חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

צה"ל כקהילה שומרת טבע – חיל האוויר כפרויקט חלוץ

 

 לקריאת המסמך: צה"ל כקהילה שומרת טבע- חיל האויר כפרויקט חלוץ >> 

 

לצה"ל השפעות סביבתיות ניכרות, מכורח היותו ארגון השולט על משאבי קרקע ניכרים, מבצע פעילויות תמרון עם כלים כבדים, ותוך הפעלת אמצעים בעלי חתימה ניכרת על השטח.
צה"ל הוא גם הארגון הגדול במדינה, המהווה תחנה משמעותית בהתבגרותם של מרבית אזרחי המדינה, וככזה משפיע על עיצוב תפיסת עולמם, ערכיהם והרגליהם.
הפיתוח המואץ בישראל, הכולל הקמת ישובים, תשתיות וחקלאות, גרם לצמצום משמעותי בכמות ואיכות בתי הגידול הטבעיים. לצה"ל תרומה למצב בעייתי זה, אך באופן פרדוקסלי, לעיתים בסיסי צה"ל ושטחי האימונים שלו דווקא מהווים משארים של מערכות אקולוגיות נדירות, ומפלט לערכי טבע המתקשים לשרוד מחוץ להם, בעקבות לחצי הפיתוח.

חיל האוויר שומר על "אזורי חיץ" סביב מתקניו בגבולות השטח המגודר. אזורי חיץ אלה מהווים מפלט לטבע, ומתפקדים כמעין "שמורות טבע" בלתי רשמיות.
דוגמא בולטת וקיצונית לכך היא החובארה Chlamydotis undulata- מין מרשים של עוף מדברי, שמרבית האוכלוסייה שלו בישראל מבלה את חודשי הקיץ בשטחי הבסיס המגודר של חיל האוויר בחצרים, לאחר שנדחקו אליו משטחים אחרים.

 

רוכבים פלמחים – שומרים על החולות
מזה 3 שנים פועל מיזם לשמירת טבע כשיתוף פעולה בין החברה להגנת הטבע וקרן הדוכיפת ובין בסיס חיל האוויר בפלמחים.
בסיס פלמחים שוכן במערכת אקולוגית נדירה – חולות וכורכרי החוף, אשר רק 12% ממנה מוגן במסגרת שמורות טבע. שטחי הטבע בבסיס אינם מוגדרים כשמורת טבע סטטוטורית.
במסגרת המיזם מבצעים חיילים ומפקדי הבסיס פעילויות ללמידה והכרות עם ערכי הטבע והמורשת בבסיס, באמצעות הדרכות שטח והרצאות, אתר אינטרנט ייעודי לסלולר, ורכיבה במסלול אופניים משולב בשלטי הסבר, שהוכשר במיוחד למטרה זו.
במקביל, מבצעים החיילים פעילויות ממשק אקולוגי בשטחי הטבע בבסיס, הכוללות ביעור צמחים פולשים מהמין טיונית החולות, על פי תכנית עבודה מבוססת קדימויות.
בעקבות סקר מבוסס מצלמות יונקים שבוצע בבסיס, זוהו להקות כלבים משוטטים כמקור אפשרי לקונפליקטים בין חיות לבין נחיתת כלי טיס, שגרמו לתאונות. בתגובה, הבסיס מבצע פעילויות תברואה שנועדו למנוע התפשטות חיות מתפרצות ומתפראות, ובכך חוסך גם פגיעה בחיות הבר.

 

שומרים על החוברות ועל מישורי הלס בחצרים
בתחילת 2014 התרחב המיזם לבסיס חיל האוויר בחצרים, השוכן במערכת אקולוגית מאוימת במיוחד – מישורי הלס, אשר רק 4% מהם מוגנים במסגרת שמורות טבע. שטחי חצרים מהווים משאר נדיר המצביע על הפוטנציאל של שטחי לס לא מופרים, בהיעדר רעיה, ציד וחקלאות בתחומי הבסיס המגודר.
במסגרת המיזם צוערי קורס טיס מבצעים פעילויות ממשק אקולוגי בשטחי המחייה של החובארה, מסירים מפגעים ופסולת, ולומדים על המערכת האקולוגית של מישורי הלס. צמחים פולשים מסוג שיטת עלי ערבה וטבק השיח מטופלים ע"י קבלן מיוחד, ומסלול אופניים משולט מוכשר לטובת העלאת המודעות לערכי הטבע בבסיס.

 

לקריאה נוספת:

 

צפו באתר הסלולרי של רוכבים פלמחים - הצצה למסלול ייחודי ולמגוון החי והצומח בפלמחים >>

 

 

הכירו את חיי הלילה (הסוערים) בבסיס פלמחים >>

 

 

כתבה מחדשות ערוץ 2 >>

 

חיילי חצרים שומרים על החוברות >>

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך