חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

בעקבות בר-כוכבא ור' שמעון בר-יוחאי

הגדל

ל"ג בעמר הוא הזדמנות טובה לא רק לשרוף כל דבר שאפשר אלא גם לצאת לטייל בעקבות הדמויות הראשיות שמאחורי מסורות החג. האתר המרכזי והידוע הוא אתר הילולת ל"ג בעמר במירון, ליד קבר רשב"י. בסמוך למירון נציע טיול מעגלי יפה בנחל מירון הכולל טבע, נוף מרשים וארכיאולוגיה.  בכוון אחר לגמרי, בעקבות לוחמי בר-כוכבא, נסע אל מחילות המסתור הרבות בשפלת יהודה.

על החג
יש משהו מוזר בחג הזה שהפך מיום של הפוגה באבל מתמשך ליום חג בעיקר לילדים ולפירומנים. ל"ג בעמר אינו מוזכר במקורות - לא בתורה, לא במשנה, לא בגמרא ולא בספרות הגאונים ועם זאת הוא מציין שני אירועים בעלי משמעות.
לפי המסורת ביום זה פסקה המגיפה הקטלנית שהרגה 24,000 מתלמידי רבי עקיבא, אביו הרוחני של מרד בר-כוכבא. עקב המגיפה הפכו ימי ספירת העמר לימי אבל ויום הפסקת המגיפה נקבע כיום שמחה בו מותרות החתונות ושאר הילולות.
מסורת נוספת מייחסת יום זה כיום מותו של ר' שמעון בר יוחאי - רשב"י שהיה תלמידו של ר' עקיבא ונקבר במירון ומכאן התפתחה מסורת ההילולה הגדולה במירון.

רוב צולי הקרטושקעס והמרשמלו אינם יודעים זאת אבל מסורת הדלקת מדורת הענק מיוחסת לאמונה שאש גדולה ואור זוהר הקיפו את רשב"י לאחר שיצא מהמערה בה הסתתר מפחד הרומאים. לרשב"י מיוחסת כתיבת ספר הזהר במאה ה- 2, למרות שיש מלומדים החולקים על-כך. בין שירי החג אנו מוצאים שירי הלל לבר-כוכבא, מפקד המרד ברומאים בין 132-135 לספירה. גם כאן יש משהו מוזר בהתחשב בכך שהמרד זה הביא על העם היושב בציון את האסון הגדול בתולדותיו. אך לא ניתן לעובדות להשבית את שמחת הילדים ונוסיף להם שמחה במעבר במחילות המסתור.

החברה להגנת הטבע מציעה מספר טיולים מודרכים. לפרטים והרשמה: טלטבע 03-6388088, 057-2003030  

כתבות נוספות שיעניינו אותך