תוצאות חיפוש

גם באזורי האסון, פריחת הסתיו חוזרת

מערכת החברה להגנת הטבע

באזור עוטף עזה, ביער שוקדה וביער רעים – המקום שבו נערכה מסיבת נובה והיה אחד המוקדים המחרידים של הטבח בשבעה באוקטובר – הפריחה חוזרת ואולי נותנת מעט נחמה ותקווה. הסיפור והתמונות בכתבה

פריחה ביער רעים
פריחות ביער רעים. צילום: עמיר בלבן

באחד מאזורי האסון הגדולים ביותר שידעה מדינת ישראל, ביער רעים וביער שוקדה הסמוך, הגשם שירד עשה פלאים לטבע המקומי. כפי שניתן להתרשם מהתמונות, יש כבר נביטה של צמחים חד-שנתיים שמילאה את השטח במרבד ירקרק יפיפה בצבע ירוק זוהר ובתוכו פריחות מרשימות.

"אחד הדברים המרגשים ביותר היא לראות את התחדשות הטבע במקום הזה. הטבע אמנם לא יכול לתקן את שקרה, אבל יש ביכולתו לסייע בריפוי והחלמה. זה מראה מיוחד ומרגש, שמעורר מחשבות על העתיד, כי לגשם ולטבע המתחדשים יש יכולת להעניק תחושה של תקווה", אומר עמיר בלבן, מנהל תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע.

במהלך סיור באזור של אנשי החברה להגנת הטבע, תיעד בלבן פריחות סתוויות ראשונות, בעקבות הגשמים שירדו בשבוע האחרון – פריחות של סתוונית היורה וכדן קטן-פרחים, צמחים בעלי בצל שמבשרים יותר מכל על בואו של הסתיו.

חשוב לציין: מדובר בשטח צבאי סגור וכל כניסה לאזור מחייבת תיאום עם צה"ל.

פריחה של סתוונית הסתיו בנגב המערבי
פריחה של סתוונית הסתיו בנגב המערבי. צילום: עמיר בלבן

סתוונית היורה היא ממבשרי הסתיו החשובים ביותר בישראל, מכיוון שהיא מספקת צוף לשלל פרפרים, חרקים, חגבים ועוד, שבעונה הזו מתחילים מחזור חיים חדש.

כדן קטן-פרחים הוא גיאופיט – כלומר פרח שיש לו בצל בקרקע, שם הוא אוגר נוזלים וסוכרים – והוא פורח מיד לאחר שהוא ממקבל את מנת הגשם הראשונה.

הבצלים מאפשרים לצמחים האלו לעמוד במשברי אקלים משמעותיים, כמו שריפות והצפות, והם מסוגלים "להרים ראש" בסופם.

לדברי בלבן,  "בחודש נובמבר מגיע היורה האמיתי וראינו את זה בכל הארץ בשבוע האחרון. זהו האות עבור מבשרי הסתיו להתחיל ולפרוח. כולנו תקווה שיירד הרבה גשם באזור הזה, ינקה ויזין את השטח ויאפשר לתושבים לחזור ולשקם את חייהם פה, וגם שהמטיילים הישראלים יוכלו לחזור ולטייל בשקט וביטחון".

פריחה של כדן קטן-פרחים בנגב המערבי
פריחה של כדן קטן-פרחים בנגב המערבי. צילום: עמיר בלבן

רוצים לשמור על הטבע 24/7?

בואו להיות חברים של הטבע

הצטרפו עכשיו