חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אתרי צפרות באזור אילת והערבה

אנפית ים סוף (הגדל)

סיור צפרות בדרום הערבה בעונת האביב מאפשר תצפית במגוון גדול של עופות. לצד להקות גדולות של מיני עופות נודדים העושים דרכם לאתרי קינון באירופה ובמערב אסיה נראה גם מינים מקומיים, מדבריים וטרופיים שמוצאם מאפריקה, ובנוסף, לאילת נודע שם של אתר משיכה לעופות מבקרים נדירים ואקראיים. האזור משופע באתרי תצפית מעניינים הנמצאים בסמיכות יחסית, כאן נציין רק את הבולטים ביותר.

אזור העיר אילת
אתרי הצפרות הבולטים הם החוף הצפוני, בריכות המלח הדרומיות, השדות ומטעי התמרים, תחנת השאיבה ופארק הצפרות.
החוף הצפוני: החוף הצפוני של מפרץ אילת, ליד הגבול עם ירדן, הוא המקום הטוב ביותר לצפות בעופות ים. המצופים, הרפסודות והכבלים שליד החוף משמשים את עופות הים כמקומות מנוחה ודייג. מיני שחף רבים נראים כאן במשך כל השנה. שחף שחור חולף כאן בלהקות גדולות, וכן פרטים מעטים יותר של מינים אחרים, דוגמת שחף אגמים, שחף צר-מקור, שחף סיבירי, שחף צהוב-רגל ושחף ארמני. שחף לבן-עין, שהוא מין אנדמי לים האדום ואוכלוסייתו העולמית מאויימת, מצוי כאן במשך כל השנה. מרומיות לבנות כנף עוברות כאן באלפיהן בסוף אפריל, כמו גם מאות שחפיות ים ושחפיות גמדיות. החל מסוף אפריל נצפים כאן גם חמסנים מהמינים רחב-אברה, זנבתן וטפיל, וכן שחפיות מהמינים האופייניים לים האדום, דוגמת שחפית בנגלית, ברג, לבנת-לחי ורסן. פרטים לא-דוגרים של שחפית כספית מתגוררים במקום. מינים אחרים הנצפים בחוף דרך קבע כוללים סולה לבנת בטן (יותר בחורף), ואילו לבנית ים-סוף ואנפית המנגרובים נצפות תדיר על כלובי הדגים. להקות נודדות של ברווזים ממספר מינים, בינהם קרקיר, מבלות את היום בים ולקראת ערב מתרכזות בראש המפרץ בטרם ימשיכו בנדידן צפונה, מעל היבשה, בלילה.
החוף הצפוני הוא גם מקום מפגש לצפרים מכל העולם, הצופים בעופות הים ומחליפים מידע על הגילויים האחרונים באזור. תצפית בעופות ים מחייבת טלסקופ בעל הגדלה של פי 20 ומעלה, בשל המרחקים הגדולים מהם נצפים העופות.

בריכות המלח הדרומיות:  מהחוף הצפוני יוצא שביל עפר צפונה אל בריכות המלח ואל פארק הצפרות. הנסיעה היא במקביל לתעלה המזרימה מים מלוחים אל הים. הקנים לאורך התעלה מושכים עופות ביצה רבים דוגמת אנפות, ברודיות וחופמאים וכן חרגולנים וסבכיי קנה אחרים. נחליאלי צהוב וכוכית גדות מתכנסים כאן ללינה בלהקות ענק בעונת הנדידה.
בריכות המלח הן בית גידול מצוין לחופמאים ולעופות מים אחרים. כיום אין בריכות אלה מאכלסות את הריכוזים הגדולים ביותר של ציפורים ואלה מעדיפות את פארק הצפרות ואת בריכות המלח בק"מ ה- 20.

פארק הצפרות ותחנת הטיבוע: מרכז הצפרות הבינלאומי באילת הפך מזבלה ישנה לאתר משיכה ראשון במעלה לציפורים. הפארק שוכן מצפון לבריכות המלח ומעט דרומית-מערבית למעבר הגבול. עצים ושיחים מקומיים שניטעו בכל שטח הפארק וכן מספר בריכות מלח סמוכות, מושכים אליהם אלפי ציפורים נודדות.

אתרים צפונה לאילת

בריכות המלח בק"מ ה- 20: בריכות המלח נראות מכביש הערבה (כביש 90) וכדי להגיע אליהן סעו צפונה מאילת עד שתראו שלט לעמודי עמרם, מייד אחרי הק"מ ה- 20. פנו מזרחה אל דרך עפר רחבה וסעו בכיוון הגבול. מוטב להשתמש במכונית כמחבוא ולסרוק את הבריכות בנסיעה איטית מאשר ללכת ברגל.
מבחר נהדר של עופות מים מצוי כאן כל השנה ושעות רבות נדרשות לצפייה מדוקדקת בלהקות האוכלות. בין המינים הבולטים נכללים טבלן בינוני, אנפה ארגמנית, חסידה שחורה, מגלן, כפן ופלמינגו. בצד המערבי של בריכות המלח מזדקרת גבעה קטנה היוצרת נקודת תצפית וממערב לה, לכיוון כביש הערבה, משתרע שטח נרחב למדי של שיטים. אזור זה מאכלס המוני סבכים נודדים וכן נצפו בו בשנים האחרונות מספר מינים נדירים כגון חיוורנית, סבכי אשלים, תחמס מיצרי ועוד.

יער השיטים ביוטבתה: מדרום ליוטבתה, בצידו המערבי של כביש הערבה, יש שטח שיטים צפוף. אזור זה הוא שמורת טבע סגורה והכניסה אליו אסורה. השמורה מחזיקה באוכלוסייה האחרונה של צבי הערבה, שהינו תת-מין מדברי של הצבי המצוי. הקצה הצפוני של אזור זה, בין הבסיס הצבאי לחורבת יוטבתה, פתוח לציבור. זהו אחד האתרים הטובים ביותר לצפייה בסבכי שיטים, שאוכלוסייתו בארץ הולכת ופוחתת, והיא עומדת כיום על כמה עשרות פרטים בלבד.

קיבוץ לוטן: שוכן כ- 50 ק"מ מצפון לאילת. הקיבוץ מציע מגוון של אפשרויות נופש ושם לו למטרה לפתח את התיירות האקולוגית באזור, כשהצפרות היא הדובדבן שבכתר. בתקופת האביב מארח הקיבוץ קבוצות של צפרים מאירופה ומדריכי הצפרות (בראשם ג'יימס סמית, הנחשב לצפר וצייר ציפורים מהטובים בעולם) ישמחו תמיד לעדכן את המבקרים לגבי תגליות הימים האחרונים.
לוטן וסביבתו הקרובה עשירים בציפורי מדבר ובציפורים נודדות. בסמוך לקיבוץ הוקמה שמורת ציפורים הכוללת בריכות שתייה וסככות מסתור לצופים. הציפורים לרוב אינן חששניות וניתן לצלמן ולצפות בהן מקרוב יחסית. במקום מתקיימים לכידה וטיבוע של ציפורים מדי יום באביב.
מצפון מערב לקיבוץ נמצאת שמורת נחל קטורה בה ניתן לבצע טיול רגלי שקט ומהנה. רצוי להתחיל את הטיול מוקדם בבוקר בעת שמידות החום עדיין נמוכות. בוואדי יש מספר נקודות עם עצי שיטה עתיקים המהווים מוקד משיכה לציפורי שיר ואתר קינון לסבכי השיטים הנדיר. ניתן להתחיל את מסלול ההליכה מהרי קטורה ומצפור הר עיט, כ- 5 ק"מ מערבית ללוטן, המהווים גם נקודה מצוינת לחזות בנדידת הדורסים.