תוצאות חיפוש

רישיון להרוג: המאבק נגד הציד

הסיפור ב-100 מילים

ישראל היא מעצמת טבע עם מגוון אדיר ומיוחד של חיות בר. לצערנו, רבים מהם נמצאים בסכנת הכחדה - ואחד האיומים האכזריים ביותר עליהן הוא הציד.

אנחנו נאבקים כדי לאסור לחלוטין על ציד למטרות בילוי, שכיום מותר בחוק. במציאות שבה חיות הבר מתקשות לשרוד, אין סיבה להרוג אותן לשם שעשוע. בישראל יש גם ציד לא חוקי בהיקפים גדולים, ואנחנו פועלים לחקיקה שתגביר את האכיפה והענישה נגדו.

עד שנשיג את המטרות האלה במלואן, אנחנו נלחמים כדי להפסיק את הציד החוקי של חיות הבר שנמצאות בסיכון, כמו התור המצוי והשליו.

הציד במספרים

אלפי

ציידים

קיבלו מהמדינה רישיון ציד, אך לצערנו מותר להם לצוד גם ציפורים בסכנת הכחדה, כמו תור מצוי ושליו נודד

עשרות אלפים

ציד ציפורי בר

בכל שנה ניצודים בישראל עשרות אלפי ציפורי בר, חלקן ממינים נדירים שנמצאים בסכנת הכחדה

אלפי

מקרי ציד לא חוקי

בכל שנה יש אלפי אירועים של ציד לא חוקי בישראל. רק בחלק קטן מהם האחראים נתפסים ונענשים, ולעיתים קרובות אלה עונשים מגוחכים

80%

האוכלוסייה של השליו הנודד קרסה ב-80% ב-30 השנים האחרונות, אך עדיין מוטל רק איסור זמני על הציד שלו

  • ציפור שליו
    שליו. צילום: נועם וייס
  • דורבן יוצא ממחילה
    דורבן. צילום: יהונתן מירב
  • תור מצוי עומד על עמוד
    תור מצוי: אהוד פאסט

הסיפור המלא על הציד

בישראל מסתובבים אלפי אנשים שקיבלו רישיון להרוג. הכוונה היא לציידים של חיות בר. למרבה האבסורד, הם מכנים זאת ״ציד ספורטיבי״. למעשה, זו פעולה אלימה ואכזרית, הפוכה לגמרי למשחק ההוגן והיפה שנהוג בענפי הספורט האמיתיים.

ציד הוא תחרות לא הוגנת בין מי שמחזיקים בכוח עצום ומצוידים בכלי רכב, נשקים ועוד אמצעים טכנולוגיים – למי שכמעט אין להם אמצעי הגנה ומסיימים את ״תחרות הספורט״ הזו בתור גופות. לעיתים אף מדובר במוות בייסורים לאחר גסיסה ארוכה.

לא רק החיות שנהרגות נפגעות. ציד לא חוקי שמתקיים בעונת הרבייה של חיות הבר עשוי לגרום לגוויעתם למוות של גורים וגוזלים שאין מי שיטפל בהן. הנזקים מגיעים גם לכל מי שחי  בסביבה: כמו בעלי החיים, גם בני אדם סובלים מרעשי הירי וכלי הרכב ומהפולשנות של הציידים.

כך מוות של חיה אחת גורם לנזק עצום לחיות רבות למשך שנים רבות קדימה – ואנחנו בחברה להגנת הטבע רואים בכך אסון שחייבים למנוע.

ישראל – מעצמת טבע

לפני שנמשיך לתאר את העוול שגורם הציד, בואו נסתכל רגע על החלק הנפלא בסיפור הזה: אוצרות הטבע האדירים שיש לנו בישראל. המדינה הקטנה שלנו היא בית למגוון עשיר של יונקים, ציפורים, זוחלים ודו-חיים – בהיקף מרשים ויוצא דופן בקנה מידה עולמי.

אבל כאן טמון גם האיום. על השטח הצפוף והקטן של ישראל יש תחרות בלתי פוסקת בין בני האדם, שזקוקים כל הזמן ליותר ויותר בתים, כבישים ותשתיות – לבין חיות הבר, וגם הצמחים. שנותרים בלי קרקע לדרוך עליה, אוויר לנשום ומים לשתות. בתנאים הקשים האלה אין שום סיבה להתיר ציד שקוטל בעלי חיים ללא שום סיבה.

לפי חוק, אלפי ציידים קיבלו רישיון לעשות זאת. הם יכולים לפעול בעונת הציד (כן, יש דבר כזה) שמתקיימת בין ספטמבר לינואר מדי שנה. הציידים שקיבלו רישיון אמנם עוברים מבחנים שנועדו לוודא שהם מבינים את הכללים ויימנעו מפגיעה מיותרת וקטלנית בחיות בר, אך בפועל אין כמעט אכיפה שמבטיחה שזה באמת יקרה.

וזה עוד לא הכל. מדי שנה מתרחשים בישראל אלפי מקרים של ציד לא חוקי, לפי הערכת רשות הטבע והגנים. ציידים עבריינים מחסלים חיות בר שנמצאות גם כך בסכנה: אלפי צבאים, ברווזים נדירים, מאות דורבנים, ארנבות וחוגלות ואפילו ציפורי שיר. למרות ההיקף הרחב של הציד הלא חוקי, רק בחלק קטן מהמקרים נתפסים האחראים להרג. אפילו אז, לעיתים קרובות הם יוצאים בלי עונש או מקבלים עונשים מגוחכים.

השליו כמעט נעלם

דוגמה מבהילה ומכעיסה לאכזריות של הציידים העבריינים היא האופן האלים שבו הם לוכדים והורגים את השליו הנודד, עוף קטן שנמצא בסכנת הכחדה חמורה. הציידים מניחים רמקולים עוצמתיים שמשמיעים קולות של שלוים, למשל בראש גבעה. הרמקולים נשארים במקום במשך לילה שלם ומושכים את העופות אליהם. בבוקר, הציידים מגיעים עם כלבים ורובים וטובחים בשלוים בלי הבחנה.

אירוע ציד מחריד כזה יכול להוביל להרג של עשרות עופות נדירים. בעשרות השנים האחרונות, האוכלוסייה של השליו הנודד קרסה ב-80%.

לשמחתנו, המאבק של החברה להגנת הטבע הוביל לאיסור זמני על שיטת הציד הזו, ואנחנו פועלים כדי להפוך את האיסור לקבוע.

לפני הקמת מדינת ישראל, ציד כמעט והביא להכחדתן של חיות בר, ביניהן היעלים. במאמץ רב המשותף לגופים רבים, הצלחנו לשקם מינים של חיות בר שנכחדו בגלל ציד. אך גם כיום ישנה סכנת הכחדה שמאיימת על אחרים, כמו התור המצוי. לפי חוק מותר לצוד את הציפור היפהפיה ממשפחת היונאים, וזו אחת הסיבות לכך שהאוכלוסייה שלהם דעכה ב-40% ב-30 השנים האחרונות ושעתידם נמצא בסכנה.

להחמיר את הענישה

כדי להתמודד עם עוולות הציד צריך לשנות את המדיניות, שמתנהלת על פי כללים מיושנים שאינם רלבנטיים להגנה על הטבע במאה ה-21. ״החוק להגנת חיית הבר״ נחקק ב-1955. למרות שמו הוא בעיקר מתייחס לציידים – ולא לשמירה על חיות הבר. לפני עשרות שנים, המודעות לשמירה על הטבע הייתה נמוכה, וכיום אין מקום עוד לתת חסות חוקית לפעילות אכזרית ואלימה כזו, שגורמת נזקים עצומים שישפיעו על הטבע לדורות קדימה. לכן החברה להגנת הטבע מבקשת לאסור לחלוטין על הציד שמכונה באופן מעוות ״ספורטיבי״.

אבל זה לא מספיק. חייבים להעניש בחומרה ציידים עבריינים שכיום שום דבר לא מרתיע אותם. קשה מאוד לאתר ולתפוס ציד לא חוקי, ואנשי רשות הטבע והגנים עושים מאמצים לכך. גם אם הציד נתפס, לעיתים הוא מצליח להתחמק מאחריות. במקרים המעטים שבהם הציידים נתפסים ומורשעים בבתי משפט, הם מקבלים עונשים קלים, כמו קנסות של אלפי שקלים בלבד. כדי שהציידים שלעיתים סוחרים גם בבשר הציד יחששו מעונש, הקנסות צריכים לעלות עד למאות אלפי שקלים. החוק היום גם לא נותן מענה לאיום גדול נוסף – הרעלות פרועות ולא חוקיות שהורגות אלפי חיות ואנחנו בחברה להגנת הטבע פועלים לתיקון החוק גם בנושא הזה.

לעיתים נשמעת הטענה כי בכל העולם צדים חיות בר, ולכן אין מקום למאבק נגדם. אבל ישראל היא מדינה קטנה וצפופה. מצד אחד זכינו לשפע של חיות בר למרות השטח הקטן: מהצבי, האייל והיעל ועד לנשר התור והאנפה. מצד שני, המרחבים הפתוחים והמשאבים העומדים לרשות החיות נעלמים והולכים. אם נאפשר לציידים לפעול בלי פיקוח וניתן לעבריינים להתחמק מעונש – אוצרות הטבע שלנו ייעלמו.

 

צילומים: יובל דקס, נועם וייס

לקריאה נוספת

למה רוב הציפורים נודדות מעלינו לבד ובלילה? המאבק נגד ההרעלות שומרים על חיות הבר
צבי הנגב בשדה
צבי הנגב בשדה. צילום: נועם וייס

מצב המאבק

המאבק לעצירת הציד האלים והלא חוקי ממשיך במלוא העוצמה.

בשנים האחרונות, ציד התור המצוי והשליו, כולל השימוש במכונות השמע שבעזרתן צדים אותו, נאסר בהוראת שעה זמנית של המשרד להגנת הסביבה. האיסור הזה הוארך בקיץ 2021 לשלוש שנים נוספות.

פתרון אמיתי וארוך טווח יגיע רק לאחר שנאסור לחלוטין על ציד למטרות בילוי, המכונה באופן מעוות ״ספורטיבי״. במקביל, צריך להבטיח שציידים עבריינים לא יצליחו לחמוק מעונש ולהטיל עליהם קנסות כבדים.

רוצות להאבק יחד נגד הציד של חיות הבר?

בואו להיות חברות להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו