חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סיפור אהבה עם סיגל - לובסטר ישראלי בסכנת הכחדה

לפני מספר חודשים סיפרנו לכם על הסרטן הישראל "סיגל" המוגש במסעדות כמנה יוקרתית על-אף שהוא ערך טבע מוגן!
מאז, מגיעים אלינו דיווחים ופניות של אנשים שנתקלו במכירת הסיגל ובמכירת מינים מוגנים נוספים בחנויות ומסעדות שונות, רק השבוע מסעדת הבסטה פרסמה בפייסבוק מנת "זר סיגליות". מיד לאחר הפרסום, צוות קמפיין "דגים באחריות" והחברה להגנת הטבע קראו להגן על חיות הים המוגנות ופעלו ברשת ומחוצה לה (לחצו כאן כדי לצפות במהלך).
חדשות טובות (22/5/14): המהלך עשה את שלו - מאות שיתופים בפייסבוק, תגובות זועמות ברשת וכתבה בהארץ, הביאו להבטחה מהמסעדה "בסטה לא מגישה סיגל החל מהיום". 

אנו קוראים לכם - בואו נציל יחד את החיות המוגנות. דווחו לנו אם אתם נתקלים במכירה כזו (זכרו שהיא בלתי חוקית) ואנו נדאג לטיפול מול פקחי רשות הטבע והגנים האוכפים את הנושא.
3 המינים המוגנים העיקריים שנמכרים בחנויות הם:

 
"סיגל" - כפן גושמני. צילום: אמיר גור
 
"מנטה ריי" - בטאים.  

כרישים. צילום: צור ל.

על מנת שהדיווח שלכם יקבל את הטיפול הראוי, יש לצלם את החיה ואת שלט החנות (אפשר גם מרחוק). את הדיווחים והתמונות יש לשלוח למייל mafish2014@gmail.com

הישארו מעודכנים ותמכו בהצלת הים תיכון גם בעמוד הפייסבוק "דגים באחריות" 


 

 

רוצים להיזכר מיהו הסיגל? קראו את הכתבה שפורסמה כאן באתר בחודש יולי:
ממש כמו הפרחים המוגנים, שכל ילד ישראלי יודע שאסור לקטוף, כך גם אותו הלובסטר הנמצא בסכנת הכחדה – מוכר בחוק כמוגן ואסור לדיג אך בניגוד לפרחים, הוא ניצוד בים על-ידי דייגים אשר מתעלמים מהחוק ומוכרים אותו למסעדות שונות בארץ.

עדכון 11/5/14: קיבלנו דיווח נוסף מתושב קרית חיים שראה וצילם מכירת סיגל טרי בעכו.
עדכון 13/5/14: מסעדת הבסטה בתל אביב מציעה "זר סיגליות" לעסקית צהריים. תגידו להם מה אתם חושבים על זה בפוסט הזה

 

לובסטר ישראלי שיעלם מהנוף

הלובסטר הישראלי "סיגל" או בשמו המקצועי והפחות מחמיא– כפן גושמני, הוא סרטן נדיר ומוגן ממשפחת הלובסטרים, ידוע כסרטן איטי וחסר צבתות וקוצים. חי בבתי גידול סלעיים מתחת למים, מרבית פעילותו לילית והוא אחד מבעלי החיים המיוחדים והנדירים ביותר בים התיכון והלובסטר הגדול ביותר באזורינו הנמצא בסכנת הכחדה חמורה.
הוא מוכרז כ"ערך טבע מוגן" בחוק גנים לאומיים ושמורות טבע (הכרזת ערכי טבע מוגנים 2005). החוק קובע כי אין לפגוע בסרטנים אלו ובמהלך התפתחותם הטבעי בשום דרך, בין השאר באמצעות דיג. פגיעה בכפן ללא היתר מטעם מנהל רשות הטבע והגנים, הינה עבירה על חוק גנים לאומיים ושמורות טבע ומהווה עבירה פלילית.

 
צילום: אמיר גור

לצערינו, בשל היעדר אכיפה מספקת, מתקיים דיג רחב של הכפן שגורם להתדלדלות אוכלוסייתו ומציב את הסרטן בסכנת הכחדה קשה. כבר בימינו, קשה למצוא אוכלוסיות גדולות של כפן גושמני כפי שהיו בעבר בחופי הארץ.

כאמור, הכפן הגושמני כבר מוגש במסעדות ברחבי הארץ כמנה יוקרתית במיוחד, חלקן אף מתגאות בתוצרת כחול-לבן. ניכר שהמסעדות מכירות את עניין נדירותו אך לא בהכרח מודעות לכך שהדיג אסור על-פי החוק או שלא מכירות בחשיבות הסביבתית שבשמירה על ערכי טבע מוגנים.  

אז נכון שהכפן הגושמני אינו סלב כמו הרקפות או כמו צבי הים, אבל יש לו חשיבות סביבתית גבוהה והגדרתו בחוק כ"ערך טבע מוגן" רק מחזקת את העובדה כי ללא הגנה, הוא עלול להיכחד לחלוטין או להיפגע באופן בלתי הפיך, באופן כזה שבו הנכדים שלנו ישמעו על הכפן רק כאגדה על יצור שחי כאן בעבר.

 

צילום: אמיר גור

על מנת לעורר את המודעות הציבורית לשמירתו של הכפן הגושמני, יוצאת החברה להגנת הטבע בקריאה לדייגים, למסעדנים וגם ללקוחות הסועדים - לא דגים, לא מוכרים, לא קונים ולא מזמינים.
(
קראו כאן את הפנייה שלנו לאיגוד המסעדות)

בפעם הבאה שאתם נמצאים במסעדה המגישה את הלובסטר "סיגל", בלי כל קשר לשיקולי כשרות או מחיר, תחשבו פעמיים לפני שאתם מזמינים את המנה.

 

באילו מסעדות מגישים את הלובסטר "סיגל"?עיתון 'ידיעות אחרונות' פירסם בכתבתו את הרשימה הקליקו לכתבה שפורסמה (21.7.13)

לפרטים נוספים וגם לדיווחים על פגיעה בכפן הגושמני, פנו אלינו בכתובת: alon@spni.org.il 

כתבות נוספות שיעניינו אותך