חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שטחים פתוחים לשימור

גבעת התיתורה במודיעין

החברה להגנת הטבע במודיעין, סימנה מספר שטחים בעיר במטרה לשנות את תוכנית המיתאר שלהם ולהפכם לחלק מרשת של אתרי טבע עירוני להנאת התושבים ולשימור בית הגידול המקומי הייחודי והמורשת הבנויה.
לשטחים אלו יש ערך אקולוגי אדיר בעיר של רבע מיליון תושבים וערך מורשתי נדיר מבחינת היסטוריה יהודית בממלכת יהודה !

שטחים אלה כוללים את:
(1) גבעת התיתורה. גבעה הנמצאת בלב העיר, מאויימת בבנייה של 800 יחידות דיור. גבעה זו היא סמל המאבקים הירוקים בעיר ורבים השותפים לשמירה עליה. למרות קונצנזוס עירוני שאין לבנות עליה, טרם שונתה תוכנית המתאר של העיר בנידון.
(2) בקעת הנזירים. בקעה ובה מערות, בריכת אגירה ושטח פתוח איכותי ויפהפה ובו מחשופי סלע ועצי שיזף אדירים. הבקעה אמורה להיות מנותקת מן העיר ע"י כביש 4 העירוני - כביש טבעת היוצא ממבוא מודיעין לאזור התעסוקה ומסתיים בכביש 431. בדרך, הכביש פוגע ביער ובהמשך פוגע בבוסתנים היפים של חר' רגב וחר' חרובה. אפילו מתכנני העיר מסכימים שהכביש אינו נחוץ.
(3) גבעת שר. גבעה ייחודית, עם מתקנים חקלאיים ושומרות בבוסתן שבראש הגבעה ופריחה אביבית בשיפולי הגבעה שאין רואים כדוגמתה בכל אזור מודיעין. שיפולי הגבעה מיועדים לבניית כ-1000 יח' דיור בשלב ב' של בניית העיר.
(4) הגבעות הדרומיות. ממוקמות מדרום לרעות . חר' קנובה, חר' בארית וגבעת חר' חדת עם הכנסייה הביזנטית. שלוש הגבעות נמצאות בשטחים המיועדים לבנייה בשלב ב' של העיר, אך הן ייחודיות בממצאים שיש עליהן ומהוות גשר לטבע הפתוח של עמק איילון ומשם לפארק קנדה.

שני אתרים נוספים מהווים חלק מאותה רשת: גבעת הברושים (בין רעות למכבים) וגבעת ברפיליא, אתרים אלה אינם מיועדים להיבנות במסגרת תוכנית המתאר של העיר, אך עלולים להגרר לתוך תוכניות ויזמויות אם לא נדע לשמור עליהן ולחנך לערכן.

מטרת החברה להגנת הטבע במודיעין היא ליצור הסכמה עירונית רחבה ככל האפשר, על בסיס החיבור של התושבים אל הגבעות והרצון לאמצן ולשמור עליהן. ההסכמה צריכה לדון לא רק בשאלה מי האתרים שהם חלק מרשת הטבע העירוני, אלא גם בשאלה מה יתקיים בכל אתר, מי ידאג לטיפוחו וכיצד ישמש כאתר בילוי עבור תושבים בסביבה.