חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נחל אחוזה

 

 

הדרכת מסלול, מפה ועוד בקישור הזה 

מסלול הטיול בוואדי אחוזה מתחיל כ100 מטר מאחד המרכזים התחבורתיים והכלכליים הסואנים של חיפה – מרכז חורב. צומת חורב מוכרת לכל חיפאי, אבל לא כולם יודעים מה מתחבא ממש מתחתיה, במרחק 5 דקות הליכה. סימון שבילים צנוע וגרם מדרגות קצר שיורד מהטרמיפאדה על כביש פרויד מובילים לעולם אחר לגמרי. לאחר ירידה של 10 דקות בשביל אנחנו כבר מוקפים בירוק מכל עברינו – קשה להאמין שאנחנו כל-כך קרובים אל מרכז הומה ורועש של העיר.

 


לוטם מרווני בוואדי אחוזה, על רקע חוף הכרמל

 


טיול של החברה להגנת הטבע בוואדי

 

שני מעיינות וטיפת היסטוריה חיפאית


מומלץ להתחיל את ההליכה ברחוב שכטר. הטיול מתחיל בתצפית נוף: השביל בו נלך מתפתל בתוך ואדי ירוק מתחתינו ומזרחה. את הוואדי קוטע באמצעו כביש פרויד (קיטוע בתי גידול הינו אחד האיומים העיקריים על המגוון הביולוגי - למידע נוסף ראו סעיף "שינוי בשימושי קרקע" בדו"ח האיומים על השטחים הפתוחים). מעבר לכביש נראה עד למרחק את חוף הכרמל ואת הים. נרד על הגדה של הוואדי, בשביל שמתחיל בסימון שבילים על עמוד תאורה. לאחר הליכה של כרבע שעה נגיע למקום בו הוואדי פוגש את הכביש, ומכאן נמשיך בעליה מתונה מאוד לכיוון מעלה הנחל.
בדרך נעבור מבנה ישן ולידו בריכה. בתוך המבנה עמדו בעבר משאבות מים. שכונת אחוזה (אחוזת שמואל), שמעלינו, היא אחת השכונות הראשונות על רכס הכרמל, ועד לשנות ה1950 המעיינות בנחל סיפקו את צריכת המים שלה. שאיבת המים מהמעיין הפסיקה בעקבות הגידול במספר התושבים, ובעקבות הירידה בספיקת המעין - בשל כיסוי ההר באספלט ובטון שמונעים חילחול מי גשמים.
כמה מטרים בהמשך השביל נמצאת באר נמוכה ובתחתיתה מים. זהו עין-אחוזה, ממנו מגיעים המים לבריכת בית המשאבות. לאחר עין-אחוזה השביל נכנס אל מעבה החורש. כל הירוק שמקיף אותנו כמעט וגורם לנו לשכוח שאנחנו נמצאים בעצם לא יותר מ200 מטר בקו אווירי מהעיר.

מגוון ביולוגי תחת איום

לקראת סוף המסלול נגיע למעין נובע נוסף. זהו מעין התאנה – על שם התאנה היפה שצומחת מעליו. במקום נבנתה בסביבות שנת 2012 בריכה, באופן לא חוקי. בניית הבריכה היא דוגמא לתופעה הנפוצה בארץ של "שיפוץ" מעיינות. “שיפוץ" שכזה משבש את המארג האקולוגי העדין מאוד של סביבת המעין, אשר צומחים וחיים בה מינים ייחודיים שרגישים מאוד לשינויים, וגורם נזק בלתי הפיך. לאחר המעין, השביל ממשיך בעליה תלולה אך קצרה עד היציאה לכביש פרויד, ליד מרכז חורב.

כמו ואדיות אחרים בחיפה, גם ואדי אחוזה עשיר במיני בעלי-חיים וצמחיה. חיים בו דורבנים, חזירי בר, תנים זהובים ושפני סלע. מעופפים בו בז ונץ, אדום-חזה, ירקון, עורבני, ארבעה מיני סבכי, חכלילית, צופית ועוד. בין הפרחים מרפרפים הפרפרים כתום כנף המצילתיים, לימונית האשחר, כחליל החומעה, סטירית פקוחה ואחרים. עושר מינים זה מרשים במיוחד בהתחשב בכך שמדובר על שטח של כ-600 דונם בלבד, שכלוא כולו בין שכונות וכבישים ראשיים.

 


נרקיסים בוואדי

 

נחל אחוזה ב"חיפה-חיפה" (סרטון)
תיאור המסלול באתר "טבע ונופים בישראל"

 

 


סיור ללא תשלום של החברה להגנת הטבע. צילום: אודת אבו גנב


טיול בוואדי. ברקע: בתים ברחוב פרויד


סיור ללא תשלום של החברה להגנת הטבע


מתנדבים מחברת "נייס" לאחר יום נקיון בוואדי


חברי קהילת בית-הכנסת "אור חדש" מאמצים את הוואדי


בית המשאבות, בו שאבו מים מהנחל לשכונת אחוזה עד שנות ה1950

צילומים: צוות סקר תשתיות טבע עירוני של החברה להגנת הטבע, אודית אבו-גנב, אלכסנדר אייל