חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אמנים למען הטבע

16/02/2017


 

לפני חמש שנים יזם מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, מיזם פורץ דרך, להגברת המודעות, לשימור ים המלח, באמצעות אמנות ומוסיקה.
המיזם, בהובלת זאב לבינגר, דן אלון ועמיר בלבן, מתקיים בשיתוף פעולה  "אמנים למען הטבע" (ARTISTS FOR NATURE) מהולנד, ומטרתו לשמור על העגורים וציפורי עמק החולה.

בתוכנית ייחודית, 30 ציירי טבע מובילים בתחומם מרחבי העולם, הגיעו לישראל כאורחי החברה להגנת הטבע והתארחו במשך כעשרה ימים בעמק החולה, תוך שהם מציירים את נופיו המקסימים של עמק החולה ואת עולם החי העשיר על 390 מיני הציפורים שבו.
כל הציורים נתרמו למטרה אחת: לקדם את שימור העגורים והציפורים ובתי גידולם בעמק החולה. הופק אלבום שנכתב בשפה העברית, האנגלית והערבית וכן סדרת גלויות ופוסטרים ותערוכה נודדת, שהוצגה בישראל וברחבי העולם.
בנוסף התקיימו סיורים למפגש עם הציירים בשטח וקונצרט רב משתתפים עם פול וינטר, בכפר בלום.

עגורים, צייר: ולפגנג וובר צייר בעבודה בעמק החולה

 

בעקבות הצלחה גדולה זו, החליטו קרן הדוכיפת ומרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע בשיתוף עם ארגון אמנים למען הטבע ומועצה אזורית תמר, לקיים סדנת ציור נוספת במסגרת המיזם, והפעם מטרתה להציל את ים המלח תוך שיתוף פעולה עם הירדנים והפלסטינאים.
בסדנה הקרובה, יגיעו 23 ציירים מרחבי העולם כדי לצייר את נופי ים המלח, במשך 11 ימים רצופים בין ה-16.3.17 עד 27.3.17, גם מהצד הירדני של ים המלח ואת נופי הרי אילת.

אל הציירים יתלוו תלמידים ישראלים ופלסטינאים, שישמעו מהציירים בשטח, על פעילותם ויצטרפו אליהם. התלמידים הפלסטינאים יגיעו מיריחו, מסמוע (דרום הר חברון) ואליהם יתלוו תלמידים ישראלים מהמועצה האזורית תמר ותלמידים מבי"ס גוונים בראש העין. בצד הירדני יצטרפו לציירים, לחוף ים המלח, כ-100 תלמידים ירדנים.
מלבד הציורים של נופי ים המלח, מדבר יהודה והרי מואב יציירו המשתתפים את עולם החי העשיר הסובב את ים המלח ואת נדידת החסידות והדורסים, שתתרחש במלוא עוצמתה בזמן הסדנה.

  

כמו כן יכינו הציירים ציור משותף בגודל 3 על 1.5 מטרים כשכל ציור יוסיף לנוף ים המלח ציפור או יונק של אחד המינים האופייניים לאזור ים המלח משני צידיו.
האירועים יפתחו בקונצרט חגיגי בימק"א בירושלים, של פול וינטר ו-4 נגנים, בעלי שם עולמי: נגן הצ'לו דוד האווי (ארה"ב), נגן האבוב פול מקנדלס (ארה"ב), נגן הקלידים ערן בסבוג (תורכיה) ונגן כלי ההקשה זוהר פרסקו (ישראל).

 

לאחר שהיה בים המלח ימשיכו הציירים לנחל צין, מצפה רמון ומכתש רמון, לצייר את נופיו המופלאים של הנגב וידרימו לאילת. באילת הם יצטרפו לפסטיבל הצפרות במלון אגמים ולאלופי הנדידה . הציירים יצפו ויתעדו את נדידת הדורסים הגדולה, יבלו בפארק הצפרות באילת יחד עם ציירים ממועצה אזורית אילות והעיר אילת. יתקיים ערב נוסף עם נגינת פול וינטר והרצאות של הציירים. באילת יכינו הציירים ציור משותף שני גדול, שיתלה באופן קבוע בפארק הצפרות.
עם סיום הסמינר יופקו אלבום, גלויות, כרזות ותערוכה ניידת. כל הסמינר יתועד בצילומים ווידאו ב HD, ובזמן הסדנה ישודרו באופן רציף קטעים באתר הצפרות ובפייסבוק.


התערוכה באגמון החולה  דוכיפת, צילום: תומס קרומאנקר

 

    חסידות נודדות בנגב, צילום: תומס קרומאנקר