חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חצבים פורחים

הדיווחים באדיבות אתר צמח השדה 

שירים ואגדות רבות נקשרו לחצב, שהוא השליט הכמעט בלעדי של פרחי ארצנו בחודש ספטמבר השחון. לקראת בוא הסתיו, ניתן לראות בצידי הדרכים את פריחתם האצילית של החצבים. מגדיר הפרחים של עזריה אלון, בהוצאת החברה להגנת הטבע, מציין כי החצב נפוץ מאד בכל חלקי הארץ, כולל במדבר. לחצו כאן לתמונות החצבים שצולמו במהלך החג

 

למה חצב? יש אומרים כי שמו של החצב נובע מכוחו של החצב לחצוב את דרכו בקרקע, לעומק רב מאד. הסבר נוסף לשם הוא מהמילים "חצי אב", משום שהחצב מתחיל את פריחתו בסביבות התאריך ט"ו באב, אז היו יוצאות הנשים לחולל בכרמים בלבן, המזכירים את פריחתו הלבנה של החצב.  

הצאן והבקר אינם אוכלים את עליו הגדולים בשל החומרים הצורבים והארסיים המצויים בהם, לפיכך מתפתח החצב באין מפריע. לפי המסורת היהודית, שימש החצב את יהושע לסימון גבולות נחלות השבטים לאחר הכניסה לארץ ישראל, משום שהחצב רעיל ואינו נאכל, בצלו משתרש משנה לשנה וקשה מאד לעוקרם לאחר שהבצל מכה שורש.
העלים הגדולים עולים מן הבצל בראשית החורף, נובלים בסופו וממלאים במזון את הבצל. בסוף הקיץ עולים גבעולי הפריחה הגבוהים (עד מטר) ועליהם מתפתחים הפרחים הלבנים. כל פרח פורח יום אחד ובכל יום נפתחת קבוצת פרחים מעל לזו של היום הקודם.
קצת על חייו המיוחדים של החצב: הוא דומה למפעל עם אגף ייצור, מחלקת פרסום ומחסן, אלא שהייצור והשיווק עובדים בזמנים שונים. אגף הייצור- עלים גדולים היוצאים מהאדמה לאחר היורה ובמשך הסתיו והחורף ממלאים את המחסן - בצל ענקי העשוי להגיע ל- 15 ס"מ קוטר. ונעבור לפרסומות - החלק המעניין והיפה ביותר הוא כמובן עמוד הפריחה שנועד לשווק את החצב לחרקים המאביקים, מסוף אוגוסט עד אוקטובר.

וכמובן - אם ראיתם חצב, דווחו בטיקר הדיווחים שמשמאל (לחיצה על "כל הדיווחים" תעביר אתכם לאתר צמח השדה ליצירת דיווח) ואם צילמתם שילחו אלינו ונפרסם את התמונות: למייל teleteva@gmail.com או לדף הפייסבוק שלנו

תמונות של חצבים שצולמו בימים האחרונים ברחבי הארץ