חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

דו"ח האיומים על השטחים הפתוחים - עיקרי הממצאים

דו"ח האיומים על השטחים הפתוחים של החברה להגנת הטבע לשנת 2009 חושף 81 איומים מרכזיים על השטחים הפתוחים בישראל, 
שיעמדו על סדר היום הסביבתי בשנה הקרובה.
לאיומים אלה, הפרושים על פני כל הארץ, מהחרמון בצפון ועד אילת בדרום, השלכות קשות על איכות, כמות והיקף השטחים הפתוחים, על ההיבט הסביבתי, הכולל את שימור המגוון הביולוגי ואת הנופים הפתוחים, המהווים נכס תרבותי והיסטורי, על ההיבט החברתי ועל ההיבט הכלכלי.

האיומים על השטחים הפתוחים נחלקים בין שני גורמים עיקריים – הממשלה, על מוסדותיה השונים והמגזר הפרטי. מהדו"ח עולה כי הממשלה אחראית על חלק עיקרי מהאיומים, אך גם המגזר הפרטי מייצר לא מעט מהיוזמות המאיימות על השטחים הפתוחים.

סכנה לשטחים הפתוחים

על פי הדוח, תהליכי הפיתוח המאיימים על השטחים הפתוחים בישראל הם שונים ומגוונים. האיום הנפוץ ביותר הוא זחילה עירונית והקמת שכונות מגורים שאינן צמודות דופן לאזורים בנויים באזורים רגישים (17 איומים), פיתוח תשתיות תחבורה הגורמות לפגיעה סביבתית קשה (16 איומים), פיתוח תשתיות של אנרגיה, קבורה, מים, אוצרות טבע וביטחון, ללא ראייה כוללת ורחבה (13 איומים), קידום יישובים חדשים בלב שטחים ערכיים ועידוד התיישבות בודדים (9 איומים), פיתוח תיירותי, הגורם, מלבד פגיעה בשטחים פתוחים, גם בזכותו של הציבור להנאה מערכי טבע ונוף (9 איומים) ופיתוח כפרי וחקלאי (6 איומים).

שטחים פתוחים - מה בעצם חשיבותם?

» הכרחיים לקיום ערכי טבע ומגוון ביולוגיים.
» מספקים שירותים סביבה: קיבוע פחמן ומיתון תופעת ההתחממות וזיהום האוויר, מאפשרים שמירה על איכות וכמות המים.
» משקפים ערכי מורשת ותרבות, נופים ודימויים.
» מקיימים חקלאות.
» מהווים מרחבים לפעילות פנאי ונופש.
» מבטיחים שימור עתודות קרקע לדורות הבאים. 

מבחינת חלוקת האיומים על פי אזורים – מספר האיומים הגדול ביותר הוא בצפון הארץ – מהחרמון ועד בקעת הנדיב, 27 איומים,  ולאחר מכן אזור השרון והמרכז, מפארק השרון בחדרה ועד מושבי מחוז מרכז, 21 איומים,  דרום הארץ, מאשדוד ועד מדבר יהודה, 19 איומים, ירושלים והרי יהודה, 9 איומים, ואילת – 5 איומים. 
פירוט 81 האיומים ועמדת החברה להגנת הטבע לגבי כל איום.

מכלול איומים אלו, המאפשר לראות את התמונה הכוללת והרחבה של כל תוכניות הפיתוח והיזמות העלולות לפגוע בשטחים הפתוחים בישראל, בטבע ובערכי הנוף, ממחיש היטב את המחסור ההולך וגדל של שטחים פתוחים, כתוצאה מלחצי הפיתוח השונים. היקף איומים אלה ועוצמתם מעמידים אתגר לא פשוט בפני ארגוני הסביבה ואוהבי הארץ והטבע בשנת 2009 ובשנים הבאות.

מי בעצם אשם במצב?
בעצם, מדיניות התכנון בישראל הינה סבירה ומצויה במגמת שיפור, אולם למרבה הצער, יישומה בפועל נפרץ על ידי יוזמות ממשלתיות שונות. "מהדוח עולה תמונה של תהליכי פיתוח המעדיפים אינטרס יזמי צר על פני אינטרס ציבורי רחב", אומר המתכנן הסביבתי של החברה להגנת הטבע וכותב הדוח, איתמר בן דוד. "חלק מהאיומים בדוח נודע כתוצאה מאוזלת יד של הרשויות באכיפת החוק, חלק אחר של פיתוח מסכן שטחים פתוחים הוא באמצעות תכנון המכשיר בדיעבד עבירות בנייה ומקרקעין, איומים אחרים הם בעקבות מנגנוני פיתוח הדוחקים את הציבור מהשתתפות בתהליך קבלת ההחלטות התכנוניות וישנם איומים הנובעים מפיתוח על מקרקעי הציבור, בייחוד בכל הנוגע לפעילות מנהל מקרקעי ישראל, "בנק הקרקעות של המדינה", שבמדיניותו בולטת בחסרונה הגנה ברורה ונחושה על השטחים הפתוחים במטרה להעמידם כנכס ציבורי עבור כלל הציבור."

מה הלאה? היקף השטח הבנוי עתיד להכפיל עצמו ב-20 השנים הבאות
ראש אגף שימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי: "ישראל נהנית מעושר מינים רב ביותר, ברמה העולמית הגבוהה ביותר, בשל גיוון יוצא דופן של בתי גידול ביחס לשטחה הגיאוגרפי. מאידך, לחצי הפיתוח בישראל הינם קיצוניים בכל קנה מידה. מדינת ישראל היא בין המדינות הצפופות בעולם כבר כיום, ועתידה להיות המדינה המערבית הצפופה ביותר לאור קצב גידול האוכלוסייה. יתרה מכך, היקף השטח הבנוי (במטרים רבועים) עתיד להכפיל עצמו ויותר בעשרים השנים הבאות. מכאן, שקיימת משמעות גורלית לשאלה לאן יופנה היקף הפיתוח המתוכנן, והאם ועד כמה יפגעו השטחים הפתוחים. לא בכדי הרס בתי הגידול הוכר על ידי עולם המחקר כגורם המשמעותי והמשפיע ביותר על מגוון המינים.

החדשות הטובות: המודעות לחשיבות השטחים הפתוחים במגמת עלייה
לאורך השנים עלתה המודעות לצורך לשמור על השטחים הפתוחים ועל דמות הארץ, מודעות שקיבלה ביטוי בתוכניות ארציות מאושרות, שאושרו לפני כשלוש שנים, המפנה את עיקר הפיתוח למרחבים מעויירים, מתוך כוונה לשמור על מרחבי ביניים פתוחים כמו חייצים ירוקים ומרחבים פתוחים ברמה האזורית והארצית. לצערנו, מהדוח עולה שעל אף המודעות הגוברת לנושא, הלחץ על השטחים הפתוחים נמשך במלוא עוזו.

מסקר שערכה החברה להגנת הטבע רק לפני שבועיים, עולה כי 73% מהציבור סבור במידה רבה ורבה מאוד ש"חשוב לשמר את השטחים הפתוחים מחוץ לערים ולמנוע בנייה ופיתוח בשטחים אלה, כדי לשמור על מרחב פתוח לפנאי ונופש, ולאפשר את קיום הטבע ובעלי החיים המתגוררים בו". נתונים אלו תואמים את המציאות שלצד לחצי הפיתוח הכבדים ולאיומים על השטחים הפתוחים, אנו עדים להתעוררות ציבורית של קבוצות מקומיות הנאבקות למען שמירה של הטבע ליד ביתם, לצד נבחרי ציבור ברמה המקומית והארצית המניפים את דגל השמירה על השטחים שהפתוחים שעוד נותרו."

היו גם אתם אנשי השטח שלנו, וספרו לנו על מפגעים סביבתיים בהם נתקלתם.
לרשימת אנשי קשר באגף שמירת טבע וסביבה

איכפת לכם מהטבע ומהסביבה? בחרו את הדרך שלכם להשפיע!

  דו"ח האיומים על השטחים הפתוחים - החברה להגנת הטבע 2009