חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

צבא ההגנה לטבע

2/04/2015

האם צבא שמתאמן בשטחי אש, צורך הרבה אנרגיה ומייצר הרבה פסולת הוא גוף שיכול להתחבר לעשייה של שמירת הטבע והסביבה? בשקט בשקט, אך בעקביות ורצון רב, החברה להגנת הטבע פועלת בשיתוף פעולה פורה עם צה"ל בפרויקט ייחודי וחדשני שמקדם שיח ועשייה בפועל לשמירת משאבי הטבע. בחודש אפריל 2014 הוצג בטקס חגיגי בקריה בתל אביב הפרויקט הייחודי "צבא ההגנה לטבע", במעמד מנכ"ל החברה להגנת הטבע קושה (משה) פקמן, סגן הרמטכ"ל, האלוף גדי אייזנקוט, יו"ר החברה להגנת הטבע - חיים (ג'ומס) אורון. הפרויקט פועל להניע מפקדים לקחת אחריות על סביבתם, ואת מודל הפעולה שלו ביחידות שונות ורבות בצה"ל, שיפעלו לשמירת הטבע, כל אחת באזור שלהן.

 

לקריאת המסמך צה"ל כקהילה שומרת טבע - חיל האוויר כפרויקט חלוץ >>    

 

כל מה שרציתם לדעת על "צבא ההגנה לטבע" בלחיצה אחת >>

 

 

 

בפתח האירוע סגן הרמטכ"ל אמר:" משימתו הראשונה במעלה של צה"ל היא להבטיח את ביטחון תושבי מדינת ישראל, אולם תרומתו של צה"ל ומחוייבותו לחברה אינה מסתכמת רק בכך, אלא גם בשמירה על הטבע והסביבה. צה"ל, כצבא העם, מחנף ומעצב את הדור הצעיר של המדינה ולכן הוא חייב לקחת אחריות גם על הסביבה, זו החובה המוסרית שלנו, אחריות גדולה מוטלת על המפקדים, לצורך הצלחת המשימה".

 

 

על מיזם "צבא ההגנה לטבע". צפו

 

 

 

 

 

ללא הצלחה ראשונית בשותפות הייחודית הזו, לה שותפים החברה להגנת הטבע, "קרן דוכיפת" ורשות הטבע והגנים, הפרויקט לא היה יוצא לפועל, ועל כך פרופסור יוסי לשם , מיוזמי התכנית, אומר: "זה נכון שהצבא מחויב על פי חוק לשמור על הטבע, אבל אנחנו יודעים שללא מחויבותם של המפקדים שוב דבר לא היה זז בפועל". סמנכ"ל חינוך וקהילה בחברה להגנת הטבע, יעקב שהרבני , מוסיף ש"הצבא מבחינתנו הוא עוד קהילה עימה יש לשתף פעולה". מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן  שמח שגם צה"ל נכנסת ל"משחק" שמירת הטבע:" החברה להגנת הטבע חרטה על דגלה להוביל, יחד עם הציבור ולמענו, את שמירת הטבע, הנוף והסביבה בישראל, בהווה ולמען העתיד. זו דרכנו המשותפת עם כל אחד ואחד מתושבי הארץ, למעורבות פעילה ולקיחת אחריות. כך גם במכלול פעילותינו עם צה"ל, במסגרת צבא הגנה לטבע – פעילות החברה להגנת הטבע עם הצבא. מיזם צבא הגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם, היא שותפות ערכית של החברה להגנת הטבע עם צה"ל, תוך ערבות הדדית לחיזוק הקשר שבין אדם לארצו ואדם לתבנית נוף מולדתו, המובילה מפקדים וחיילים לאחריות ומעורבות פעילה לשמירת ערכי הטבע, הנוף והמורשת, שבסביבתם.

  - המיזם במימון קרן דוכיפת -

 

   

קצינים בכירים בסיור תוכן ברמת הגולן

בשנת 2014  נבחרו 9 יחידות, שבהובלת מפקדיהן, תבצע פעילות חינוכית וסביבתית למען שמירת הטבע והסביבה.

  לחצו כאן כדי להכיר את היחידות ותחומי פעילותן

 

בשנים 2015 | 2016 הושקו 8 הפרויקטים הסביבתיים הנבחרים של מיזם "צבא הגנה לטבע".

שנת 2015:   לחצו כאן לקריאה על הפרוייקטים

שנת 2016: לחצו כאן לקריאה על הפרויקטים

 

 

למה צה"ל?
כדי לסבר את האוזן, כ25% משטחי המדינה הינם שטחים צבאיים. ככאלו, פוטנציאל השימור והטיפוח של הסביבה ומשאבי הטבע שבשטחים אלו הוא עצום! מן המקום הזה, אך גם מן ההכרה שבחשיבות חיזוק ערכי אהבת וידיעת הארץ, לצד שמירת טבע – יצא לדרך במרץ אשתקד שיתוף הפעולה עם חיל החינוך. במסגרתו, מדריכים מהחברה להגנת הטבע החלו בהכשרת מפקידים מחיל החינוך והעברת סיורי תוכן לקצינים (זוטרים כבכירים) מכל שורות הצבא בנושאי ידיעת הארץ והחשיבות שבשמירה על משאבי הטבע. המפקדים בתורם מעבירים את הידע לחיילים.

צה"ל, ככור היתוך לאוכלוסייה הישראלית המגוונת, הוא נקודת מפגש נפלאה לאנשים מכל קצוות הארץ, שבאמצעות ההדרכות שהם מקבלים, נוצרת בהם זיקה חזקה יותר לשמירת הטבע הישראלי. בשנה הראשונה של הפרויקט לא פחות מ60,000 חיילים עברו הדרכות בנושאי שמירת טבע וידיעת הארץ!

 

חיילים עוקרים צמחים פולשים בבסיס פלמחים

יש להודות, צה"ל קיבל אחריות על מפגעים סביבתיים רבים להם היה אחראי, ומתוך המקום של ההכרה בחלקו, התאפשר שיתוף הפעולה הראשוני הזה. קחו לדוגמה את בסיס חיל האוויר בפלמחים בו התקיים פרויקט "שומרים על חולות פלמחים"; הנכונות של מפקדי היחידה הביאה לכך שבשנה האחרונה התרחשה בשטח עבודה פורה שהניבה תוצאות. בבסיס פועלים לשימור בתי גידול נדירים שכמעט נעלמו, כאלו שהתקיימו בחולות נודדים שבשטח וסביב הבסיס. עד לאחרונה החיילים השתתפו בפעילות לעקירת מינ י צמחים פולשים   , ופניהם כעת אל מיזם חדש, במסגרתו יושם דגש על ניקיון הבסיס כחלק מהמאמץ למניעת שוטטות של כלבים וחתולים שטורפים חיות בר. המיזם, אגב, הוא חלק מקמפיין החברה להגנת הטבע, שקורא לציבור לא לשחרר את חיות המחמד שלהם לטבע . שיתוף הפעולה עלה מדרגה עם השקת אתר סלולרי מיוחד לחיילי הבסיס , בו הם יכולים ללמוד למשל על המגוון העשיר של הצמחים, ועל כמה מהיונקים והזוחלים הנדירים ביותר בישראל, שקבעו את ביתם בפלמחים.

כתבות נוספות שיעניינו אותך