חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סיכום מפגש הפורום הירוק

הפורום הירוק – סיכום מפגש בנושא עדכון תמ"א 1 והבניה בחופים

 

מפגש הפורום הירוק בתאריך 11.10.2015 הוקדש לנושא תוכנית המתאר הארצית החדשה המתגבשת בימים אלה במנהל התכנון, תמ"א 1. במסגרת תיקון זה הורדו הגנות רבות כנגד הבניה בחופים המופיעות בתמ"א 13, לרבות איסור הבניה עד קו 100 מטרים מהחוף. פרק החופים החדש בתמ"א 1, כפי שהוצג לציבור, כולל שלושה מרקמים לחופים: חוף עירוני, חוף כפרי חוף שמור כאשר הן בעירוני והן בכפרי מותרת הבניה בטווח שבין 30 ועד 100 לשורה ארוכה של שימושים לרבות בתי קפה, פנאי נופש וספורט ואף חניונים.

 

בפורום הציגו עידן עמית – המתכנן הסביבתית של קהילת ת"א-יפו והסביבה,

משה פרלמוטר – רכז שמירת טבע, מחוז מרכז, חלה"ט,

רותם בכור – רכזת תוכנית Mare Nostum בחברה להגנת הטבע,

ופרופ' רפי חסין – פעיל למען הגנת רכס הכורכר, "שמורת תל אביב".

 

במהלך המפגש שמענו על השימוש האינטנסיבי בחופי מחוז תל אביב מאז ראשית המאה. כיצד עם גידול האוכלוסין התרבו השימושים והאינטרסים בחופים עד למצב כיום בו חופי תל אביב הם מהעמוסים ביותר במדינה, מתוך רצועת חוף צרה של כ-14 ק"מ בלבד, רק 2 ק"מ הם חופים מוכרזים, ואלו משרתים כ8.5 מיליון נפשות מידי עונת רחצה.

בתוך כך, ממשיכה לה גם תנופת בניה גבוהה (בתוכניות ובבניה בפועל) על קו החוף אשר מהווים כעין "חומה" היוצרת הפרדה בין העיר לים, חוסמת את הבריזה וכמובן את הנוף.

 

הדוגמה הבולטת אשר עלתה שוב ושוב בהרצאות הינה של רכס הכורכר בצפון תל אביב, רכס זה הינו תופעה גיאולוגית ייחודית לארץ ישראל ורכסי כורכר בודדים עדיין נותרו במצבם הטבעי. רכס הכורכר שבצפון תל אביב מהווה בית גידול ייחודי למאות מיני צומחים, מגוון יונקים זוחלים וחרקים, ומעל לכל "טרמינל" בו עוצרות אלפי ציפורים נודדות מידי שנה, ובראשם השרקרקים אשר הפכו לסמלו של הרכס.

 

כיום האיום על רכס הכורכר הוא כפול, ראשית בשנים האחרונות שטח זה הפך להפקר עבור נהגי ג'יפים אשר בנהיגתם הפרועה מסבים נזק רב לאתר הייחודי. פעילות זו הינה בלתי חוקית אולם בהעדר אכיפה מספקת ממשיכים הנהגים בפעולתם. איום שני על הרכס הכורכר הינו בתוכנית 3700 אשר מקדמת עריית ת"א-יפו לבניית עשרות אלפי יחידות דיור אשר צפויה להשפיע אף היא על אתר טבע זה.

 

 

בתאריך 7.11.2015 תקיים החברה להגנת הטבע סיור ללא תשלום לרכס הכורכר, בו נכיר מקרוב ייחודו של הרכס והסכנות העומדות בפניו – להרשמה לחץ כאן

 

 

 

  לצפייה במצגת של עידן עמית לחץ כאן
  לצפייה במצגת של משה פרלמוטר לחץ כאן
  לצפייה במצת של רותם בכור לחץ כאן
  לצפייה במצגת של רפי חסין לחץ כאן