חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טיול סליחות

8/09/2015

"סליחות, סליחות, יה מרדכי קום כבר פיסגדו, לבית הכנסת דחיל ראבאק. הבטן עוד נפוחה לו מהחמין שאכל אתמול... חכם קסטל תקום בכבוד, סליחות. יאללה יא עיוני, יאללה יא חביבי, סליחות! הרי מה זה החיים? יום אחד יבוא הימח שמו מלאך המוות ויגיד לי: 'אבו רפול, היידה בוא'. איך תהיה תחיית המתים איך? מה זה כולם, ככה, יקומו? אדם, יהושע בן נון, שאול ודוד, הרמ''בם וכל היהודים וכל הגויים מכל הדורות... איפה יהיה מקום לכולם? וגם כשאני אקום לתחייה, איך אקום? ככה, זקן, בלי שיניים? נחיריים מטונפות? אפילו כוח לקום לא יהיה לי... חס ושלום שלא אקבל עונש על המחשבות האלה...סליחות" (מתוך המחזה "בוסתן ספרדי", יצחק נבון- נשיא המדינה לשעבר)

 

המקומות הקדושים בירושלים. צילום: סיון ארבל

 

תקופת הסליחות היא תקופה מיוחדת במינה בשכונות המסורתיות. מדי שנה עולים לרגל לירושלים סקרנים רבים המבקשים לטעום מן הטעם הלילי המיוחד של תקופת הסליחות. שוטטות באישון הלילה בין בתי הכנסת והסמטאות הציוריות של שכונת נחלאות או הרובע היהודי, יכולה להיות חוויה בלתי נשכחת של אוירה יהודית מרגשת לצלילי קולות המתפללים הבוקעים מבתי הכנסת.
 
 
הסליחות הן תפילות מיוחדות הנאמרות בבית הכנסת בימי החול של חודש אלול ובעשרת הימים הראשונים של חודש תשרי. הן כוללות קטעי תפילה, פסוקים ופיוטים העוסקים בבקשת סליחה על חטאים, בהבעת חרטה על התנהגות לא ראויה, ובקשה לאלוהים לזכות ברחמיו ובסליחתו.

 

החברה להגנת הטבע מזמינה אתכם לטיול סליחות מיוחד בירושלים, יום ה' ה - 17.9.15

 

התאורה הלילית על חומות העיר העתיקה ושכונות ירושלים מקנה לעיר אווירה מיוחדת המשתלבת בתקופה שלפני יום כיפור באווירת אמירת הסליחות. עם מדריך ירושלמי המתמחה בסיורי יהדות נכיר את נושא הסליחות לעומק ונגלה פינות פחות מוכרות בין שכונת ימין משה, גיא בן הינום, הר ציון והרובע היהודי. בשעת חצות בכותל נחווה את החוויה עם מאות אומרי סליחות. בהדרכת אורן זונדר.

 

 לפרטים נוספים >>

להזמנות: טלטבע 03-6388688

 

 

המנהג לקום בשעות הלילה המאוחרות, לפני עלות השחר, כדי לומר סליחות נזכר כבר בבבל במאה התשיעית לספירה. בקהילות רבות בימינו אומרים את הסליחות הראשונות של מוצאי שבת שלפני ראש השנה סמוך לחצות הלילה, ובימים האחרים אומרים סליחות בבוקר, לפני תחילת שחרית, כדי שלא לשבש את סדר החיים הרגיל.

אווירה של קדושה וניחוחות של לחמים טריים הנאפים במאפיות הירושלמיות בשעות המוקדמות מאוד של הבוקר הם מה שמושכים מבקרים רבים להגיע אל השכונות הירושלמיות ובני ברק בעונה זו של השנה. אל תפספסו הזדמנות נהדרת לחוויה בלתי נשכחת והצטרפו אלינו למסע אל מסתורי הנפש היהודית.


 

כתבות נוספות שיעניינו אותך