חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מפרץ חיפה - המפרץ של המדינה

מפרץ חיפה הוא אזור ייחודי בארץ . קו בדמותה של הארץ , כל ילד שיתבקש יצייר את ישראל עם המפרץ והימות בעמק הירדן הכנרת וים המלח האבוד.
מפרץ חיפה הוא דמותה של הארץ בעיניהם של עולים חדשים , מהגרים קשי יום שהגיעו ארצה בספינות אל מעברות בשיפולי העיר . זכרון קולקטיבי של מדינה .
מפרץ חיפה כמרכז התעשייתי הגדול והכבד בארץ .

בחודש שעבר כינס המשרד להגנת הסביבה יום עיון מיוחד שדן בחזון למפרץ חיפה במטרה לקדם חזון משותף ולהניע תהליכים ברי קיימא. נפגשנו, אנשי סביבה, ממשל ותעשיה. נאמרו דברים רבים, על הצורך בפיתוח, על מקומות תעסוקה, על הזיהום הבלתי נתפש הקיים שנים ארוכות מדי במפרץ ועל המחיר שהוא גובה מכולנו. בהמשך מתוכננים מפגשים בקבוצות שידונו בנושאים שונים כגון שטחים פתוחים, תחבורה, סביבה עירונית ועוד. אנשי קהילת החברה להגנת הטבע בחיפה ישתתפו בדיונים מתוך כוונה להביע את עמדת החברה להגנת הטבע ולהשפיע למען הציבור והטבע:

חזית ים בחיפה: אנו קוראים לחיבור של העיר ופתיחת הנמל המערבי לפעילות אזרחית. הפיכתו לאזור תרבות בילוי ופנאי. הנגשה מקסימאלית של חזית ים בעזרת תחבורה ציבורית. החזון הזה יכול להתממש על ידי העתקה מקסימאלית של מתקני הנמל, בה"ד חיל הים ובסיס מזרחה כולל מבנה הפולינום, אין "זמינות" אמיתית בעניין זה.  

הים ורצועת החוף
החלק הימי של מפרץ חיפה: ריכוז כל התשתיות בחלקו המזרחי של המפרץ וצמצום שטחם למינמום ההכרחי .
* נמל אזרחי - העדפה ברורה לנמל אחד שמתנהל ביעילות במקום 2 נמלים המתחרים זה בזה בשטח מצומצם ויקר, ומתוקף כפילותם התפעולית גובים מחיר סביבתי גבוה יותר - מפרץ חיפה חייב להישאר כמפרץ עם נמל ולא נמל שיש לו במקרה מפרץ. * תשתיות מוטות ים - בשטח מצומצם ככל שניתן המנוצל באופן האפקטיבי ביותר.
* פינוי תשתיות שאינן מחויבות המציאות אל מחוץ לשטח .

הקישון ודרום מפרץ חיפה:
* אזור דרום מפרץ חיפה הוא חור שחור של סיכונים, מפגעים, תכנון לקוי ומרכז תשתיות ארצי. השינוי והחזון לאזור זה, הוצגו בתמ"א 30, אך מצויים עדיין בסכנה לאור העובדה שלא עברו עדיין אישור ממשלה. 
* האזור זכה ומצוי בו הקישון , שהוא אחד מנחלי האיתן הבודדים בארץ. עובדה זו ומיקומו הייחודי במפרץ מחייב פיתוח חלקים באזור כפארק תוך שמירה על מאפייניו.      
* היותו של הקישון צינור ביוב זול, התגלה לאורך השנים כטעות גורלית. אסור לאפשר טעות נוספת והפיכתו לרצועת מים מתפתלת בין מכולות.

הקריות: הקריות שוכנות לחוף ים, מתן דעת לפיתוחן תוך התייחסות לתפישת הקיימות ותוך תיקון עוולות העבר יאפשרו להם להתפתח כאזורי מגורים איכותיים במטרפולין חיפה .

אלה אלכסנדרי - מנהלת קהילת חיפה החברה להגנת הטבע .