תוכניות חינוך
של החברה להגנת הטבע

אנחנו בחברה להגנת הטבע מאמינים בחינוך כדרך להשפעה על המציאות.

עשייה חינוכית חווייתית וחיבור בלתי אמצעי עם הטבע הם הדרך המשמעותית עבורנו לחנך לאהבת הארץ ולשמירה על עתידה האקולוגי, הנופי והתרבותי למען הדורות הבאים.

נערות מסתכלות במפה בנחל חווארים בשקיעה
נערות מטיילות בנחל חווארים. צילום: תומר אבני

מי אנחנו

פעילות החינוך בחברה להגנת הטבע נועדה ליצור קהל רחב ומשמעותי של אוהבי הארץ. קהל בעל יכולת פליאה, זיקה רגשית ושאיפה ללימוד בין-תחומי של סוגיות בידיעת הארץ. קהל בעל עמדות וערכים של שייכות, אכפתיות ומחויבות, ושל אחריות לשמירת הטבע, הנוף ומורשת העם והאדם בישראל.
אנו שואפים לקדם מנהיגות בקרב החברה האזרחית, שתפעל בשותפות ותוך מעורבות של הציבור למען שמירת הטבע, איכות הסביבה ומורשת העם והאדם בישראל.

היחידות שלנו

יחידות ההדרכה של החברה להגנת הטבע פרוסות מדן ועד אילת. הן ממוקמות בערים הגדולות, בפריפריה, ובסמיכות לאתרי טבע ייחודיים. היחידות מספקות מגוון רחב של פעילויות בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, לילדים, נוער ומבוגרים.
צוותי ההדרכה שלנו מורכבים ממתנדבים בשנת שירות, אנשי שירות לאומי וחיילות, וכן צוות הדרכה בוגר ומנוסה.
החברה להגנת הטבע חרטה על דגלה את איכות ההדרכה, את העומק התוכני ואת קידום השמירה על ערכי הטבע והסביבה. לרשות החברה מטה העוסק באיכות, ביטחון ובטיחות, וכן בפיתוח תוכניות הדרכה חדשניות ואיכותיות.

בהמשך העמוד תוכלו למצוא עוד פרטים על תוכניות החינוך והפעילויות שלנו לבתי ספר.

למידע נוסף:
היכנסו לאתר תוכניות החינוך
שלחו מייל ל-svivati@teva.org.il
או התקשרו 03-6388708

חניכי חוגי סיירות בהכנת ארוחת ערב במדורה
בישול ארוחת ערב בחוג סיירות. צילום: חוגי סיירות של החברה להגנת הטבע

התוכניות שלנו

טיילות חינוכית
מגוון רחב של טיולים בכל חלקי הארץ לגילאים שונים ובדרגות קושי משתנות. הטיולים בחברה להגנת הטבע מאפשרים למידה אחרת, יוצרים חיבור בין התלמידים והצוות החינוכי, מספקיםת היכרות עם נופי ארצינו, מגבירים את הזיקה לארץ ומעודדים אזרחות פעילה למען האדם והסביבה.

המטרות של הטיול במערכת החינוך:
במישור החינוכי-ערכי: הטיול מחזק את התודעה הלאומית בקרב התלמידים, ומגביר את זיקתם לתולדות העם ומורשתו בארץ ישראל.
במישור האישי-חברתי: הטיול יוצר חוויה אישית וחברתית משותפת ומקרבת, בין התלמידים לבין עצמם ובינם לבין מוריהם. הוא מגביר את הסובלנות בין התלמידים ואת העזרה ההדדית, מגבש חברתית ומעצים את מקומו של הפרט בכתה.
במישור החינוכי-סביבתי: הטיול מהווה כלי חווייתי למפגש עם נופי הארץ וסביבתה הטבעית. הוא מחזק את זיקת התלמיד לסביבתו ומניע אותו לאקטיביזם סביבתי ולשמירה על הסביבה למענו ולמען הדורות הבאים.
הטיולים מתוכננים ומבוצעים בהתאם לחוזר המנהל הכללי ולמדיניות הטיולים של משרד החינוך.

תוכניות חינוכיות

תוכניות החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע פועלות כ-20 שנה בעשרות יישובים ובקרב עשרות אלפי תלמידים. התוכניות נבנות בהתאמה לרשות או לבית הספר.
התוכניות כוללות מגוון רחב של נושאים, ביניהם שמירת טבע פעילה, טבע עירוני, חסכון במשאבים, צריכה מקיימת ועוד. 
אלו תכניות מתמשכות השמות דגש על למידה חוץ כיתתית דרך חקר והתנסות אישית וחברתית. במסגרתן אנו פועלים על מנת ליצור זיקה ושייכות לסביבה הקרובה, פיתוח מעורבות, מחויבות ואחריות ותרומה מעשית באמצעות עשייה אקטיבית למען הסביבה בשיתוף הקהילה.
התוכנית החינוכיות תורמת לעיצוב הדור הבא של תלמידים ותלמידות המחוברים לסביבתם ולקהילתם, יודעים לזהות בעיה, לנקוט עמדה, לפעול לפתרון המצב ולסחוף אחריהם פעילים נוספים.

טיול חוגי סיירות באיזור מדברי עם אגם ברקע
טיול של חוגי סיירות צילום: חוגי סיירות של החברה להגנת הטבע

השתלמויות לצוותי חינוך והוראה

כבר עשרות שנים שהחברה להגנת הטבע מכשירה מדריכים לידיעת ואהבת הארץ, לטיולי מערכת החינוך ולשימוש נכון בטבע ובשטח ככלי חינוכי משמעותי בעבודה עם ילדים, נוער ומבוגרים.

מדוע כדאי להצטרף להכשרות שלנו?
אנחנו מהווים בית עבור מדריכים שמקבלים את הכשרתם אצלנו, ומשמשים כמקום בו אפשר לקבל השראה, כלים וידע להדרכות – בעת ההכשרה וגם אחריה. תוכנית הקורסים, ההשתלמויות והסדנאות מבוססת על שילוב בין עשרות שנים של ידע וניסיון לבין היכרות עמוקה ומתמשכת עם השטח.
זה הזמן לקחת את ההדרכות שלכם לשלב הבא ולהירשם לאחת או לכמה מהתוכניות שלנו!

מרכזי מבקרים

החברה להגנת הטבע מפעילה מרכזי מבקרים ברחבי הארץ המאפשרים לכם לחוות את הטבע, להתפעל ממנו ולהעשיר את הידע, בדרך חווייתית. לרשותכם חמישה מרכזי מבקרים. בירושלים: בית לוי אשכול, התחנה לחקר ציפורי ירושלים ועמק הצבאים, מוזיאון בית אוסישקין בעמק החולה ומרכז הצפרות באילת.

רוצים ללמוד עוד על תוכניות החינוך והפעילויות שלנו לבתי ספר?

היכנסו לאתר תוכניות החינוך
שלחו מייל ל-svivati@teva.org.il
או התקשרו 03-6388708

רוצים לשמור יחד על חיות הבר, הצמחים והנחלים?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו