חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

איפה אפי? בטבע!

11/03/2014

אביב כהן גנוסר - מורה חיילת, בית ספר שדה גליל 

 

אצלנו זה פורים, אצל הנוצרים זה ליל כל הקודשים, ילדים בכל העולם מחכים במשך כל השנה לחג החגים – זה שבו מתחפשים. אתם בוודאי מכירים את ההכנות שלפני - בחירת התחפושת, חיפוש השמלה, האביזרים, השיער, האיפור. אל כל אלה נלווית ההתרגשות ערב לפני המסיבה בבית הספר, שלא פעם כוללת לחץ ועצבים. ואז, כמו בכל שנה, מגיע הגשם והורס את כל התחפושת שלרוב לא כוללת סוודר חם וצעיף. אולי טוב שעל פורים שרים "הלא רק פעם בשנה אבוא להתארח", אך לא כך המצב בטבע.

 בקרו בעמוד פורים: כל מה שאתם צריכים לדעת על טיולי החג שלנו

ישנם בעלי חיים שזוכים להתחפש וללבוש צבעים נועזים במשך כל השנה! בניגוד אלינו, הם לא עושים זאת בגלל מסורת, וגם לא סתם בשביל הכיף. הם עושים זאת כדי לשרוד. לתחפושות בטבע יש שימושים שונים והן חלק בלתי נפרד מהיצור החי.
הסוג הראשון של צבעים בטבע הוא צבעי המשיכה. בדרך כלל צבעים אלו נמצאים דווקא אצל הזכרים (בניגוד אלינו...), ומטרתם פשוטה – למשוך את תשומת לב הנקבות ולגרום להן לבחור בהם להולדת צאצאים. אולם ישנן גם סכנות בצבעים אלו - הם בולטים בשטח, ומושכים לא רק את הנקבות, אלא גם את הטורפים. זהו למעשה עיקרון ההכבדה - על הזכר לשים עצמו במצב של סכנה בכדי להרשים את הנקבה. צבעי המשיכה נפוצים מאוד אצל ציפורים ועופות, כמו למשל הטווס, שבעונת החיזור פורש את זנבו המרהיב ומרטיט אותו בהתרגשות מול הנקבה החומה. כמובן שזנב כזה מהווה סיכון שכן הוא בולט, ויכול להפריע לזכר להימלט מטורף אכזר. לכן' רוב הציפורים יחליפו את נוצות הראווה לאחר שעברה עונת החיזור.

טווס פורס זנב. להגדלה, לחצו על התמונה

 

גם צמחים מתחפשים | מבין הפרחים "המתחפשים", או בניסוח פחות עדין, "הרמאים", בולטים מספר מיני סחלבים הפורחים בארצנו. המשך כתבה       

סוג שני הוא צבעי אזהרה. צבעים אלו – אדום- שחור או צהוב-שחור, מעטרים בעלי חיים ארסיים ומסוכנים ומטרתם להרחיק טורפים ואויבים. בעל חיים שטרף עכביש ארסי והרגיש ברע, יזכור להבא את הצבעים הבולטים וימנע מלטרוף שוב חיה כזאת.
לעומת זאת, ישנם בעלי חיים שאינם ארסיים, אך עוטים על עצמם תחפושת שימושית בדמות צבעי אזהרה, שמרחיקים מהם טורפים. חיפושיות, עכבישים ונחשים בצבעים אלו לעיתים קרובות אינם מסוכנים כלל, והם רק מחקים את קרוביהם (ולעיתים קרובות מצליחים לעבוד גם עלינו, ולגרום לנו לפחד מהם בלי סיבה אמיתית). דוגמא לכך הוא זעמן המטבעות, נחש לא- ארסי המחקה בצבעיו ובצורתו את הצפע הארצישראלי הארסי והמסוכן.

פרפר זנב סנונית שקצה כנפו נאכל. להגדלה, לחצו על התמונה

הסוג השלישי של תחפושות בטבע, ואולי המיוחד ביותר, הוא צבעי ההסוואה, תחפושת שאין שני לה (אפילו לא בין התחפושות שמציעים בכפר השעשועים!). בעלי חיים שונים מתחפשים לסביבה בה הם חיים, ונטמעים בה כדי להעלם מעיני טורפים פוטנציאלים, או, להבדיל, להסתתר מפני בעלי חיים שהם מעוניינים לצוד בעצמם. התחפושת כוללת לא רק צבעים, אלא גם דגמים המחקים את הסביבה (פסים, כתמים..), טקסטורה (חספוס כשל גזע עץ למשל) ואפילו תנועה המטעה את עין המתבונן. המקלון, סוג של חרק, דומה מאוד בצבעו ובצורתו לענף דקיק של עץ. הוא אינו מסתפק רק במראה, ומוסיף גם  תזוזות קלות קדימה ואחורה עד שנדמה לענף שזז ברוח, כך שקשה מאוד להבדילו מסביבתו.
את מלכת ההסוואה אתם וודאי מכירים – הזיקית, שמסוגלת לשנות את צבעה בהתאם לסביבה בה היא נמצאת. אבל אל תתבלבלו - גם הזיקית מוגבלת בצבעי התחפושות שלה ולא תוכל להפוך להיות אדומה, כחולה, ורודה או סגולה.

"מלכת ההסוואה", הזיקית. להגדלה, לחצו על התמונה

פורים שוב מגיע. לאחר ההכנות הארוכות, והחגיגות שיימשכו מספר ימים, נפשוט את התחפושת ונאכסן אותה במדף גבוה בארון, תוהים אם נשתמש בה שוב יום אחד. לעומתנו, רוב בעלי החיים לא יכולים לפשוט מעליהם את התחפושת ברגע שנמאס ולא נוח, והם צריכים להסתדר עם צבעים בולטים, או עם צבעים שמתאימים לאזור מחייה ספציפי. כאן בדיוק נכנסת לתמונה האבולוציה - המתאים ביותר הוא זה שישרוד, או בהקשר שלנו - מי שצבעיו היו המוצלחים ביותר להגנה ולמציאת מזון. לפעמים הסביבה והתנאים משתנים ומה שהתאים פעם לא מתאים יותר היום, לכן, ככל שיש לך יכולת השתנות גדולה יותר, כך יכולת ההישרדות שלך גדולה יותר. בסופו של דבר, ככה זה בטבע - לכל דבר יש סיבה.
חג פורים שמח! ואל תוותרו על התחפושת!

 

* התמונות באדיבות ארכיון בית ספר שדה גליל.