חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

במקום הכי גבוה בעיר

21/10/2014

אנחנו שמחים לבשר על עוד הישג בהובלת החברה להגנת הטבע- הוועדה המחוזית תל אביב דחתה ב- 20.10.14 את התכניות לבנייה בגבעת קוזלובסקי בגבעתיים וקבעה כי יש לקדם תכנון כולל לשטח, ולא לאשר תכניות נקודתיות בו. בכך קיבלה הוועדה את עמדתן של עיריית גבעתיים והחברה להגנת הטבע, שפעלו בשנים האחרונות לשמירה על השטח ולמניעת הבנייה בו.

 

גבעת קוזלובסקי היא שטח של כמה עשרות דונמים, בנקודה הכי גבוהה בגוש דן, ברחוב המרי בגבעתיים. כ – 30 דונם משטח הגבעה שייכים לעיריית תל אביב, המקדמת שינוי ייעוד לשטח, כך שיותר לבנות בו פרויקט מגורים. החברה להגנת הטבע פועלת בשנים האחרונות לשימור השטח.

 

20.10.14, ynet, "נדחתה הבנייה בגבעת קוזלובסקי" >>

 

יעל זילברשטיין, המתכננת הסביבתית של החברה להגנת הטבע בתל אביב והסביבה, אמרה בתגובה להחלטת הוועדה: "החברה להגנת הטבע מברכת את החלטת הוועדה המחוזית, לדחות את התכנית הנקודתית בגבעה ולתמוך בעמדת הוועדה המקומית גבעתיים, המבקשת לקדם תכנון כולל לגבעה. עם זאת, חשוב כי עיריית גבעתיים תבצע פעולות ממשיות לקידום הגנה סטטוטורית על הגבעה, שיגנו בעתיד על האינטרס הציבורי לשמירת הגבעה כשטח ציבורי ופתוח ככל הניתן. ברור כי בעלי השטח מנסים למקסם רווחים כלכליים מהשטח שבבעלותם בגבעה, אך הדבר מנוגד לאינטרס הציבורי במקום. אנו מצפים מעיריית תל אביב, שהיא בעלים של שטח נרחב בגבעה, לשמור על השטחים הציבוריים של גבעתיים ולא להתנהג כיזם טיפוסי".

 

רקע על המאבק של החברה להגנת הטבע

החברה להגנת הטבע פועלת בשנים האחרונות כדי להבטיח שהגבעה תוכר כאתר טבע עירוני ושכל תכנון עתידי בה יהיה ציבורי בלבד, ללא מגדלי מגורים, שייקח בחשבון את ערכי הטבע והנוף הקיימים במקום, לטובת התושבים. לאתרי טבע עירוניים יש חשיבות רבה לא רק מבחינת שימור המגוון הביולוגי שבהם, אלא גם כמקום ללימוד, לטיול ולבילוי בשעות הפנאי. יש לצמצם את השטח הציבורי הבנוי בגבעה למינימום הנדרש ולהגדיל למקסימום את השטחים הציבוריים הפתוחים שבה. את אחוזי הבנייה למגורים ניתן לנייד לאזורים אחרים בעיר, ולשמור על הגבעה כאתר טבע עירוני ייחודי לטובת תושבי העיר והמטרופולין.

 

על הגבעה

גבעת קוזלובסקי היא הנקודה הגבוהה ביותר בגוש דן, המתנשאת לגובה של 85 מטרים מעל גובה פני הים ונמצאת סמוך לרחוב המרי בגבעתיים, כ-30 דונם משטח הגבעה שייכים לעיריית תל אביב. הגבעה היא שריד לרכסי הכורכר הפנימיים שהיו נפוצים פעם באזור, אך בשל הפיתוח המואץ בעשרות השנים האחרונות נפגעו ונעלמו מן הנוף. באתר עשרות רבות של מיני צמחים המאפיינים את רכסי הכורכר הפנימיים. בנוסף, יש בגבעה אוכלוסייה של צבי יבשה, הנמצאים בשנים האחרונות בסכנת הכחדה בישראל. ערך הטבע הנדיר ביותר על הגבעה הם שבלולים אנדמיים מסוג פיקארד - תחום תפוצתם של אלה מצומצם ביותר ובלעדי לכורכר.

 

צילום אווירי של הגבעה. באדיבות עיריית גבעתיים

   
הגבעה מוכרת ואהובה על תושבי האזור, הרואים בה ריאה ירוקה ומקום בילוי ונופש. ילדי גוש דן מגיעים לשכונה למטרות לימוד והכרת הטבע הקרוב לביתם.

 

לאחרונה הפך אזור זה לאזור יוקרתי ונחשק במיוחד ועריית תל אביב החלה לקדם שינוי ייעוד לשטח אשר בבעלותה, למען הפיכתו לאזור מגורים חדש.
כעת קיימת מחלוקת בדבר עתידה של גבעת קוזלובסקי כאשר בצידה האחד עריית תל אביב ויזמים פרטיים המחזיקים בקרקע ומעוניינים לשנות את יעודה למגורים ומן הצד השני החברה להגנת הטבע, עיריית גבעתיים ותושבי האזור, המעוניינים לשמרה כשטח פתוח.

ריאה ירוקה בעיר צפופה. גבעת קוזלובסקי. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

ביוני 2012 הודיע מהנדס העיר גבעתיים, אדר' אריאל בלכר, כי עריית גבעתיים לא תסכים לבניית פרויקט מגורים על גבעת קוזלובסקי ותקדם את שימור האזור: " דעתנו שגבעת קוזלובסקי, עקב מיקומה המיוחד והשולט, היא נקודת ציון חשובה בעיר, והשל ערכי טבע ייחודיים חייבת להישמר כאזור נטול מגורים שישמש למבני ציבור ולריאה ירוקה בעיר גבעתיים, שהיא עיר צפופה." 

לקריאה נוספת על גבעת קוזלובסקי מתוך דוח האיומים הסביבתיים של החברה להגנת הטבע לשנת 2012.

5.1.2014, ידיעות אחרונות: מי יציל את גבעת השבלולים? 

9.1.2014, 'המקומון - רמת גן-גבעתיים': גבעת קוזלובסקי בסכנת הכחדה - חלק 1 | חלק 2

כתבות נוספות