חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

"בוחרים מציאות ירוקה" - סיכום

האירוע "בוחרים מציאות ירוקה" התקיים ב-18.6.13, ביוזמת החברה להגנת הטבע וארגון חיים וסביבה, לרגל הבחירות לרשויות המקומיות. המשתתפים באירוע, שמעו הרצאות מפי בעלי תפקידים בחברה להגנת הטבע, נחשפו לדוח החדש "ארץ, עיר, טבע, קהילה: לקראת עירוניות בת־קיימא" ולקחו חלק בסדנאות מרתקות שנתנו לכולם כלים נוספים בפעילות למען קידום מטרות סביבתיות והשפעה על איכות החיים והמציאות שלנו.
(לצפייה בתכנית האירוע)

האירוע נפתח עם דבריה של פזית שביד, מנהלת הקהילות והפעילות העירונית בחברה להגנת הטבע, שהציגה את החזון של החברה להגנת הטבע בתחום הניהול העירוני. "כולם שאלו אותנו איך אנחנו רוצים לראות את הערים בארץ, איך אנחנו מאמינים שנכון לנהל ולתכנן קדימה את העיר? אז הגדרנו מה עלינו לעשות כדי שנחיה בעיר בריאה, נגישה יותר ועם איכות חיים טובה יותר". עיקרי המסמך שהוגדרו הם:
- שימור פיתוח וטיפוח שטחים פתוחים במרחב העירוני
- פיתוח מרחב ציבורי נגיש
- טבע במרחק נגיעה לכל תושב
- שימור פני העיר והזהות המקומית
- ממשק טבעי בין העיר, הכפר והספר
איך עושים זאת? קראו במסמך הקצר המפרט את החזון והצעות מעשיות לקידומו

לאחר מכן, נאמו קושה פקמן, מנכ"ל החברה להגנת הטבע ונאור ירושלמי, מנכ"ל ארגון חיים וסביבה ודיברו על חשיבות הפעילות המקומית והמעורבות למען קידום הנושא הסביבתי ואיכות החיים של כולנו, במיוחד לקראת הבחירות המקומיות.
בהמשך, איתמר בן דוד, מנהל תחום התכנון בחברה להגנת הטבע, חשף את הדוח "ארץ, עיר, טבע, קהילה: לקראת עירוניות בת־קיימא" המציג את תפיסת החברה להגנת הטבע לגבי האתגרים העומדים לפתחם של מקבלי ההחלטות, הארגונים הלא ממשלתיים וגורמי החברה האזרחית בזירה העירונית ומהם העקרונות העומדים בבסיסה של עיר הפועלת על פי עקרונות פיתוח בר־קיימא, עיר בריאה, נגישה ובעלת איכות חיים גבוהה המבוססת על משאבים טבעיים ועקרונות של קיימוּת, צדק סביבתי, צדק חברתי וצדק חלוקתי.

בסיום המושב הראשון, נחלקו המשתתפים ל-3 קבוצות לסדנאות שונות בנושאים: * שימוש במדיות החדשות לקידום נושאים סביבתיים ברמה המקומית *העברת מסרים לציבור ולמקבלי החלטות * רתימת קהילה ואנשים ליצירת השפעה. הסדנאות המרתקות איפשרו לכל אחד לקבל כלים נוספים ואפשרויות לפעולה בקהילה המקומית.
לסיכום הכנס, התכנסו כולם לפאנל מסכם שעסק בארגז הכלים לפעילות לבחירות וליום שאחרי, בהשתתפות פעילי סביבה ממספר ערים בארץ.

תודה לכל מי שהגיע ולקח חלק באירוע, מקווים לראותכם בהמשך הפעילות למען קידום עיר בריאה, נגישה וירוקה יותר.

 
טורו של רינת צפריר שפורסם ב'הארץ': דרך עירונית
⇐ טורה של פזית שביד: אין לי עיר אחרת

   

 בתמונות מימין: פזית שביד וקושה פקמן באירוע. צילומים: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע