חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טיפים לחיסכון במים

אנחנו לא רוצים להגיע למצב כזה, נכון? (הגדל)

מאת יעקב שקולניק

משה רבנו היה צריך להכות בסלע כדי שייצאו ממנו מים. אנחנו רק פותחים את הברז, וראו זה פלא - מים זורמים. מהיכן באים המים האלה? מן הטבע. כמובן, הבעיה שגם לטבע יש לפעמים מגבלות.

המים שאנחנו שותים באים מהגשם. הגשם ממלא לנו את הכנרת, האגם הגדול שלנו. אבל לא כל הגשם מגיע לכנרת. חלק מהמים מחלחל לעומק האדמה (לתהום) ונשאר שם. למים כאלה קוראים "מי תהום". יש מקומות שבהם מי התהום נובעים מתוך האדמה. לנביעה כזו קוראים מעין. המעינות הגדולים בישראל נמצאים במקורות הירקון (ליד ראש העין) ובמקורות הירדן.

איך מגיעים מי תהום אלה אל הברזים שלנו? שואבים אותם מן הכנרת וממי תהום, ומעבירים אותם לבתים שלנו במערכת הנדסית המורכבת מצינורות, בריכות-מים ומאגרים. אבל בשנים האחרונות יש בעיה: מצד אחד - לא ירדו די גשמים, ומצד שני - רמת החיים עלתה ומספר התושבים בישראל גדל כל הזמן. חסרים מים.

כולם מדברים על זה אבל לדבר זה לא מספיק. צריך גם לעשות!

באופן כללי, השימושים הביתיים המרכזיים במים נחלקים כך: שירותים 45%, רחצה 30%, כביסה 25% ובישול ושתייה 5%. כשיודעים באילו פעולות אנו משתמשים ביותר מים, קל יותר גם לחסוך. הנה כמה עצות לחיסכון במים. אם נחסוך במים על פי העצות הרשומות כאן, נעזור לשמור על המים במדינה (וגם נחסוך כסף כשנוזיל את חשבון המים של ההורים). כדאי, לא?

 1. חסכמים וקוצבי מים: כשאנחנו פותחים ברז, יוצאים ממנו הרבה יותר מים ממה שאנחנו צריכים באמת. מה עושים? מתקינים חסכמים וקוצבי מים. חסכמים הם מכשירים פשוטים, שאותם מרכיבים בברכזים במטבח ובמקלחת, את קוצבי המים מתקינים במערכת ההשקיה בגינה, כדי להפחית את כמות המים היוצאים מן הברזים. הדחת מים באסלות מצריכה שימוש במים רבים ולכן שימוש יעיל במיכל הדחה דו כמותי יכול לחסוך במידה ניכרת בצריכת המים בבית.

2. לתקן את הברז: במקומות רבים יש ברזים מטפטפים. זה אולי לא נראה בזבוז גדול, אבל אם תשימו כוס מתחת לברז מטפטף, תראו שהיא מתמלאת במים די מהר. בקיצור, ברז מטפטף מבזבז הרבה יותר מים ממה שנדמה לנו. הפתרון פשוט: לתקן את הברז.

3. לסגור את הברז: כשאנחנו מצחצחים שיניים צריך לסגור את הברז. פשוט מאוד ויעיל.

4. במקלחת: השתמשו בפחות מים כשאתם מתרחצים ופתחו את הברז רק כשיש בכך צורך. חוצמזה, נכון שכשאנחנו פותחים את הברז במקלחת זורמים מים רבים עד שמגיעים המים החמים? אפשר לאסוף את המים הקרים בדלי, ולהשקות בהם את העציצים. יפה, לא?

5. רחיצת המכונית: מכונית רוחצים בדלי ובסמרטוט, ולא בצינור.

ולסיום, אל תשכחו לשתות הרבה-הרבה מים - בזה לא חוסכים!

לאתר פרויקט החיסכון במים באזור הצפון 

  טיפים נוספים
  ועוד טיפים