חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

ככה לא קודחים גז

17/09/2017
ככה לא קודחים גז

החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין הגישה עתירה לבג"צ נגד משרד האנרגיה בדרישה לבטל את תכנית פיתוח מתקני הפקת הגז "כריש" ו"תנין",  שאושרה בחופזה וללא שקיפות לציבור

 

בשנים האחרונות התגלו מצבורים רבים של גז טבעי בתחומי המים הכלכליים של ישראל. מצבורים יקרי ערך לכלכלת ישראל, לאיכות החיים ולבריאות תושביה, לסביבה ולטבע הישראלי. בעקבות הגילויים האלה צפויה בשנים הקרובות עלייה משמעותית בהיקפן של פעילויות פיתוח במים. ולמרות זאת, אין מסגרת רגולטורית ברורה אשר חלה על הפעילויות האלו ומסדירה אותן.

 

זהו הבסיס לעתירה שהגישו בשבוע שעבר, 14.9, החברה להגנת הטבע ועמותת אדם טבע ודין לבג"צ נגד משרד האנרגיה, שאישר תכנית פיתוח של מתקני הפקת הגז הטבעי הקרויים "כריש" ו"תנין", המצויים במרחק של כ-120 ק"מ מקו החוף, בתחום המים הכלכליים של מדינת ישראל.

 

פיתוח מאגרי הגז כולל כ-9 קידוחי הפקה, אסדה, צנרת תת ימית ומערכות הולכה. התכנית משתרעת על פני שטח של עשרות קמ"ר, שלאחריה ניתן יהיה להתחיל בעבודות על מנת להפיק גז מן המאגרים. התכנית הוגשה ביוני 2017, קודמה ואושרה בהליך בזק של כ-3 חודשים על ידי הממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה ללא שקיפות, פרסום, או מעורבות כלשהי של הציבור.  

אנו טוענים כי אישור תכנית הפיתוח צריך להינתן רק לאחר השלמת תסקיר השפעה על הסביבה, הכולל בחינת חלופות, פרסום לציבור ומתן הזדמנות להעיר את הערותיו והשגותיו בנוגע לתכניות אלה.  

 

"החברה להגנת הטבע ואדם, טבע ודין - עמותות הפועלות לשמירה על הסביבה והטבע הישראלי כבר עשרות שנים, מברכות על גילויי הגז הללו, בהיותם מקור אנרגיה נקי וסביבתי, המקנה לישראל עצמאות אנרגטית, מאפשר לה לפעול להורדתו של יוקר המחיה ומבטיח לה הכנסות עודפות  המשרתות את הציבור הישראלי הרחב", נכתב בעתירה על ידי עו"ד נועה יאיון מהמחלקה המשפטית של החברה להגנת הטבע. "אך היחסים בין המדינה, היזמים והציבור, אינם מוסדרים ולמרות הסכנות – מי שמאשר את הקידוחים הוא משרד האנרגיה בלבד, ללא שקיפות והרחק מהעין הציבורית. במקרה של פגיעה סביבתית כתוצאה מפעולות פיתוח ותפעול, אין למדינה מענה אפקטיבי. לא יכול להיות שהגורם המאשר, הוא גם הגורם המפקח". 

 

דוגמה לפגיעה סביבתית שנגרמה כתוצאה מקידוחי גז הוא אסון מפרץ מקסיקו מ -2010 שהותיר, מעבר לאבידות בנפש, גם 800 קילומטר של חוף מזוהם, סגירה של 225 אלף קמ"ר לדיג, נזק של מיליארדי דולרים לתעשיית התיירות ונזק סביבתי אדיר.

  

לעתירה המלאה