חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

איכות החיים בחדרה בסכנה – מעלים הילוך

בחודש מאי האחרון, פורסמה תכנית הבניה של קבינט הדיור (יוזמת הותמ"ל) המתפרשת על שטח חקלאי של  2,000 דונם לבניית 6,000 יחידות דיור וכוללת גם שטחי תעסוקה, מסחר ושטחי ציבור.
התכנית מנוגדת לתכנית המתאר של חדרה, אשר כבר מאפשרת הוספת 25,400 יחידות דיור תוך ניצול שטחים בתוך העיר והכפלת אוכלוסיית העיר עד שנת 2035. 
תכנית הותמ"ל צפויה לפגוע באיכות החיים בחדרה:
1.      היא תמתח את השטח הבנוי בעיר ותחריף את מגמת הפרוור - פגיעה ישירה בתושבים, אשר כבר היום צריכים לנסוע רחוק יותר כדי לקבל את השירותים החיוניים! 
2.      היא תהווה נטל כלכלי על העיריה בשל: 1. פרישת תשתיות (מים, ביוב, חשמל, תחבורה וכד') למרחק ניכר ותחזוקתן. 2. תוספת שירותים בפריפריה (חינוך, בריאות, רווחה ועוד).
3.      היא תוריד את סף הכניסה לעסקים ותפגע בבסיס הכלכלי של מרכז העיר.
בנוסף, תכנית הותמ"ל במזרח חדרה מסכנת את השטחים הפתוחים בשולי העיר, את שמורת הטבע ביצת זיתא ושטחי ההצפה על שלל בעה"ח והצמחים הנדירים והייחודיים לאזור, בהם פרט נדיר של אירוס הביצות - מין שנכחד משטחי השרון, את גבעת הצבעונים ואת אתרי המורשת באזור.
מעת פרסום התכנית, קהילת חדרה התגייסה למאבק בעד איכות החיים בחדרה ונגד תוכנית הותמ"ל.  למידה של מקרים דומים מראים שניתן לעצור את הותמ"ל רק אם יש התנגדות ציבורית גדולה – ולשם אנחנו חותרים!

לאחר מפגש התושבים הראשון בו חשפנו את התכנית לציבור – התגבשה קבוצת תושבים פעילה המובילה את המאבק בעיר.
בשיתוף איתם נערכו חוגי בית וסיורים לבריכת זיתא – בריכת חורף הסמוכה לאתר הותמ"ל על מנת להעלות את הנושא לסדר היום של הציבור.

ובמקביל קבוצת התושבים החלה בקמפיין עירוני הכולל הפגנות, שיירת מכוניות ועוד..  כל זאת על מנת לעורר את השיח הציבורי בנושא.

 

בעוד פחות משבועיים, ב-23 לינואר, ייערך דיון ראשון בקבינט הדיור בנושא תכנית הבניה של הותמ"ל ל-6000 יח"ד במזרח חדרה. הדיון במתכונת שולחן עגול ופתוח לציבור. זו ההזדמנות להשמיע את קולנו כנגד התכנית, אשר עומדת בניגוד לתכנית המתאר המאושרת של חדרה וצפויה לפגוע בצורה בלתי הפיכה במרקם העירוני ובשטחים הפתוחים וערכי הטבע באזור, בהם ביצת זיתא וגבעת הצבעונים. אנו קוראים לתושבי חדרה והסביבה להתעורר לפני שיהיה מאוחר ולהצטרף עוד היום למאבק התושבים כנגד התכנית. המעוניינים להצטרף להסעה (ללא תשלום) לדיון הותמ"ל בירושלים, מוזמנים ליצור עמנו קשר בהקדם במייל hadera@spni.org.il או בטל. 04-6249001.

יחד נשמור על חדרה וסביבתה, למעננו ולמען ילדינו.
אתם מוזמנים לחתום על העצומה  ו
לשתף בקבוצות ווצאפ ופייסבוק
ולצאת מהמסך להצרף לתושבים המובילים את המאבק באזור מגוריהם.