חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שחפיות או לא להיות

עונת הקינון הנוכחית לא היטיבה עם אוכלוסיית השחפיות הגמדיות בישראל, כמעט כולה במושבת קינון בעתלית: השנה חלה הידרדרות מהירה ומדאיגה במיוחד במספר מושבת הקינון וההשערה היא כי בין הגורמים לכך הם בני אדם ושועלים

יולי 2009

עונת הקינון הנוכחית לא היטיבה עם אוכלוסיית השחפיות הגמדיות המקננת בישראל. השחפיות הגמדיות מגיעות מאפריקה לישראל בסוף אפריל על מנת לקנן. הן דוגרות בקבוצות על הקרקע, ויוצרות "מושבות דגירה", לרוב על איים ושרטונות חול המספקים להם הגנה מפני טורפים שונים.

שחפיות גמדיות בחיזור. צילום: יוסי אשבול

מושבת קינון השחפיות הגמדיות בעתלית מצויה בירידה מתמדת
כמעט כל השחפיות הגמדיות המקננות בישראל דוגרות במושבת קינון אחת ויחידה בבריכות המלח בעתלית, שבשיא גודלה בשנות ה-90 הגיעה לכ-250 זוגות. לדברי שי אגמון ממרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, מושבת הקינון בעתלית נמצאת בירידה מתמדת, זאת משום שגובה פני מים לא קבוע בשנים הקודמות - הביא להצפת שטחי קינון ונטישה, דחיקה לשוליים על-ידי שחפיות ים וטריפת אפרוחים על-ידי שועלים, תנים וכלבים משוטטים.

גם בני אדם המתקרבים לקנים עלולים לפגוע בהצלחת הקינון: השחפיות המבוהלות נוטשות את קיניהן ובורחות. לעיתים הן נוטשות לחלוטין את אתר הקינון, וגם אם הן חוזרות, הנזק עלול להיגרם במהרה: השמש הקופחת מעלה במהירות את טמפרטורת העובר בביצה והוא נקטל.

השנה: הידרדרות מהירה ומדאיגה במיוחד במספר מושבת הקינון
צלם הטבע יוסי אשבול, העוקב  במשך שנים רבות אחר השחפיות, גילה לתדהמתו כי השנה הצטמקה מושבת הקינון בעתלית ל-30 קינים בלבד. עקבות אדם שנראו בבוץ, בסמוך לקנים, העלו את ההשערה כי בני אדם שהתקרבו לקינים, כנראה על מנת לצלם את הגוזלים, הביאו לנטישת מושבת הקינון והצטמצמותה למספר קינים בודדים בלבד. מאחר והשחפית הגמדית מוגדרת בארץ כמין בסכנת הכחדה אזורית חמורה, מביעים אנשי החברה להגנת הטבע חשש כי הפגיעה השנה עלולה אף לדרדר את מצבה הרגיש ממילא של השחפית.

במהלך התצפיות הסתבר לאשבול כי גם קינים אלה חשופים לסכנה ממשית, מאחר ומשפחה של שועלים החלה לחמוס את ביצי השחפיות ולטרוף את אפרוחיהם. בימים אלה נעשה ניסיון ללכוד את השועלים ולהעבירם למקום אחר.

ניסיונות להגדיל את אוכלוסיית השחפיות
שחפיות גמדיות רבות שנטשו ככל הנראה את המושבה בעתלית, נתגלו לאחרונה מקננות בשטח בריכות הדגים שבניהול מדגה מעגן מיכאל.

אנשי פארק הצפרות של החברה להגנת הטבע, פנו לאנשי המדגה לאחר שהמושבה החדשה נתגלתה כמקננת על סוללת עפר בין בריכות, בבקשה להגן על המושבה. אנשי המדגה נחלצו מיד לעזרת הציפורים והקימו מחסומי עפר החוסמים גישת רכבים משני צידי הסוללות. מאמץ זה מצטרף לאיים המלאכותיים ולרפסודה שכבר הוצבו בשטח הקיבוץ.

שלח רפסודתך על פני המים...

במהלך השבועות האחרונים שקדו אנשי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע במעגן מיכאל, וחניכי הפנימייה הקדם-צבאית על פרויקט אקולוגי ייחודי לשימור מינים בסיכון - רפסודה שתצוף על בריכות הדגים של קיבוץ מעגן מיכאל, ותשמש כאכסנייה צפה לשחפיות וכאתר קינון.   המשך כתבה

לדברי אסף מירוז, מנהל פארק הצפרות של החברה להגנת הטבע בחוף הכרמל, בשנים האחרונות נעשה מאמץ רב לשקם ולעודד את מושבת הקינון של השחפיות הגמדיות בעתלית, בשיתוף חברת המלח, אולם פעולות שאינן מתחשבות בטבע, מצד בני האדם, יכולות במחי יד לפגוע ואף לתרום להכחדתם של ערכי טבע ייחודיים ונדירים. "מדינת ישראל חתומה על אמנת הים התיכון שבין נושאיה המחויבים בהגנה נמצאת השחפית הגמדית, כמו גם צבי הים למיניהם. עלינו להתגייס ולמנוע כל פגיעה מיותרת בהם".