חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אסור לבנות על שפת המכתש!

30/11/2011

ביוני האחרון בישרנו בשמחה על סירובה של מועצת גנים ושמורות טבע לאשר תכנית לבניית שכונת וילות על שפת מצוק מכתש רמון. כעת מתברר שהשמחה היתה מוקדמת. התכנית, על אף שההיגיון הבריא אומר שכל בר דעת יתנגד לה, ממשיכה להתקדם במוסדות התכנון, על אף התנגדותם של תושבי מצפה רמון.


למעלה: הר גמל כיום. למטה: הדמייה של השכונה המוצעת

למרות המלצה חד משמעית של מועצת גנים לאומיים ושמורות טבע מיוני 2011, שלא לאשר גריעה של 8.5 דונם משמורת טבע מוצעת על שפת המצוק של מכתש רמון לצורך הקמת שכונת בתים פרטיים, לאור האיכות והערכיות הגבוהה של השטח, הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הוולנת"ע) אישרה השבוע (שלישי, 29.11.11) את הבקשה של משרד הבינוי והשיכון לגריעת השטח. נציגי החברה להגנת הטבע והמשרד להגנת הסביבה היו היחידים שהצביעו נגד התוכנית.

מכתבם של תושבי מצפה רמון

פרוטוקול מועצת גנים ושמורות מיוני 2011

ביוני קבעה מועצת גנים ושמורות כי היא "ממליצה לא לאשר את שינוי היעוד המבוקש משמורת טבע לשטח לפיתוח בהיקף של 8.5 דונם, בשל האיכות והערכיות הגבוהה של השטח בקרבה לשפת המצוק של מכתש רמון... מכתש רמון הוא תופעת טבע בעלת חשיבות לאומית ועולמית ממדרגה ראשונה, והיישוב מצפה רמון הפך ליישוב תיירותי הודות למשאב טבע ייחודי זה... מכתש רמון הוא נכס אסטרטגי ומהווה נדבך מרכזי בנוף ארץ המכתשים... לכן המועצה ממליצה לה להקים את השכונה במקום זה אלא במקום אחר". פרוטוקול מועצת גנים ושמורות טבע מצורף למעלה.

בצילום: שפת מכתש רמון ומרכז המבקרים

בחברה להגנת הטבע, המתנגדת לגריעת השטח, מסבירים כי מכתש רמון הוא אחד מאוצרות הטבע והנוף הייחודיים בהן התברכה ישראל. התכנית הנוכחית נמצאת על אחת מנקודות התצפית המרשימות על מכתש רמון, ולכן ראוי להרחיק משם כל בנייה עתידית ולהתייחס למצוק כשטח פתוח לטובת תושבי העיר והציבור הרחב.

את הפיתוח לשכונת המגורים ניתן להעביר לשטחים חלופיים, הנמצאים בקרבת מקום, במקום להקריב את ערכי הטבע והנוף מהמיוחדים בישראל ובעולם, למען בתים בודדים.