חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

"אין שקיפות בהחלטות בנושא המים"

"מערכת קבלת ההחלטות כיום בנושא המים בישראל אינה שקופה והיא חסרת מטרות ברורות. לכן, יש להקים מועצת מים ציבורית, שתהיה חובת התייעצות איתה, כמו הוועדה המייעצת לבנק ישראל, והיא תהווה במה לדיון ציבורי כחלק מתהליך קבלת ההחלטות". כך אמר השבוע ניר פפאי, נציג החברה להגנת הטבע בעדותו בפני ועדת החקירה הממלכתית בנושא המים

ינואר 2009

ניר פפאי, ראש אגף שמירת טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע, העיד היום, רביעי, בפני ועדת החקירה הממלכתית בנושא משק המים. בתחילת דבריו הציג פפאי לוועדה את הדוח של החברה להגנת הטבע בנושא מצב הנחלים והמעיינות בישראל, שהוכן בשנת 2008, המלמד על המצב הקשה של המערכות הטבעיות בארץ, ואמר כי בכל תרחיש עתידי של משק המים, יש להביא בחשבון את צרכי הטבע, כדי שנוכל לשקם את אותן מערכות שנפגעו במרוצת השנים.

בהמשך דיבר פפאי על כך שכיום המדיניות של הגורמים הרשמיים בנושא המים היא חסרת מטרות ברורות, ואין מסר ברור מספיק לציבור בקשר לצורך לחסוך במים. תוכנית אב של נציבות המים דאז שהוכנה בשנת 2005 וכללה פעולות שונות ומגוונות בנושא חיסכון במים, לא תוקצבה וכתוצאה מכך מרביתה לא יצאה אל הפועל. לטענתו של פפאי, חייבים לרסן את הצריכה הביתית באמצעות מחירים, חינוך, והתקנת אביזרים חוסכי מים בבתים.

בנוגע לחקלאות, דיבר פפאי על חשיבות החקלאות, אך יחד עם זאת אמר כי היא צריכה להתאים את עצמה לגידולים שאינם זוללי מים ולעבור באופן מלא להשקיה באמצעות מים מושבים. בנושא הגינון, אמר פפאי כי יש לבצע מעבר לגינון ים תיכוני חסכוני במים. פפאי גם הזכיר את מתקני ההתפלה ואמר כי כל הנושא של ההשלכות הסביבתיות של מתקנים אלה טרם נבדק לעומק, ולכן יש לבחון במקביל את הנושא של ייבוא מים, ברצינות, ולא רק בהצהרות. לדבריו, יש חשש כי הגורמים האחראים "נעולים" על קונספציה של התפלה.

עוד אמר פפאי כי כיום כל מערכת קבלת ההחלטות בנושא המים נעשית בצורה לא שקופה, ולכן חייבים להקים מועצת מים ציבורית, שמורכבת בין היתר מנציגי ציבור, שתהיה חובת התייעצות איתה והיא תהווה במה לדיון ציבור כחלק מתהליך קבלת ההחלטות. לדבריו, המודל הכי קרוב לזה היא הוועדה המייעצת לבנק ישראל".


קישורים נוספים:

לכל הכתבות בנושא מים

רשות המים, ממה הם מפחדים?

תכנית החירום של החברה להגנת הטבע להצלת מקורות המים

במקביל להתפלת מים יש לבחון ייבוא מים מתורכיה