חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

"פורשים כנף"

פרויקט משותף לחברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וחברת החשמל שמטרתו להגן על אוכלוסיית הנשרים והעופות הדורסים בישראל

הסכם לחידוש פרויקט "פורשים כנף", נחתם ערב ראש השנה, בין חברת החשמל, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע. במעמד חגיגי, חתמו על ההסכם סמנכ"ל לקוחות חברת החשמל אשר דהן, מנכ"ל רשות הטבע והגנים אלי אמיתי ומנהל המרכז הבינלאומי לנדידת ציפורים של החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת ת"א ד"ר יוסי לשם, שהיה מיוזמי הפרויקט. 
מסקר שנערך לקראת חידוש הפרויקט: פחות ממחצית מהציבור מודעים להרעה שחלה במצבם של הנשרים, מרבית המשיבים חושבים כי על המדינה להשקיע יותר בהגנה על בעלי החיים בישראל
פרויקט "פורשים כנף" – אימוץ הנשרים והדורסים", שמטרתו להגן על אוכלוסיית הנשרים והעופות הדורסים בישראל, הוא פרי שיתוף פעולה בין חברת החשמל לגופים הסביבתיים משנת 1996.
לצד ההגנה על העופות הדורסים, תכליתו של הפרויקט היא מניעת הכחדתם, שימור מקומות החיות החשובים שלהם, אישוש אוכלוסיות הדורסים בטבע והשבת מינים שנכחדו, הספקת מזון זמין לדורסים וביצוע פעולות הסברה וחינוך להגברת המודעות הציבורית לנושא.
חברת החשמל פועלת במסגרת הפרויקט לצמצום אירועי ההתחשמלות של העופות הגדולים כאשר הם פוגעים בתיילי החשמל וגורמים להפסקות חשמל ללקוחותיה.
בספירת הנשרים שנערכה באביב האחרון נצפו באתרי הקינון בארץ 128 נשרים בלבד, לעומת 460 שנספרו בתקופה המקבילה בשנת 2003.

נשר במעופו. צילום: החברה להגנת הטבע


עקב עיטי בקרב אווירי. צילום: גלעד פרידמן
בסקר טלפוני (באמצעות חברת מארקט ווטש) בקרב מדגם מייצג של 500 ישראלים, עלו נתונים מפתיעים לגבי מידת המודעות בציבור למצב הנשרים והעופות הדורסים בישראל:
55% מהעונים קישרו אסוציאטיבית את המילה "נשר" דווקא לבירה. תשובות נוספות שענו התקשרו ליישוב נשר ולמפעל המלט בשם הזה, ואפילו למערכון הכדורסל של הגשש החיוור. פחות מ-50% קישרו את המילה "נשר" עם עופות.
מרבית הנשאלים ידעו כי בישראל 200-250 נשרים, אך רק פחות ממחצית ידעו להגיד כי בשנים האחרונות חלה הרעה במצב הנשרים בארץ.
בקרב אלו שחושבים כי חלה הרעה במצב הנשרים הגורמים העיקריים שצוינו כסיבה להרעה הם הרעלות ושימוש בחומרי הדברה מסוכנים. כ-40% ידעו לציין גם את הירידה בכושר ההתרבות בקרב הנשרים ומקרים של התחשמלות.

כיצד ניתן לשפר את מצב הנשרים?
32% מהנשאלים ציינו את הצורך בהגברת האכיפה בנושא הרעלות וחומרי הדברה מסוכנים, 19% ציינו את הצורך בהגברת המודעות הציבורית ו-9.5% תמכו בפעילות למניעת התחשמלות.

אשר דהן, סמנכ"ל לקוחות בחברת החשמל ומי שמוביל מטעמה את הפרויקט: "חברת החשמל, כחברה התעשייתית הגדולה במשק, רואה עצמה מחויבת לקהילה שבתוכה היא פועלת ולפיכך חברה לגופים הירוקים המרכזיים במדינה במאמץ משותף להצלת הנשרים והעופות הדורסים. דהן מסר, שבנוסף להשתתפותה בפרויקט, חברת החשמל עוסקת כבר שנים במיגון קווי החשמל מפני התחשמלות נשרים ועופות דורסים, בעיקר בצפון הארץ ובדרומה, פעילות מתואמת עם הגופים הסביבתיים.

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אמר: "אנחנו מברכים על ההחלטה ועל שיתוף הפעולה המחודש. זוהי תוכנית חשובה, המשלבת פעילות מחקרית ופעולות לאישוש מינים לצד חינוך הדור הצעיר לשמירה על העופות הדורסים והטבע בישראל בכלל. רשות הטבע והגנים משקיעה משאבים רבים בהגנה על מושבות הנשרים בצפון ובדרום כאחד, בין השאר על ידי הפעלת תוכנית לעידוד ילודה בשמורת טבע גמלא, לכידה וסימון של נשרים ומעקב רציף אחר שינויים ומגמות באוכלוסיית הנשרים. התוכנית מסייעת רבות למאמץ זה על ידי הפעלת תוכניות חינוכיות בקרב הדור הבא, בעיקר בנושא ההרעלות והשימוש בחומרי הדברה, לצד המשך הפעילות החשובה של מיגון עמודי חשמל."

ד"ר יוסי לשם, החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל-אביב, אמר: "לצערנו, מצבם של הדורסים בישראל, ובתוכם הנשרים, הוא קטסטרופלי. אנו מקווים כי פעולה זו תסייע משמעותית לשיקום אוכלוסיות הדורסים". ד"ר לשם בירך על חידוש הפעילות ואמר כי הוא מאמין ששיתוף הפעולה בין שלושת הגופים יישא פרי.