חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חגיגה בגלבוע

צילום: יוחנן דרום (הגדל)

ביום שישי 13.10.2006 התכנסו על הר יצפור שבגלבוע כמה עשרות פעילים מרכזיים במאבק על שמירת אירוס הגלבוע ונופי רכס הגלבוע, כדי לחגוג את החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לדחות את התכנית להקמת הישוב המוצע "מיכל" בתוך שמורת הגלבוע.

הגרעין המרכזי של החוגגים בא משורות "משמר הגלבוע" אשר הוקם לפני מספר שנים כדי להתמודד כנגד התכנית להקמת הישוב ולהציל את מרחב הר יצפור ואלפי פרחי האיריסים שעליו. בין החוגגים ניתן היה לראות את שר החקלאות לשעבר אריק נחמקין, ענת ואליק רון, פרופ' יורם יום-טוב, רות ועזריה אלון, מוטקה אילת, פרופ' יוריק אבנימלך, הח"כ לשעבר אמרי רון, משפחת יעיר ממעלה גלבוע ועוד. מקרב עובדי החברה להגנת הטבע השתתפו יואב שגיא, ניצן בשן ויוחנן דרום.

לאחר הטעימות פנו הנאספים לסיכום חגיגי. עזריה אלון הדגיש את חשיבות שמירת נופי הגלבוע כמכלול למרות שהאיריסים היו המותג המוביל במאבק. אריק נחמקין הודה כי לא האמין עד להחלטת המועצה הארצית שניתן לגבור על הלחצים ולנצח. אליק רון ציין כי "הצגת עמדה עניינית והצעת חלופת פשרה פחות פוגעת למיקום ישוב על ההר, סייעו לחוקרת ההתנגדויות ולמועצה הארצית לקבל את עמדתנו".
אמרי רון הודה לחברה להגנת הטבע על הובלת המאבק והניצחון והוסיף כי במועצות האזוריות מתגבשות קבוצות תושבים למען פיתוח בר-קיימא ועל החברה להגנת הטבע לקדמן ולשתף עמן פעולה. אמרי, תושב המועצה האזורית "מגידו", הזכיר כי המועצה האזורית יוזמת תכנית למרחב ביוספרי בכל תחומי המועצה ונתמכת ע"י עמותה סביבתית שקמה במועצה, והציע שהחברה להגנת הטבע תגביר את שיתוף הפעולה בכיוון זה.
פרופ' יורם יום-טוב תאר את התלכדות מרבית חוקרי האקולוגיה בישראל לעצומה המתנגדת להקמת היישוב. יורם הדגיש את פועלה וחשיבותה של החברה להגנת הטבע בשמירת השטחים הפתוחים והודה לה על הובלת המאבק.
צורית יעיר, מורה חיילת לשעבר בבי"ס שדה ובת הקיבוץ השכן מעלה גלבוע - אשר רתמה בחן רב ובהתלהבות את משפחתה וחברים נוספים מן הקיבוץ למאבק - שיתפה בחוויות אישיות מתקופת המאבק ובלחצים שהגיעו מכיוון המועצה האזורית בקעת בית-שאן.
יואב שגיא סיכם את השיח בתודות לכל למי שפעל ובהדגשת הצורך להיאבק על שמירת מרחבים וערכי טבע ונוף גם כאשר נדמה כי סיכויי ההצלחה נמוכים. הכנס ננעל בתחושת סיפוק גבוהה אך עם תחושה כי נכונו עוד מאבקים על שמירת נופי הגלבוע ובידיעה כי "משמר הגלבוע" צריך לשמור על כוננות גבוהה.