חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

יום בחיי ש"ש בחוגי הסיירות

29/01/2012

15 חבר'ה, 60 מטר מתחת לאדמה בבור הסיני, טובלים בשמונה בבוקר בבניאס הקפוא, לומדים גששות בחוף ינאי, שורדים במדבר עם אוכל מועט ועם מפת סימון שבילים ומטיילים בזוגות במכתש הגדול במסלולים שלא טיילו בהם שנים.

נשמע מעניין? כל זה חלק קטן מן הכלול בשנת שירות (ש"ש) בחוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע. הוסיפו קבוצות של חניכים מכיתות ד' עד ט' הרואים בך דמות לחיקוי, וצמאות לכל פיסת מידע שתוכל לתת להם.

ומה עושים ביום יום, בין טיול לטיול?

בעיקר הרבה ומהכול. פרט לטיולים והדרכת הקבוצות של חוגי הסיירות, אנו חיים בקומונה, על כל המשתמע מכך: לבשל, לנקות, לכבס, ללכת לים, לצאת לבלות, לחגוג ימי הולדת, לעשות פויקה בלילות ולהיכנס למערת נטיפים דרך מכסה ביוב בחיפה.

נחזור להתחלה. התחלנו את השנה בקורס בן חודש וחצי. התחלנו כקבוצה של ילדים מכל הארץ שרוצים לטייל וללמד על הטבע אבל לא בדיוק יודעים איך. הפכנו למשפחה בת 15 נפשות שמוכשרת להדריך כל מי שחושק בטיול בטבע וגם כאלה שלא. הקורס כלל לימוד בוטניקה, זואולוגיה, גיאולוגיה ונושאים נוספים. למדנו ("ברגלים") כיצד לנווט ביום ובלילה, ואיך להתמודד מצבים קשים שעלולים להיקלע אליהם עם חניכים.

בחוגי הסיירות אומרים שהשטח הוא השטח שלנו, וזה בהחלט נכון. אך גם הקהילה היא השטח שלנו, וכל קומונה תורמת ומפתחת את הקהילה בדרכה שלה, למשל בהקמת גינה קהילתית או בהתנדבות בארגונים התורמים לקהילה או לילדים בסיכון. בנוסף, לכל קומונה יש פרויקט ייחודי שנועד לתרום לקהילה.

הפרוייקט החיפאי הוא פרויקט הוואדיות, במסגרתו אנו מטיילים בוואדיות, מדווחים על בעיות או פריצות ביוב, סוקרים פרחים ונקודות עניין, ומעודדים אנשים לבוא לטייל בואדיות.

עוד קצת על ההכשרה

במסגרת שנת השירות בחוגים אנו מדריכים טיולים בכל הארץ, ולכן עלינו להיות בקיאים בכל הקשור לאזורים בהם אנו מטיילים. לצורך כל, אנו עושים משתתפים בהשתלמות שבועית שמטרתה העשרת הידע שלנו, על מנת שנוכל להדריך וללמד את החניכים בצורה הטובה ביותר. לדוגמא, לאחרונה השתתפנו ב"השתלמות חולות" בת יומיים בחולות ניצנים. במהלך יומיים אלה למדנו על החי והצומח בחולות, ועל המאבקים של החברה להגנת הטבע לשמירה על החולות.

אסיים בנימה אישית: במסגרת שנת השירות בחוגי הסיירות למדתי רבות - בכל דקה אני לומד עוד משהו חדש על עצמי ומעשיר את הידע שלי בכל נושא שאבחר. אני מרגיש שקיבלתי את ההחלטה הכי טובה בחיים שלי - לעשות שנת שירות בחברה להגנת הטבע ובפרט בחוגי הסיירות!

רון ויסמונסקי ש"ש בחוגי סיירות חיפה,
קומונת פנגיאה