חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

בעקבות קברי צדיקים

קוד פעילות: 111
סוג פעילות:  
מתאים לגיל: לכל הגילאים
אזור: צפון->גליל עליון ומערבי

 

כתיבה וצילום: מיכל לברטובסקי, הוועדה לשבילי ישראל

לפי המסורת היהודית, קברי צדיקים הינם מקומות קבורתם המשוערים של אישים גדולים בתרבות היהודית. רובם רבנים הנחשבים לעילוי בלמדנותם, שקדנותם ומעשיהם הטובים בימי חייהם. המאמינים עולים לרגל לקבריהם כדי לבקש פרנסה, זיווג ובריאות מתוך אמונה כי עצם ההמצאות בקרבת מקום מנוחתו של הצדיק תביא מרפא למכאוביהם. הכנו עבורכם מסלול מרתק בין כמה קברי צדיקים באזור הר מירון.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

את הסיור מתחילים בקברו של יונתן בן עוזיאל  הנמצא ביער ביריה למרגלות היישוב עמוקה. למגיעים מהצפון והדרום הנסיעה היא על כביש 90. כמאה מטרים צפונית לצומת מחניים נמצאת פניה מערבה לכביש צר המקיף את אזור התעשייה של חצור הגלילית. הכביש לוקח אותנו דרך נוף יער ביריה אל מבנה קברו של הצדיק. סעו לאט ובתשומת לב מכיוון שהאזור חביב ביותר על רוכבי אופניים ומטיילים רבים. הפניה השנייה ימינה (צפון) תוביל אותנו אל קברו של התנא יונתן בן עוזיאל. הפנייה מסומנת בברור על ידי שלט של מע"צ.

 

קברו של יונתן בן עוזיאל, עמוקה 
 

שילוט ביער ביריה

 

נמשיך אל קברי רבי יוסי הגלילי ובניו  נחזור על עקבותינו ונסע מקברו של יונתן בן עוזיאל בחזרה לדרך נוף יער ביריה. לפני התחלת הירידה מטה לכיוון חצור הגלילית נפנה ימינה (דרום) עם השילוט לכיוון צפת. כמאה מטרים צפונית לכניסה ליישוב עמוקה נפנה ימינה (מערב) לדרך נוף המסומנת בסימון כחול (סימון שבילים מספר 2308).
דרך נוף זו עוברת בצמוד למספר תצפיות, כמה מעיינות הנגישים מהכביש, חרבת נבוריה, שלאחרונה הוכשרה על ידי קק"ל להנגשה לנכים וכמה אתרי פיקניק עם שולחנות מסודרים ונוף הצופה אל עמק החולה. בסופה חוברת הדרך עם כביש 886 וחניון-פעיל עין זיתים. העצירה בכל האתרים בדרך נוף זו מומלצת, אז קחו את הזמן. קברי הצדיקים לא יברחו.
בנקודת החבירה של דרך הנוף עם כביש 886 נפנה ימינה (צפון) לכיוון מושב דלתון. לאחר כשני קילומטרים נכנס אל תוך המושב (לא בשבת) ונחצה אותו לאורכו עד השער האחורי שעליו נמצא סימון שבילים אדום (סימון שבילים מספר 2156). נצא מהשער האחורי אל מחוץ למושב ונמשיך לנסוע עוד כמה מאות מטרים עד לבית העלמין של דלתון (משמאל לכביש). נחנה את הרכב בחניה של בית העלמין, למרגלות הר דלתון. כאן נתחיל מסלול קצרצר ולא מסומן אל קבריהם של רבי יוסי הגלילי ובנו ישמעאל שעובר גם בין כמה מערות.

קברו של רבי ישמעאל בן יוסי הגלילי, דלתון

קבר רבי יוסי הגלילי, דלתון 

כדי להגיע לקברו של רבי יוסי הגלילי נצטרך לטפס לראש הר דלתון. זהו טיפוס סביר של 80 מטרים. ניתן להגיע למקום עם רכב דרך כביש משובש שעובר בין המטעים של דלתון ומאגף את הר דלתון מצדו המערבי (הכביש מסומן במפה אך מומלץ לשאול את המקומיים ליתר ביטחון). אנחנו נעשה את דרכנו ברגל ונעבור דרך המערות החבויות בצדו המזרחי של ההר. באזור הקבר של רבי יוסי ישנו חניון, האנגר גדול, שולחנות לפיקניק ותצפית לעבר הר אביתר הקרוב אלינו, עמק החולה, תלי רמת הגולן ורכס החרמון.

בסופו של קיר האבן המקיף את בית הקברות, מול עץ הזית הראשון, ישנו כביש שירות משובש המוביל לקבר קטן החוסה בצל עץ זית. זהו קברו של ישמעאל בן יוסי הגלילי. נטפס בגרם המדרגות המוביל לקבר ולא נשכח לסגור את השער אחרינו בכניסה וביציאה מהקבר. כמו שכתוב על השלט גם הפרות המקומיות אוהבות לחסות בצלם של קברות צדיקים.

 

 

משם נמשיך לקבר רבי יהודה בן תימא  ונרד מהר דלתון אל כיוון הרכב שהשארנו בחניה של בית הקברות ונחבור לסימון השבילים האדום, שהופך בשלב זה לדרך עפר. נמשיך עמו צפונה עד לשלט המורה על פניה ימינה (מזרח) לכיוון הקבר. נמשיך לנסוע עד שנגיע לשער בקר שממנו הופכת הדרך לנגישה אך ורק להליכה ברגל. נחנה את הרכב בצל שורת הברושים שממול לשער.
ההליכה לקבר הצדיק היא של כ-600 מאות מטרים בשיפוע קל ומסתיימת בפסגה שממול להר אביתר. המסלול מסומן בברור על ידי סימון שבילים אדום המלווה בשביל התחום על ידי אבנים ושילוט שהוצב על ידי המועצה לסימון קברים. כ- 500 מטרים אל תוך המסלול הרגלי האדום, מתפצלת הדרך. אנו נעזוב את השביל האדום וניקח ימינה (מזרח) ונלך בעקבות המסלול המשולט ומתוחם באבנים לכיוון הקבר. השביל האדום ימשיך מערבה לכיוון הר אביתר ומערת עלמה.
 

קברו של רבי יהודה בן תימא, דלתון

נסיים בקבר רבי שמעון בר יוחאי (הרשב"י). לאחר הביקור בקברו של רבי יהודה בן תימא נחזור על פעמינו בשביל האדום. נכנס אל היישוב דלתון מהשער האחורי ונחצה אותו עד למפגש של כביש הגישה ליישוב עם כביש 886. בכביש 886 נפנה ימינה (צפון) ולאחר כשבעים מטרים נראה פניה שמאלה (מערב) לכיוון הכפר ג'יש (גוש חלב). נסיעה של כשלושה קילומטרים תוביל אותנו אל תוך הכפר ואל צומת T בכניסה לג'יש. ניקח שמאלה (דרום) ונצא מהכפר אל כביש 89 שיוביל אותנו לאחר כחמשה קילומטרים אל היישוב מירון שבחלקו הדרומי נמצא מתחם קבר הרשב"י.

 
 

 

לינה והדרכה באזור: בי"ס שדה הר מירון >>

 

המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו