תוצאות חיפוש

מים כל השנה
בנחל כזיב

גליל עליון

מפל קטן בנחל כזיב
ילדים מטיילים בנחל כזיב. צילום: אסנת אל עז

טיול בנחל כזיב שופע המים מושלם ליום קיץ. בכל העונות הוא מציע מסלול רטוב ויפהפה שעוב בתוך צמחייה ירוקה ושופעת ובצעידה בתוך המים. בדרך נפגוש כמה אתרים מסקרנים, כמו מבצר מונפורט, בריכות גן עדן ומעיין עין טמיר.

חשוב לדעת

 • לאחר גשם המסלול חלקלק וההליכה מסוכנת.
 • ניתן לקצר כשני ק"מ - להתחיל בירידה מפארק גורן בשביל השחור (שביל קידה) ולסיים בעלייה לחניון הזיתים.
 • הכניסה לנקבת עין טמיר צרה, מאתגרת ומצריכה פנס.
 • בקיץ מומלץ לעלות מהנחל בשעות אחה"צ המאוחרות (כחצי שעה עליה).
 • לרוב יש צורך בחציית הזרימה בכמה נקודות עד גובה הברכיים. תלוי בעונה ובגשמים.


תיאור המסלול

הטיול בנחל כזיב יכול להיות במסלול קווי, כולל הקפצת רכב, או במסלול מעגלי שמתחיל ומסתיים במצפה הילה.

קראו עוד

אפשרות 1: מסלול קווי

 

מכביש 899 נפנה דרומה אל תוך פארק גורן. הכביש הפנימי של פארק גורן יוביל אותנו דרומה בכיוון מצפה מונפורט, ומיד לאחר פנייתו מערבה נמצא את חניון המצפור (בווייז: חניון המצפור).

 

נתחיל את הטיול בחניון המצפור בשביל המסומן באדום, נלך כ-200 מטרים עד מצפור המונפורט שבו נוכל לצפות ביופיו המרהיב של המבצר הצלבני העתיק – מבצר מונפורט. נמשיך עם הסימון האדום בירידה של כקילומטר. נלך בתוך חורש אלונים המלווה בשיחי מרווה, אשר משתנה לנוף דולבים וצמחיית נחלים אופיינית ככל שנתקרב למים. 

 

כאשר נגיע לתוואי הנחל נפנה שמאלה, לכיוון מזרח, ונעבור לשביל המסומן בירוק. כמה מאות מטרים לאחר מכן נגיע לטחנת קמח הפועלת בכוח המים ושימשה את הנזירים שחיו במבצר הצלבני ואת תושבי האזור. 

 

נמשיך בשביל המסומן בירוק עוד 1.3 קי״מ עד שנגיע לפנייה ימינה ונתחיל את ההליכה במים. המסלול במים נמשך 1.4 ק״מ על השביל המסומן בירוק. הוא מסתיים בבריכת גן העדן המלאה כל ימות השנה במים קרירים וצלולים. אפשר להגיע לבריכה גם בלי הליכה במים, דרך שביל עפר.

 

אחרי הבריכה נמשיך עם השביל המסומן בירוק אל עין טמיר – מעיין עם נקבה הנמצא על משטח סלע גיר לבן ובולט. הנקבה צרה ואורכה כ-30 מטרים. יש להצטייד בפנס ולהתכונן למים קרירים המגיעים עד המותניים. מעין טמיר נתחבר נמשיך בשביל מסומן בכחול, העולה צפונה לחניון הזיתים. העלייה מעט תלולה ומחייבת הליכה זהירה. 

 

כדי להגיע אל נקודת סיום בחניון הזיתים, ניסע מקיבוץ אילון על כביש 899 לכיוון מזרח. נמשיך עד לכניסה ליישוב גרנות, ומייד אחריה נפנה ימינה לכיוון נחל כזיב וחניון זיתים. ניסע כ-2.5 ק"מ עד לחניון זיתים.

 

אפשרות 2: מסלול מעגלי

 

המסלול המעגלי מתחיל ומסתיים במצפה הילה. כדי להגיע אליו, ניסע מנהריה בכביש 89 מזרחה. אחרי כ-15 ק״מ, נגיע לצומת מעיליא ונפנה שמאלה. משם נמשיך בכביש עד מצפה הילה. לפני הכניסה לישוב נמשיך ישר אל שביל בסימון אדום.

 

המסלול במצפה הילה מתחיל משביל ג'יפים המסומן באדום שאחרי זמן קצר הופך לשביל הליכה מסומן בשחור, היורד צפונית ממצפה הילה. הירידה מכוסה בחורש וכולה מוצלת, אך יש בה חלקים מעט תלולים. 

 

לאחר הירידה נעבור לשביל מסומן בירוק שאיתו נפנה שמאלה לעבר הנחל. רוב ההליכה במסלול הירוק תהיה בתוך המים. בדרך נפגוש מגוון פרחים יפיפיים: המישויה הפעמונית, בוצין מפורץ, שיח אברהם וסולנום זיתני. כמו כן, באזור יש חיות בר רבות, כמו חזירי בר, שועלים, תנים ושפני סלע. במים נוכל לראות דגים, סרטנים, צפרדעים וקרפדות. עם קצת מזל נפגוש את היחמור הפרסי שהושב לטבע.

 

חשוב לשים לב שישנן כמה יציאות מנחל כזיב (דרך חניון הזיתים, פארק גורן, מצפה מונפורט, מבצר מונפורט ומצפה הילה), אבל כדי לסיים את המסלול המעגלי יש לבחור בעלייה למבצר מונפורט, המתחברת בחזרה למצפה הילה. לאחר שנמשיך לכיוון מערב בנחל, נפגוש משמאל בעלייה המסומנת באדום עם שילוט למבצר מונפורט. העלייה תלולה יחסית ואף מעט חשופה לשמש, וצפויה להימשך כ-20 דקות.

 

מבצר מונפורט הוא מבצר צלבני עתיק ומיוחד. מומלץ לסייר בו ולא לפספס את הנוף המרהיב מהתצפית. לאחר המבצר ממשיכה עלייה מתונה של עוד כ-20 דקות, עד לשביל הג'יפים שבו התחלנו את המסלול.  

 

לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה אכזיב

צילום: אסנת אל עז, איריס ארבל, דניאלה שפירא

 • נקודת התחלה מצפה מצפור
 • נקודת סיום חניון הזיתים, 4 ק״מ מזרחה מחניון המצפור
 • קהל יעד משפחות
 • אורך מסלול 6 ק״מ במסלול קווי עם הקפצת רכב 6 ק"מ, או 9 ק״מ במסלול מעגלי
 • משך הליכה 5-6 שעות
 • רמת קושי בינונית
 • עונה מומלצת קיץ

רוצים לשמור יחד על הנחלים?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו