חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חַפָּרִית מְצוּיָה (חַפָּרִית עֵין-הֶחָתוּל)

חפרית עין-החתולPelobates syriacus
(Boettger 1889)
Syrian Spadefoot Toad  
         
סדרה: חסרי זנב (Anura)                
משפחה: חפריתיים  (Pelobatidae)

סיכון עולמי: לא הוגדר
סיכון אזורי: CR   A1c2c,E

תפוצה: מקו חולון–ברקת צפונה. בארץ נמצא התת-מין Pelobates syriacus syriacus. ישראל מהווה גבול תפוצה דרומי של המין כולו (Gafny and Gasith 1987).

תפוצה בעבר: אב טיפוס של המין תואר לפני כ-100 שנה מישראל (אזור חיפה, Boettger 1889). בשנות ה-40 היתה החפרית נפוצה כלפי דרום עד אזור עזה (Mendelssohn and Steiniz 1944), ובשנות השמונים המאוחרות – עד אשקלון (גפני 1986). גבול התפוצה הדרומי בארץ נע צפונה בעקביות. החל מאמצע שנות התשעים לא נמצא המין מדרום לקו חולון–ברקת.

מקום-חיוּת אופייני: הראשנים מתפתחים בשלוליות חורף; הבוגרים חיים בקיץ מחופרים בעומק הקרקע, בחורף – במחילות אנכיות רדודות (עד 20 ס"מ) בקרבת שלוליות החורף.

גורמי סיכון והפרעה:
» הרס מקומות-חיוּת (התיבשות וזיהום מקורות מים).
» נאמנות לאתרי הטלה מסורתיים. 
» גמישות אקולוגית נמוכה (Shpun et al. 1993). 
» קיטוע מקומות-חיוּת.

גודל האוכלוסיה: אוכלוסיית הבוגרים בישראל מוערכת במאות פרטים. על פי סקרים אחרונים נע מספר אתרי-ההטלה שנותרו בארץ בין 15 ל-20 (גפני וגזית, נתונים שלא פורסמו, Degani and Kaplan 1999). 
שינוי בגודל האוכלוסיה: בעשר השנים האחרונות חלה הפחתה של למעלה מ-80% במספר אתרי-ההטלה הפעילים. ממצא זה מהווה אינדיקציה לירידה דומה במספר האוכלוסיות. 
בידוד בין תת-אוכלוסיות: אין רצף בין האוכלוסיות של מישור החוף, הגליל והגולן.

פעולות הנדרשות לשמירת המין: נדרשת הגנה על שלוליות חורף קיימות מפני יבוש וניקוז עקב שינויים בשימושי קרקע, ומפני זיהום. ההגנה על שלוליות החורף צריכה לכלול גם הגנה על אגן ההִקווּת שלהן, על מנת לשמור על משטר ההתמלאות של השלוליות. כמו כן יש ליזום חפירת שלוליות חורף מלאכותיות בתחומי שמורות טבע ובאתרים מוגנים.

תפוצה בעולם: תת המין הישראלי P. s. syriacus ידוע גם מסוריה ומלבנון. תת-מינים אחרים של החפרית המצויה ידועים מהקווקז, מזרח הבלקן, יון ותורכיה. ישראל היא גבול התפוצה הדרומי של המין.

(צילום: אביטל גזית, שריג גפני)

לחצו לצפייה בספר האדום על ממשק המפות של גוגל