חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טיפ: איפה ניתן לצפות "על בטוח" בשטפונות

16/09/2015

 

שיטפון במדבר הוא תופעה מרשימה אך גם מסוכנת. טיול בנחל בעת שגל שיטפון בלתי צפוי שוטף אתכם, מהווה סכנה מהותית. הבעיה העיקרית היא שניתן לטייל במורד הנחל באזור בו אין זכר לעננות בשמיים, אך בכל זאת יפתיע אתכם שיטפון. הסיבה היא, שיתכן שמעל חלקו העליון של הנחל מתרחשת סערה, והגשם היורד יתנקז אל חלקו התחתון של הנחל

 

 

 צילום: עומר גינזבורג (מתוך אתר פיקיוויקי)

 

תופעה זו מסוכנת בעיקר במדבר יהודה בנחלים כמו ערוגות, משאש, קומראן, צאלים, משמר, שבהם מקור המים בנחלים מגיע מהרי ירושלים והרי חברון.

כדי להימנע מלהגיע למצבים מסוכנים אנא קראו הנחיות אלו: יש להתעדכן לפני הטיול אם קיימת סכנת שיטפונות באזור בו מעוניינים לטייל. יש להקשיב לתחזית המשודרת בחדשות ברדיו ובטלוויזיה, במקרה של ספק ניתן להאזין לתחזית מוקלטת של השירות המטאורולוגי 03-5600600 או להתעדכן באתר השירות המטאורולוגי.

אם קיימת סכנת שיטפון אין לטייל בערוצי נחלים!!! אין לטייל בנחלים אם יש עננים גדולים ואפורים. אם למרות כל האזהרות, מצאתם את עצמכם בנחל כשיש חשש שיגיע שיטפון, יש לטפס למקום גבוה מעל ערוץ הנחל ולחכות עד שיחלוף גל השיטפון. אין לישון בשטח בערוצי נחלים, מחשש שיגיע שיטפון בלתי צפוי באמצע הלילה.

 

היכן ניתן לראות שיטפון באופן בטוח?
1. חניון עליון של גן לאומי עין עבדת - תצפית על המפל שמעל עין מעריף בנחל צין, כביש 40 כ-7 ק"מ מדרום לשדה בוקר לכיוון מצפה רמון.


2. מצבת זיכרון מעל נחל תמר - על כביש 25 כקילומטר ממערב לצומת הערבה לכיוון דימונה.


3. מצפה העץ ליד מצוקי דרגות - בכביש 90 לאורך חוף ים המלח. בקילומטר ה - 259 פונים למצוקי דרגות, נוסעים, עולים בכביש ארוך ומפותל לכיוון רמת המדבר, לפני סוף העלייה פונים שמאלה לדרך עפר המובילה לתצפית על נחל דרגות. (לפעמים בעת שיטפונות חזקים כביש 90 נחסם, יש להאזין לעדכונים ברדיו אם הכביש פתוח).


4. נחל ערוגות - השמורה נסגרת במצב של חשש לשיטפונות. ניתן לצפות בשטפון מהגשר בכביש הראשי ולנסות להגיע לחנייה של השמורה.


5. נחל צאלים - זורם בגשם חזק בדרום הר חברון. לחלקו האמצעי של הנחל ניתן לנסוע בכל רכב בדרך עפר מסומנת בשחור הפונה מכביש ערד - מצדה, שמאלה מיד אחרי כפר הנוקדים, המגיעה עד הערוץ. אל תחצו את הערוץ מחשש שתמצאו עצמכם מנופפים לרכב לשלום מהצד השני. ניתן להמשיך מכפר הנוקדים לכוון מצדה וליד אבן ק"מ 13 לפנות שמאלה לדרך טובה לגבעת גורני. נוסעים עד סופה ועולים דקה לתצפית על המפל של בריכת צפירה. למיטיבי לכת ניתן לרדת מהתצפית מזרחה, ללכת כק"מ בשביל האדום ולפנות שמאלה בשביל הירוק, לרדת כמעט עד הערוץ , להתרשם מהזרם ולחזור באותה דרך.


6. נחל זהר - זורם מערד מזרחה רק בגשם חזק. יורדים בכביש ערד - עין בוקק ובסוף הירידה פונים שמאלה בשלט "קידוח זהר 4 ", נוסעים בדרך ועוצרים רגע לפני שהיא חוצה את הנחל, תופסים עמדה ומחכים.


7. נחל הבשור - מנקז את נחל באר-שבע המנקז את אזור חברון ודרומה ולכן שומעים לא פעם ש "גשר צאלים סגור". זה הזמן לנסוע מאופקים לכוון פארק אשכול ואחרי הפארק לעבור בגשר ולראות את הזרם. מיד בהמשך פונים שמאלה בשלט לדרך נוף נחל הבשור ממנה עולים לתצפית במגדל בתל שרוחן ומגיעים עד הגשר התלוי.

 

אנחנו מאחלים לכם הנאה מהצפייה בעוצמות של הטבע, שמרו על עצמכם וצפו מרחוק בלבד!!

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך