חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

המגוון הביולוגי בישראל - קריאה נוספת

המגוון הביולוגי בישראל - קריאה נוספת (הגדל)

ייחודה של ישראל
ישראל היא אחת מ25 הנקודות החשובות ביותר לשמירת המגוון הביולוגי העולמי, על פי כתב העת Nature. שטחה של ישראל כלול במפת האזורים החשובים לשמירת הטבע (המפה כוללת פחות מ2% מהשטח היבשתי העולמי!) לצד אזורים אקזוטיים כמו מדגסקר, ניו – זילנד, האמזונס והקווקאז.
בישראל מינים ייחודיים ("אנדמיים") כדוגמת הדו-חי עגולשון שחור גחון, שנכלל לאחרונה ברשימת 100 המינים המאוימים ביותר בסכנת הכחדה בעולם.
ישראל ניחנה בעושר זה הודות למיקומה הגיאוגרפי, בצומת בין שלוש יבשות, במגוון טופוגרפי, גיאולוגי ואקלימי יוצא דופן ביחס לגודל השטח.
כ-500 מיליון עופות עוברים בישראל פעמיים בשנה במהלך נתיב הנדידה שלהם. לחלקם, מהווה ישראל צוואר בקבוק קריטי למעבר בטוח של אוכלוסיות שלמות, כמו במקרה של השקנאי הלבן, שכל האוכלוסייה העולמית שלו חולפת מעל ארצנו.


בואו לקחת חלק בעשיה – שיתופי פעולה מנצחים
החברה להגנת הטבע פועלת ליצירת שותפויות לניהול נכון של הממשק בין פעילויות האדם לבין הטבע, על מנת לשמור על האינטרס הציבורי של טבע משגשג התומך בחברה האנושית. משיתופי פעולה עם המגזר העסקי והשלטון המקומי, דרך גיוס ארגונים עסקיים לאימוץ התנהלות משמרת מגוון ביולוגי, ועד קהילות מקומיות המתפקדות כנאמני הטבע באזורם.

הטבע שלנו הוא המורשת שלנו
מורשתה הטבעית של ישראל היא חלק מהסביבה בה התעצבה ההיסטוריה שלנו: מורשת של נופים טבעיים וחיות התנ"ך, אשר היו במה ותשתית לאירועים המרתקים שהתרחשו כאן במהלך אלפי שנים.
מחויבותה ההיסטורית של ישראל לשמירת הטבע מצוי בציווי המקראי "לעבדה ולשמרה" (בראשית ב', 15) והעושר הטבעי מהדהד בדברי השירה של ספר תהילים:
"שָׁם צִפֳּרִים יְקַנֵּנוּ; חֲסִידָה בְּרוֹשִׁים בֵּיתָהּ. הָרִים הַגְּבֹהִים לַיְּעֵלִים; סְלָעִים מַחְסֶה לַשְׁפַנִּים..  .תָּשֶׁת-חֹשֶׁךְ וִיהִי לָיְלָה; בּוֹ-תִרְמֹשׂ כָּל-חַיְתוֹ-יָעַר. הַכְּפִירִים שֹׁאֲגִים לַטָּרֶף; וּלְבַקֵּשׁ מֵאֵל אָכְלָם.. ..מָה-רַבּוּ מַעֲשֶׂיךָ ה' כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִׂיתָ; מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ. זֶה הַיָּם גָּדוֹל וּרְחַב יָדָיִם שָׁם-רֶמֶשׂ וְאֵין מִסְפָּר; חַיּוֹת קְטַנּוֹת עִם-גְּדֹלוֹת. שָׁם אֳנִיּוֹת יְהַלֵּכוּן; לִוְיָתָן זֶה-יָצַרְתָּ לְשַׂחֶק-בּוֹ" (תהילים קד, יז'-כו').

טבע יציב ומתפקד הוא בסיס לכלכלה יציבה
גם בישראל המודרנית, המגוון הביולוגי מספק לנו שירותים טבעיים חיוניים, הון טבעי, המהווה בסיס לקיום החברה והכלכלה העולמית. כ- 40% מהכלכלה העולמית מבוססת ישירות על שירותי הטבע והמערכות האקולוגיות - ללא מגוון ביולוגי יציב ומאוזן, יעלמו אורגניזמים שמהווים בסיס לתרופות, המחסור העולמי במזון יגבר ונחווה אסונות טבע רבים יותר בגלל התערערות האקלים.
השירותים האלו מוענקים לנו חינם על ידי המערכות האקולוגיות, ובד"כ אנו מבחינים בתלות שלנו בהם רק כשהשירות נפגע או נעלם. כמה מאיתנו זוכרים להוקיר תודה לדבורה המאביקה את פרחי העגבניות וגורמת להם.... להמשך קריאה >> 

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך