תוצאות חיפוש

מצוקים, מפלים ויעלים

בנחל סלוודורה

מדבר יהודה וים המלח

צפרים בנחל סלוודורה
צפרים בנחל סלוודורה. צילום: אורי גושן

נחל סלוודורה גולש ממצוק ההעתקים וצונח במפל גבוה בדרכו לים המלח. בתחתית המפל ניצב עץ הסלוודורה הפרסית רחב הידיים שהעניק לנחל את שמו. הטיול קל יחסית וכולל טיפוס מהנה בעזרת יתדות ונוף מרהיב. בין שפע בעלי החיים שתוכלו לפגוש בדרך: יעל נובי ושפני סלע.

חשוב לדעת

  • בזמן גשם יש חשש לשטפונות והשהייה בנחל מסוכנת.
  • המסלול לא מתאים לשעות חמות במיוחד. בקיץ מומלץ לעלות מהנחל רק בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחר הצהריים המאוחרות.
  • מספר המקומות בחניה מצומצם, ולכן ומלץ להגיע בשעה מוקדמת ככל הניתן.


תיאור המסלול

המסלול מתחיל ממפרץ חניה קטן מערבית לכביש 90, כ-4.8 ק"מ דרומית למצפה שלם. ניתן להיכנס למפרץ החניה בנסיעה מכיוון צפון בלבד. עוצרים במפרץ החניה, ומתקדמים מעט צפונה לצד הכביש. המסלול מעגלי ואפשר לבחור אם לטפס בערוץ הנחל, עם השביל בסימון הירוק; או לטפס בשביל בסימון כחול העולה מדרום לנחל סלוודורה, שדרכו ניתן לעלות ולרדת בדרך קלה יחסית. מומלץ להתחיל בטיפוס בערוץ הנחל עם הסימון הירוק, ולחזור אל מפרץ החניה בירידה בשביל עם הסימון הכחול.

קראו עוד

בווייז לנקודת ההתחלה: מפרץ בכביש 90 

 

ממפרץ החניה מתקדמים צפונה לצד הכביש עד לצומת שבילים. כאן ניתן לבחור אם לטפס בשביל שעובר מדרום לערוץ הנחל עם סימון כחול, שבו גם ניתן לרדת בחזרה למי שמעוניין בהליכה קלה יחסית.

 

האפשרות המומלצת היא להתקדם עוד מעט לצד הכביש עד לסולם הצמוד למעביר מים מתחת לכביש. יורדים בסולם המורכב משני חלקים (החלק העליון מוקף במסגרת והחלק התחתון פתוח). בתחתית הסולם פונים שמאלה ומתחילים ללכת בערוץ הנחל עם הסימון הירוק.

 

בכניסה לערוץ הנחל יש קטע קניוני מיוחד וקצרצר שאחריו מתחיל הטיפוס. עוברים דרך כחמישה מפלונים – את חלקם מטפסים בעזרת דרגיות, ואת חלקם בתוואי מעט תלול מצפון לכל מפלון. הדרך בקטע זה מעט מאתגרת ומתאימה למשפחות חובבות לכת. לאורך הדרך יש נקודות תצפית יפות אל ים המלח ואל המפל העצום שגובהו כ-190 מטר במעלה הנחל.

 

מגיעים לצומת שבילים שבה פוגשים את השביל בסימון הכחול שעלה ממפרץ החניה. כאן ניתן לפנות שמאלה, בכיוון מזרח, ולרדת עם השביל בסימון הכחול בחזרה לחניה.

 

מומלץ להמשיך לטפס עם השביל בסימון הירוק בדרך הכוללת מפלון וקטעים תלולים מעט – עד לעץ הסלוודורה שהעניק לנחל את שמו. כמה עשרות מטרים מעל לעץ נמצא עין סלוודורה, שנביעתו הקטנה מספיקה לצמיחתו של העץ המרשים. מאזור זה יש תצפית יפה על המפל העצום, על המורד של ערוץ הנחל ועל מרחביו של ים המלח עד לירדן.

 

מעץ הסלוודורה יורדים בחזרה אל החניה. בצומת השבילים נפרדים מהשביל בסימון הירוק ויורדים עם השביל בסימון הכחול. הירידה ברובה מתונה ונוחה להליכה, לאורך של כ-450 מטר. את הדרך למטה מלווה הנוף המרהיב של ים המלח.

 

אפשרות נוספת היא לטפס בשביל בסימון הכחול ולרדת בחזרה אל הכביש דרך ערוץ הנחל בשביל בסימון הירוק.

 

לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה עין גדי

צילומים: אורי גושן

  • נקודת התחלה מפרץ בכביש 90
  • נקודת סיום מפרץ בכביש 90
  • קהל יעד משפחות, חובבי לכת
  • אורך מסלול 2 ק״מ, מסלול מעגלי
  • משך הליכה 1-2 שעות
  • רמת קושי בינונית
  • עונה מומלצת אביב, סתיו, חורף

רוצים לשמור על ים המלח?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו