חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

תשאירו את איות הצרעים איתנו, זה פשוט

מי שיגיע אל בריכות הביוב של הקיבוצים סמר ויוטבתה בימים האחרונים, יחזה במחזה מכמיר לב - איות צרעים, היורדות לשתות שם, נעמדות על איים של חומר שומני, הצף על המים ולעיתים קרובות שוקעות ביחד עם גושי השומן אל תוך המים המטונפים וטובעות למוות. השומן הזה דביק במיוחד והוא אוחז בנוצות האיות ובחלקי הגוף ולמעשה לא מאפשר להן יותר לצאת מן המים או לעוף.

 

   

 צילום: דאג גושפלד


אנשי הצפרות של החברה להגנת הטבע באילת, שהבחינו בימים האחרונים בתופעה, החלו למשות אותן מהמים ולהעבירן לטיפול בפארק הצפרות של אילת ובשמורת החי בר, שם החלו בשטיפת נוצות האיות. השטיפה נעשית עם סבון מיוחד, ששומר על מרקם הנוצות של הציפור, אך ממיס את השומן. בחברה להגנת הטבע מסבירים כי תהליך הניקוי של הנוצות יכול לקחת שבועות ואף חודשים ארוכים.

 

פשוט למנוע את הנזק

נועם וייס, צפר בחברה להגנת הטבע ומנהל פארק הצפרות באילת, מספר כי: "עד לרגע זה נאספו 12 איות צרעים ו - 2 ניצים קצרי אצבעות, שאיבדו את יכולתם לעוף. אחרות, שלא הצלחנו להגיע אליהן, כנראה כבר לא איתנו. כמה חבל שבריכות הביוב של הערבה הן עדיין מלכודת מוות לציפורים, כאשר לכולם ידוע שהן עוברות במקום ויורדות לשתות שם. הפתרון הוא פשוט – להציב במקום שומר, שיבריח משם את העופות, ולא ברור לנו למה זה עוד לא נעשה. מה עוד צריך לקרות, כדי שהאסון הידוע מראש הזה לא יחזור על עצמו?"

 

עוף אצילי

וייס: "איות צרעים הן עוף דורס אצילי, שעבר הסבה מקצועית מטרף מכרסמים לאיסוף דבש וזחלי דבורים וצרעות מקיניהן. הן נודדות במאות אלפים מעל הקרקע הרותחת של הערבה, שהגיעה השבוע היטב אל מעל ל - 40 המעלות. האיות הללו עושות את דרכן בדממה, מנצלות את זרמי האוויר החמים שמעלים אותן לגבהים אדירים, משם הן גולשות אל מחוז חפצן – יערות אירופה ואסיה. צוות הניטור של החברה להגנת הטבע ומרכז הצפרות באילת סופר אותן, לומד את נתיבן והתנהגותן ושומר עליהן בדרכן. בימים החמים במיוחד, של סוף אפריל ותחילת מאי, שוברות רבות מהן את מסען כדי ללגום מים ולרחוץ את נוצותיהן. באגם של פארק הצפרות באילת ניתן לראותן חותכות את האוויר וצונחות אל גדותיו, נחות, מתרחצות ונחות בבטחה וכעבור כמה דקות ממשיכות את נדידתן."