חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ליל שיטפונות מדברי

31/12/2013

לצוות המדריכים של בית ספר שדה חצבה היה אתמול לילה רטוב במיוחד. גל שיטפונות פקד את הערבה הצחיחה, מראה מרענן, תרתי משמע, לאנשי המדבר. בערבה השיטפונות מועטים, זהו מדבר במיטיבו, עם ממוצע גשמים עונתי של עד 30 מ"מ גשם. בתחנת הניסיונות במו"פ המדעי, שנמצא צמוד לביס"ש חצבה נמדדו 15 מ"מ גשם אתמול בלילה!

מנהלת ההדרכה והאירוח של בית ספר שדה חצבה, דורית אביהר, משתפת:" אתמול בלילה היה חגיגה לאוהבי מדבר, לציידי שיטפונות, לצמחים ולבעלי החיים שבשביל כולם, מים זהו מקור חיים במדבר" .

 

איך מעבירים את התחושה של שיטפון במדבר, למי שטרם נחשף למחזה שכזה?

" יש במדבר עוצמות שמשתנות לפי עונות השנה. בקיץ הימים חמים והלילות קסומים, מלאים בבעלי חיים, ובחורף הכול מוריק ומלא חיים; צמחייה שהייתה קבורה מתחת לחולות המדבר זוקפת ראשה, מתחילה רבייה, האוויר נקי, השמיים צלולים יותר, השמש מחממת (האחיין שלי היה נוהג להגיד שהיא מחממת אותו כמו שמיכת פוך גדולה...). הכול יפה וברור יותר. במדבר המים מעורכים יותר, ועוצמת השיטפון המגיע בנחל שעד לפני רגע היה ריק לחלוטין, מעוררת השראה גם בציניקן הגדול מכול".

 

איך מומלץ ליהערך לצפייה בשיטפונות ומה באמת הייתה התגובה של תושבי האיזור אמש?

" צריכים לדעת היכן לחכות בשקט לגל ראשון שיגיע. צריך להכיר את הערבה על נחליה ואפיקי הזרימה שלהם, לעמוד בבטחה במקום הנכון, ולהמתין. ברוגע, יש זמן, זמן ערבה. אתמול בלילה יצאנו לטיול שטפונות, לא צריך הרבה, רק לנסוע על הכביש, עד לנחל, לעצור (לא עוברים כביש כשנחל זורם, זה מאד מסוכן) ולהתבונן. נחל שחק חוצה את כביש הגישה של מושב חצבה. הדרך לזמן קצוב חסומה. מצד אחד צבא, מצד שני ילדים מבצבצים במים, חברי המושב יצאו לחזות בפלא (נכון, הם חיים כאן, ומורגלים בשטפונות, אבל גם הוותיק ביותר, לא יכול להיוותר אדיש). ביום שישי יגיעו לביס"ש אורחים רבים לחזות בפלא טבע אחר, מטר של מאורים, בבוקר יום שבת נצא לנחל פרס שגביו ככל הנראה התמלאו (כשהתראת השטפונות תרד, נצא לבדוק) ולנחל שיזף, שם האדמה תיהיה ספוגת מים, נקייה וריחנית. כמו שמריח מדבר אחרי הגשם".

 טיפ: איפה ניתן לצפות "על בטוח" בשיטפונות

 

צפו באוסף תמונות מליל שטפונות אמש בחצבה | לאירוח בבית ספר שדה חצבה והזמנת סוף שבוע של כוכבים  התקשרו: 057-2003030

 

 בדרך למאגר חצבה. להגדלה, לחצו על התמונה

 

נחל עידן. להגדלה, ליחצו על התמונה

נחל עידן. להגדלה, לחצו על התמונה

 

נחל עידן. להגדלה, לחצו על התמונה

 

בנובמבר גל ראשון של מים הציף את נחל חווארים. צפו