חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ממשיכים להיות צמאים

8/02/2011

לא צריך להיות הידרולוג או מטאורולוג בשביל לדעת שהחורף שאנחנו אמורים להמצא בעיצומו הוא שחון. המטריות שלא זוכרות מתי נעשה בהן כל כך מעט שימוש, המגפיים שמשתעממות בארון והמדשאות הצהבהבות בתחילת פברואר לא משאירות מקום לטעות. גם סוף השבוע האחרון שהיה רטוב ואפרפר למדי לא יהפוך את החורף הזה לראשון מזה שנים שבו המשקעים יחצו את מחסום הממוצע הרב שנתי, מחסום שנראה לנו היום כבלתי עביר.

אמנם לא צריך להיות הידרולוג (מדען העוסק במי תהום, נהרות ואגמים) בשביל לדעת, אבל טוב שיש הידרולוגים שיכולים לתת לנו מושג ברור יותר של המצב העגום שבו נמצא משק המים הישראלי. דיווח המצב ההידרולוגי לתחילתו של חודש פברואר 2011 של השירות ההידרולוגי ברשות המים המתפרסם בימים אלה מספק לנו תמונת מצב מפורטת של מצב המים העיליים ומי התהום בישראל.

בחברה להגנת הטבע מזכירים שעל אף נתוני המשקעים העגומים, מצב משק המים שלנו הוא קודם כל מעשה ידי אדם. כך קבעו כל ועדות החקירה בנושא. ניסיון העבר מראה שאף על פי כן, החברה האזרחית לא מצליחה להשפיע על מדיניות המים של מדינת ישראל.

לכן, החברה להגנת הטבע פועלת כיום על מנת לשנות את חוק המים, באופן שירחיב את הדיון בנושא המים ויאפשר לחברה האזרחית השפעה משמעותית יותר על עתיד משק המים הישראלי.

יש לזכור שחיסכון במים הוא חשוב מאד, אך הוא מענה קצר טווח למשבר המים. במסגרת חיסכון כזה, ואסור לפגוע עוד בטבע שכמות המים המוקצה לו שווה בסך הכל למעט יותר מאחוז מהיקף המים המוקצים למגזר הביתי.  

אין סיכוי שלא התעורר בכם חשק עז לחסוך במים. זה הזמן להתקין חסכמים בברזי הבית, לתקן נזילות
ויש עוד המון דברים שאפשר לעשות, כדי לחסוך לעצמכם כסף ולמדינה מים יקרים.

אספנו למענכם כמה נתונים משמעותיים, שיעזרו לכולנו להבין עד כמה עגום מצב משק המים:

 בחודש ינואר 2011 ירדו כמויות משקעים נמוכות מהממוצע בכל רחבי הארץ, בעיקר באזור המרכז.

 כמויות המשקעים המצטברות מתחילת עונת הגשמים ועד עתה מסתכמות בשקלול כלל ארצי ב-68% בלבד ביחס לחציון הרב שנתי לתקופה זו.   

 מפלס הכנרת עלה בחודש ינואר ב- 15 ס"מ בלבד (לעומת 67 ס"מ בינואר בשנה שעברה) ועומד בתחילת פברואר על רום של 213.87 מטר מתחת לפני הים.

 נפחי המים הזמינים באגם בחודש ינואר הסתכמו בכ-32 מלמ"ק (מיליון מטר מעוקב) בלבד, נפח נמוך משמעותית בהשוואה לנפח שהתקבל בשנה שעברה וביחס לנפח הממוצע לחודש זה.  

שטפון בים המלח. גם זה לא עוזר למפלס היורד

 מפלס ים המלח ירד  ב-13 ס"מ בחודש ינואר והגיע לרום של 424.30 מטר מתחת לפני הים. 

 במפלס מאגרי מי התהום השונים נרשמו בחודש זה עליות מתונות, אך בדרום ובמרכז אגן ירת"ן (מעיינות ירקון ומעיינות תנינים) המפלסים עדיין נמוכים מרום הקו האדום.

 באגן הגליל המערבי נרשמה מגמה מעורבת, שכללה עליות במפלס אגן הנעמן וירידות במפלס אגן כברי. 

בתחילת החורף שעבר כתב סמנכ"ל שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע ניר פפאי מאמר בשם "כמה טיפות גשם ואנחנו שוב שיכורים". למרבה הצער, הדברים עדיין רלוונטיים ביותר גם היום.

  לקריאת הדו"ח המלא