינה.

אנדריי אהרונוב

דקרים. צילום: אנדריי אהרונוב

בים התיכון מסתתר טבע מופלא וייחודי: יותר מ-4,000 מינים של חיות נדירות שאינן קיימות בשום מקום אחר בעולם. תמצאו בו גני אלמוגים מרהיבים, להקות דגים ודולפינים, כרישים ואפילו דיונות תת-ימיות.

איך זכינו לשפע הזה? בזכות שני המיצרים שמבודדים את מזרח הים התיכון מהאוקיינוסים, לא כל אחד יכול להיכנס אליו - ומה שיש בו פראי ומרגש. אך למרבה הצער, הים התיכון הוא המאוים ביותר על פני כדור הארץ.

האקוודוקט בקיסריה. צילום: יובל דקס

למה חייבים להגן על הים והחופים?

ים שהושחת גורם לסכנה מיידית לדגים, לשבלולים ולדולפינים - אבל הוא מסוכן ממש גם עבורנו בני האדם. בלי הים יהיה קשה לנו לנשום, והוא אפילו עוזר לנו במאבק במשבר האקלים.

האצות הירקרקות והזעירות הן בין יצרני החמצן הגדולים בעולם. בזכותן, הים סופג רבע מהפחמן המזיק שהאנושות פולטת. בלעדיהן - האטמוספירה של כולנו תיהרס.

הים התיכון כל כך נדיב אלינו. הוא מעניק לנו מים לשתות, מזון לאכול, אוויר לנשום ואפילו חשמל. השמירה עליו צריכה להיות אינטרס עליון של כל הישראלים - כי אנחנו תלויים בו לקיומנו.

80% ממי השתייה של ישראל מגיעים מהתפלה, 80% מהאנרגיה מגיעה מקידוחי הגז וכמעט כל הסחורות עוברות דרכו. גם החופים הם אוצר יקר: בנייה לא מרוסנת מחסלת את האפשרות לבילוי במים או לרגע רומנטי מול השקיעה.

להקת סרגוסים. צילום: אנדריי אהרונוב

איך מצילים את הים והחופים?

התענוגות הכי זמינים בישראל הלוהטת והצפופה הם ישיבה על החוף ושחייה בים. אבל לא תמיד קל להנות מהם.
מאבק ציבורי נחוש עצר בנייה הרסנית בחופים, שהייתה חוסמת את הגישה החופשית של כולנו למים.
גם היום, כרבע מתוך 196 ק״מ של חוף סגורים בגלל מתקני ביטחון ותשתית, והחלק שנותר יצטמצם עוד יותר אם יאושרו תוכניות בנייה הכוללות 5 מרינות גדולות.

השמורות הימיות הקיימות והמתוכננות

דיג הוא הגורם מספר אחד למוות והעלמות של דגים וחיות אחרות בים התיכון. כדי שהן יזכו לסביבה בטוחה שבה יוכלו לשגשג, צריך לנהל ולהגביל את הדיג. רק אז הים יהיה עשיר בדגים - וזה ישתלם גם לדייגים.

לכן אנחנו פועלים להקים שמורות שיגנו על הטבע החד-פעמי של הים התיכון - אזורים מוגנים מדיג וקידוחים של גז ונפט. כך נוכל להציל את אוצרות הטבע הימיים שלנו ולהרוויח תועלת כלכלית אדירה.

צב ים על החוף. צילום: יובל דקס

מה עלול לקרות אם ניכשל?

כ-90% מהאוכלוסייה של הדגים הגדולים באוקיינוסים נעלמה, בעיקר בגלל דיג מופרז. רבות מחיות הים נאלצות לשרוד בשטחים זעירים לעומת אלה שעמדו לרשותן בעבר.
דיג, זיהום ופיתוח הרסני בים ובחופים, לצד שינויים גלובליים כמו משבר האקלים, יוצרים איומים קטלניים על הדגים, הצבים, האלמוגים, האצות והכרישים.

 • 22,000 ק״מ

  שטח המים הכלכליים של ישראל

 • רק 4%

  שטחי הים המוגנים

 • 30%

  היעד הרצוי לשמורות טבע ימיות

 • 10 טריליון ד׳

  הנזקים של הפגיעה בים בעולם, מדי שנה

הים התיכון הוא ממלכה מופלאה ופראית וישראל זכתה בחלק גדול ויפה במיוחד ממנה. אבל אנחנו מפקירים את המרחבים הכחולים שלנו.

אנחנו חייבים לתקן במהירות את היחס שלנו לים: לנהל את הדיג, למנוע זיהומים ודליפות של חומרים מסוכנים וליצור שמורות גדולות ועמוקות מחופי ראש הנקרה ועד לאשקלון - שיגנו על כל הפלאות שיש מעל לחול ומתחת למים. אחרת, גלי הרס יותירו את הים התיכון שומם, חסר חיים ומסוכן לכולנו.

חיות ים לכודות. צילום: אנדריי אהרונוב, שאטרסטוק

רוצים לדאוג לטבע בים, באוויר וביבשה?

הנה כמה דרכים לעשות את זה

חזרה לעמוד הבית