חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טבע עירוני- הלכה למעשה

20/01/2015
 
 
 

טבע עירוני: הלכה למעשה

סדרת סדנאות וימי עיון בנושא טבע עירוני בתכנון יצאה לדרך

 

בספטמבר 2014 קיימו החברה להגנת הטבע בשיתוף המרכז הביו-אזורי בירושלים סדנא ויום עיון המוקדשים לנושא טבע עירוני בתכנון בירושלים. הסדנה "טבע עירוני בירושלים: ממדיניות למעשה" נערכה במסגרת מיזם משותף של החברה להגנת הטבע והמרכז הביו-אזורי בירושלים שמטרתו להקנות כלים על מנת ללמוד ולאמץ את ההנחיות והמדיניות האקולוגית הכלל עירונית לטבע עירוני בירושלים, וליישמן בתכנון העירוני.

 

סדרת הסדנאות נולדה בעקבות פרסום "טבע בעיר ירושלים: מדיניות אקולוגית כלל עירונית" של החברה להגנת הטבע ועיריית ירושלים בשנת 2013 והאתגר להביא ליישום בפועל של המדיניות. הסדנה יועדה לאנשי מקצוע בתחום התכנון והפיתוח. בסדנא המעשית הראשונה בסדרה, שהתקיימה בתחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע, השתתפו מתכנני לשכת התכנון המחוזית בירושלים והמתכננים של עיריית ירושלים. סה"כ נכחו 30 משתתפים.

בחלקו הראשון של היום, צוות החברה להגנת הטבע הציג את עיקרי סקר הטבע העירוני שנערך בירושלים בשנת 2010, את ההערכה האקולוגית של אתרי הטבע בעיר ואת ההנחיות והמדיניות הכלל עירונית לשמירה, טיפוח ופיתוח אתרי הטבע בעיר. בנוסף, הוצג מתווה להטמעת ההנחיות והמדיניות במערכות התכנון בירושלים. התייחסות ביו-אזורית כוללת למערכות הטבעיות במרחב, הוצגה על ידי יו"ר המרכז הביו-אזורי בירושלים.

לאחר הצגת הנושאים, חולקו המשתתפים לקבוצות תרגול. כל קבוצה עברה הכשרה מעשית שבה העמיקו ביישום ההנחיות והמדיניות, בהתייחס לתכנית בניה קיימת הנמצאת באתר טבע בירושלים. בתום כשעה וחצי של תרגול, הציג נציג מכל קבוצה את תובנותיה למליאה.

 

 

 

ביום העיון שנערך אף הוא כאמור בחודש ספטמבר, בנוסף להרצאות צוות החברה להגנת הטבע, ניתנה הרצאת אורח של פרופ' אוריאל ספריאל בנושא העיר וסביבתה כמערכת אקולוגית.צוות התכנון של קהילת ירושלים וצוות יחידת סקרי טבע עירוני בתחנה לחקר ציפורים הובילו את הסדנא וההדרכות כמו גם את יום העיון.

  בשנת 2015 החברה להגנת הטבע והמרכז הביו אזורי ימשיכו לקיים סדנאות וימי עיון בנושא למתכננים, לאנשי מקצוע, ולציבור הרחב.