חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עוצרים את התדרדרות המגוון הביולוגי בארץ

4/11/2012

ישראל חתמה על האמנה לשימור המגוון הביולוגי כבר בשנת 1995 אבל הנושא עדיין לא נמצא בראשית סדרי העדיפויות של המשרד להגנת הסביבה.
ההכרה כי המגוון הביולוגי והמערכות האקולוגיות מהווים מענה ותמיכה לצרכי החברה והפיתוח טרם חלחלה כראוי למנגנוני קבלת ההחלטות בחברה האנושית בכלל, ובישראל בפרט.
לקרא מפגש מפגש המדינות החברות באמנה, אשר התקיים באוקטובר בהודו, ערכה החברה להגנת הטבע בחינה ביחס להיערכות ישראל לעמידה במחויבותה לשימור המגוון הביולוגי. הממצאים מעידים על כך שאין לישראל תכנית אופרטיבית עם יעדים, לוחות זמנים, חלוקת אחראיות והקצאת משאבים. ממצאים אלו והפעולות שיש לבצע על מנת לגשר על הפערים בהיערכות, מופיעים בדוח "עוצרים את התדרדרות המגוון הביולוגי והסביבה בישראל" שערכו אלון רוטשילד, רכז תחום המגוון הביולוגי בחברה להגנת הטבע וד"ר עפרי גבאי, אקולוגית החברה להגנת הטבע (לקריאת הדוח, לחצו כאן)

"נעשים הרבה צעדים חיוביים אבל הם קטנים מדי, מבוזרים מדי, ולא מתקרבים להתמודדות עם האתגר הזה", מציין אלון רוטשילד " הפלטפורמה המתאימה היא תכנית לאומית, שתיקבע בחקיקה, תהיה מתוקצבת ותכיל לוחות זמנים".
"אנחנו לא מבקשים ממשלת ישראל לשלוח כסף לקונגו על מנת להגן על המגוון הביולוגי שם, אבל אנחנו מבקשים להשקיע משאבים לשמירה על המגוון הביולוגי שלנו".
ישראל נחשבת ברוכה בשפע יוצא דופן של ערכי טבע ונוף וערכי מגוון ביולוגי עצום על-פני שטח מצומצם יחסית. ישראל היא צומת דרכים בו נפגשים ארבעה אזורים גאוגרפים וממוקמת על נתיב נדידת העופות העיקרי של עופות אירופה.  
המגוון הביולוגי מספק לנו, בני האדם, שירותים חיוניים לקיום ולכן זהו אינטרס לאומי- כלכלי לשמור עליו.


צבי ארץ ישראלי בנחל שילה. צילום: אסף מירוז

"היעד שהתפספס" - קראו כאן את הכתבה שפורסמה במעריב, 2.11.2012 
  הדו"ח המלא: עוצרים את הדרדרות המגוון הביולוגי בישראל

כתבות נוספות שיעניינו אותך