חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שר התשתיות מתנגד לחוק החסכמים

שר התשתיות, בנימין (פואד) בן אליעזר, הגיש למזכיר הממשלה ערר על הצעת חוק אביזרים חוסכי מים (חסכמים). היום נערך דיון בעניין בוועדת הכלכלה אולם ההצבעה על קידום הצעת החוק, שמטרתו חיסכון של מיליוני מ"ק מים בשנה, נדחתה למועד אחר. 

בפנייתו של השר בן אליעזר למזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, הוא כותב: "חקיקה ראשית אינה המסגרת המתאימה להסדרת חובת התקנת אביזרים חוסכי מים..". לטענת השר, "המדובר בהצעה המתערבת בשיקול הדעת המקצועי המוקנה לרשות המים...". עוד כותב השר כי: "תיקון חוק המים בדרך של טלאי על טלאי מנציחה את הטיפול הכושל והיעדר ראייה מערכתית כוללת של הסדרת משק המים...".

ראש אגף שמירת טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע, שיזמה והייתה שותפה להצעת החוק, ניר פפאי, אומר בתגובה: "זה ממש אבסורד ומקומם שדווקא הגורמים הממשלתיים, האחראים על משק המים בישראל, ומודעים היטב למצבה הקשה של המדינה בכל הקשור למים, במקום לעזור כמה שניתן ולקדם את הצעת החוק באופן המהיר ביותר וללא עיכובים, מתנגדים להצעת החוק  ואומרים לא לחיסכון של מיליוני מ"ק בשנה. לדבר על הצורך בחיסכון כולם יודעים אבל כאשר זה מגיע למעשים, לצערנו, הממשלה מתנגדת. בהיעדר תקנות מתאימות של רשות המים, לא נותר אלא לקדם את הטיפול במשק המים בחקיקה ראשית".  

רקע

הצעת חוק אביזרים חוסכי מים (חסכמים), שהוגשה בחודש מרץ,  נועדה לחייב את כל משרדי הממשלה והרשויות המקומיות להתקין בשטחן חסכמים, והוגשה, כמובן, כחלק מהמאבק במצב הקשה של המים בישראל. מדובר על וסתים המפחיתים את זרם המים, אך מבלי לפגוע בעוצמת הזרם. זאת על ידי הרכבה פשוטה וידנית של וסת בברז, במקום ראש הברז הקיים. עלות כל וסת כזה הוא כ – 33 שקלים, והוא מביא לחיסכון של בין 10 ל – 15 אחוז בצריכת המים. מבדיקה שערכה החברה להגנת הטבע לקראת הגשת הצעת החוק, נמצא כי כמות המים שיכולים להיחסך מדי שנה עומדת על מיליוני מ"ק בשנה.

היום, שלישי, היא עלתה להכנה לקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה לאחר שבשבוע שעבר היא עברה בקריאה טרומית במליאת הכנסת וקודם לכן קיבלה פטור מחובת הנחה על ידי ועדת הכנסת, וכאמור נערך דיון בעניין אך ההצבעה נדחתה.