חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מלאך השביל מקיבוץ יראון

הגדל

כתבה: מרב שטרק, צועדת בשביל ישראל

שביל ישראל ממשיך לככב ולמשוך אליו מטיילים רבים. סביבו מתפתחות פעילויות רבות של קבוצות מטיילים ושל גופים ציבוריים המעוניינים לתרום לשדרוגו של השביל ולחזק את מעמדו כטרק הלאומי של ישראל. יש גם כאלה שדואגים לשלומם של הצועדים בשביל ומסייעים להם. הם זכו לכינוי "מלאכי השביל", תופעה שכנראה ייחודית ומיוחדת לשביל ישראל. מלאכי השביל פועלים בהתנדבות. הם מסייעים בחילוץ, בהטמנת מים באזורים בעייתיים, מארחים על כוס קפה, מסייעים בהעברת ציוד ואף מציעים מיטה חמה ומקלחת, או פיסת דשא להקמת אוהל. כל זה נעשה ללא תשלום אצל חלק מהמלאכים, או תמורת תשלום סמלי. לפניכם אחד מהם.
 
שלומי מקיבוץ יראון

שלומי מתגורר בקיבוץ יראון. הוא עובד באתר התיירות אגם-חי שבקיבוץ. כשמגיע מטייל עייף ויגע לקיבוץ, שלומי מתפנה מעיסוקיו, מקבל את פניו ולוקח אותו לחדר מיוחד בקיבוץ, המוקדש לצועדים. הוא עצמו בוגר שביל ישראל והרעיון להחזיק חדר מיוחד למטיילים עלה בראשו תוך כדי צעידה. היום, אחרי שלוש שנים של פעילות, החדר בקיבוץ יראון הוא כבר מוסד ידוע ומוכר בקרב צועדי שביל ישראל.

החדר מצויד בארבע מיטות, שולחן וארונית בעלת שתי דלתות הנפתחות לצדדים. לארונית מוצמד פתק שעליו כתוב "שים - קח". בתוכה מונחים שפע של חפצי מטיילים, מפלסטרים ותחבושות אלסטיות ועד חומר דוחה יתושים, קרם שיזוף וקרם לפינוק הרגליים. הרעיון: קח מהארונית ציוד שאתה זקוק לו והשאר בה ציוד שנעשה מיותר עבורך.

על הארונית מונח הספר "שביל ישראל", שחיבר צבי גילת. יש גם צילומים של דפים נבחרים ובהם מידע הקשור לשביל. ספרי המטיילים שבחדר מלאים ברשמים ובעצות של מטיילים ובעיקר בהבעות תודה לשלומי. מפגש עם שלומי, הפותח את ביתו למטיילים שאינם מוכרים לו, היא חוויה מיוחדת ומרגשת. בזכותו ובזכות שכמותו הצעידה בשביל ישראל הופכת לחוויה אנושית מרתקת, שטעמה המתוק נשאר זמן רב.

פורסם לראשונה במדור "שביל מסומן", ירחון "טבע וארץ", מרץ 2008