חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חוק החסכמים יוצא לדרך

הכנסת אישרה סופית את הצעת החוק להתקנת חסכמים במוסדות ציבור, עד 1 בספטמבר 2010, אותה קידמה החברה להגנת הטבע. מוסדות הציבור כוללים, בין היתר, משרדי ממשלה, צבא, משטרה, מוסדות חינוך והשכלה גבוהה
 

17 בפברואר 2010

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית, ברוב של 17 ללא מתנגדים או נמנעים, את חוק החסכמים להתקנת אביזרים חוסכי מים במוסדות ציבור, אותה הגישו חברי הכנסת יוחנן פלסנר, דב חנין, אופיר אקוניס וניצן הורוביץ, בשיתוף החברה להגנת הטבע. 
 
החברה להגנת הטבע, שהיתה שותפה לקידום החוק, מוסרת כי "למרות הגשמים האחרונים, וחורף שיהיה ככל הנראה טוב יותר מבחינת משקעים מהחורפים בשנים האחרונות, משק המים בישראל עדיין נמצא במשבר קשה ויידרשו עוד שנים לא מעטות לשיקום מאגרי המים הטבעיים של המדינה.

לכן, חשוב שמוסדות הציבור בישראל ישמשו דוגמא אישית לציבור הרחב, בנושא חיסכון, ייעול השימוש במים והפחתת הצריכה במשאב יקר זה".

אביזרים חוסכי מים (וסתי ספיקה) ניתנים להרכבה על ברזי הכיורים והמקלחת בקלות רבה, והם מגבילים את כמות המים העוברת בברז, מבלי להקטין את לחץ המים.

עלותם היא קטנה יחסית ומחירם עומד על כ-33 שקלים לווסת אחד. התקנת החכסמים היא אמצעי יעיל במאמץ להקטין את הצריכה במשק המים והם מפחיתים את צריכת המים בכ-15%. אולם למרות הפוטנציאל הגדול לחיסכון במים, רק ב-20% מהבתים בארץ מותקנים חסכמים. לדברי היוזמים, החוק יקדם את המודעות הציבורית לבעיית משק המים בישראל.

על פי הצעת החוק, אביזרים חוסכי מים יותקנו במשרדי הממשלה, בצבא, במשטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, חברות ממשלתיות, קופות חולים, מוסד חינוכי רשמי, מוסדות להשכלה גבוהה, בהסתדרות הציונית העולמית ובסוכנות היהודית לארץ ישראל.

הצעת החוק קובעת כי הכללים ליישום החוק ייקבעו לא יאוחר מ – 30 לאפריל 2010, וכי 4 חודשים לאחר מכן, כלומר עד ה – 1 בספטמבר, תושלם התקנתם בכל המוסדות המפורטים.