חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עולים על ירוק - מיזם "צבא ההגנה לטבע"

22/03/2015

שיקום אתר ארכיאולוגי, החזרת ציפור הסיסים למתחם הקריה, הפיכת גג וקירות בניין גלי צה"ל ביפו לירוקים והצלת אוכלוסיות ציפורים נדירות בנגב, אלו הם רק חלק מ – 8 הפרויקטים הסביבתיים הנבחרים החדשים של מיזם "צבא הגנה לטבע" לשנת 2015, של החברה להגנת הטבע וצה"ל, בשיתוף רשות הטבע והגנים. הפרויקטים הושקו ב - 26.3.15 בטקס מיוחד בבסיס פו"מ בגלילות

 

לקריאה נרחבת על המיזם >>

 

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן (מימין) והאלוף ברק (שני משמאל) באירוע ההשקה בפו"מ. צילום: דב גרינבלט

 

בבסיס המכללות הצבאיות (פו"מ) בגלילות, הושקו 8 הפרויקטים הסביבתיים הנבחרים של מיזם "צבא הגנה לטבע" לשנת 2015, בהשתתפות נציגי החברה להגנת הטבע, האלוף קובי ברק, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, בכירי צה"ל, רשות הטבע והגנים ומוזמנים נוספים.


"צבא הגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם": מיזם של החברה להגנת הטבע וצה"ל, בשיתוף רשות הטבע והגנים, שמטרתו להוביל מפקדים וחיילים לאחריות ומעורבות פעילה לשמירה על ערכי הטבע, הנוף והמורשת שבסביבתם, במרחב האחריות והפעילות של יחידות צה"ל. במסגרת המיזם, שהחל בשנת 2014, עם 8 פרויקטים, נבחרו גם השנה, 2015, 8 פרויקטים, במימון של קרן הדוכיפת של החברה להגנת הטבע.

 

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן: "החברה להגנת הטבע רואה בקשר עם צה"ל יעד משמעותי וארוך שנים, לעשייה חינוכית ולידיעת הארץ ואהבתה, בקרב מפקדי וחיילי צה"ל. במסגרת זו, אנו פוגשים עשרות אלפי חיילים וקצינים, בסיורים ובמעורבות פעילה לשמירת טבע, אשר יחד עם צבא הגנה לטבע, מובילים לחיזוק הקשר בין האדם לתבנית נוף מולדתו".

 

8 הפרויקטים שנבחרו לשנת 2015, הם:


1. שיקום האתר הארכיאולוגי גן לאומי תל קדש, על ידי עוצבת הגליל של פיקוד צפון. עוצבת הגליל ממוקמת בבירנית וכוחותיה פרוסים לאורך גבול לבנון. אחריות היחידה היא להגן על גבול הצפון ולספק ביטחון לתושבי הגליל העליון. מטרת המיזם הוא טיפוח והנגשת האתר הארכיאולוגי בתל קדש עבור הציבור, ויצירת שינוי סביבתי מהותי באתר ובסביבתו הקרובה.


2. "שומרי ההר", על ידי יב"א מזרוע האוויר והחלל. יב"א היא יחידה קטנה, השוכנת בלב שמורת טבע ייחודית על פסגת הר מירון. מטרת מהיזם הוא צמצום השפעת בסיסי בח"א 506 על סביבתם והטמעת התהליך לאורך זמן, על ידי חיבור חיילי הבסיס לסביבתם.


3. נמרה – "בסיס ירוק", על ידי מרכז תחמושת מחנה נמרה, מאגף טכנולוגי לוגיסטי. מטרת המיזם הוא מזעור השפעות הבסיס על המערכת הטבעית של טבע ונוף במרחב ויצירת בסיס משותף לקיימות בתוך מחנה צבאי נמרה.


4. מחזירים את הסיסים לקריה, על ידי מחנה רבין. מטרת המיזם הוא שיקום אוכלוסיית סיסי החומות, אשר משחר ההיסטוריה מקננות במגורי אדם, על ידי שיתוף חיילי ומפקדי היחידה באיתור אתרי קינון פוטנציאליים עבור הסיסים במרחב הבסיס ובמתחם שרונה הסמוך.


5. "רדיו חזק", גלי צה"ל. מטרת המיזם הוא ביצוע התאמה של מבנה גלי צה"ל ביפו לקליטת צומח וחי אופייניים לרצועת החוף הים תיכוני, על גבי גג וקירות המבנה, תוך שילוב חיילי ומפקדי התחנה בעשייה.


6. "קריה מקיימת – שביל מטיילים", על ידי קריית ההדרכה של צה"ל בנגב. מטרת המיזם היא ליצור קריית הדרכה מקיימת, שבה מערכת החינוך וההדרכה עומדת ומתפקדת ומחנכת 70 אלף חיילים בשנה, למיתון השפעה על המערכת הטבעית ובמקרים מסוימים, אף לשדרג אותה.


7. הצלת אוכלוסיית הקטות במרחב שבטה, על ידי ביסל"ת, בית הספר לתותחנות. מטרת המיזם היא יצירת מקור מי שתייה שפירים לקטות (ציפור מדברית) במרחב ביחידה ושיפור תנאי קינון של הקטות במרחב האימונים של הבסיס.


8. סיירים בטבע, על ידי בית הספר לאיסוף קרבי מחנה סיירים, של מפקדת זרוע היבשה. מטרת המיזם היא שימור המרחב הסביבתי של ביסל"ק, תוך שילוב טיפוח הקרקע, החי והצומח, וכן חשיפה והנגשה של אתרי טבע סמוכים עבור הציבור הרחב.

האלוף קובי ברק: "צה"ל מגן על תושבי ישראל מפני האויב, אך גם מחוייב להגן על משאבי הטבע שלה, על נופיה ועל החי שבה. נמשיך לחפש דרכים יצירתיות לקיים את תפקידנו בהגנה על הסביבה".

 

עדכונים תקשורתיים:

 

ישראל היום, "ירוק זה לא רק מדים: צה"ל דואג לסביבה" >>

 

רשת ב', "צבא ההגנה לטבע" >>

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך